✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamKuran - Sünnet

İzin İsteme Adabı

Allah Teala şöyle buyurmuştur:
“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” (Nur Suresi, 27)
Allah Teala’nın izin isteme kuralları koyması insana olan ikramlarından biridir. Bu kuralları insanın özelinin ve saygınlığının korunması için koymuştur. Ziyaret için uygun vakti seçmek bu kurallardan biridir.
İzin istemek üç defadır. Fazlasının olmaması gerektir. İzin verilirse girilir verilmezse geri dönülür. İzin isteme sürekli ve aralıksız olmamalı. Aksine her izinden sonra bir müddet beklemeli. Kapının sağında veya solunda beklenmeli. İzin isteyen kişi kendini tanıtmak amaçlı ismini söylemeli. İzin isteyen kişi ev sahibinin bu ziyaretten veyahut izinden rahatsız olduğunu anlarsa oradan ayrılmalıdır. Eve girdiğinde ise ev halkına selam verilmelidir.
İzin isteme mahremlere karşı da olmalıdır. İzinsiz girişte, görülmemesi ve bilinmemesi gereken şeyleri görme ihtimali olduğundan izinsiz girilmemeli.

Abdurrahman bin Mes’ud’a bir adam gelip:
“Annemden bile mi izin istemeliyim?” diye sormuş.
“Evet, onu uygunsuz görebilme ihtimali olduğu için her zaman izin istemelisin.”
İzin isteme kurallarının konulmuş olması kişi ve toplumun yararınadır.
Kişilerinin rahatlığı, memnuniyetini sağlamak ve saygınlığını korumak bunlardan birkaçıdır.
İzin isteyen(misafir) ve izin veren(ev sahibi) arasında herhangi bir sıkıntı olmaması için, izin isteyen kişi, ev sahibinin evinde görülmesini istemediği şeyleri gizlemesi için fırsat vermelidir.
İnsanın evinde güven ve huzur içinde oturabilmesi, özelini koruyup, helal olmayan nazarların(gözlerin) evinde olmaması için izin isteme kurallarının uygulanması gerekir.
Rasulullah(sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
“İzin istemek göz(ün evin ayıplarını görmemesi) için şart kılınmıştır.” (Buhari/ İsti’zan, 11)

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu