Davet - TebliğHidayet Öyküleri

Kendi Değerimi İslam’da Buldum

Sonradan Müslüman olan bir genç kızın geçmişini özlemekle alakalı paylaştığı bir yazısı:

İslama girdiğimden beri, geçmişim hakkında kafa karıştırıcı düşüncelere dalıyorum. Geçmişimi, o zaman yaptığım bazı şeyleri düşünüyorum. Ve bazen, keşke hepsini son bir kez daha Müslüman olmadan önce yapsaymışım diyorum. Bir çok insan beni bu düşüncemden dolayı yargılıyor; ama umursamıyorum çünkü ben de insanım ve mükemmel değilim. Şu an bir çok Müslüman kızın ulaşmaya çalıştığı hayata sahiptim eskiden. Moda, dating, flört, clublar, içkiler, roman gibi bir yaşam…
Bazen makyaj yapıp, modaya uygun giyinip dışarı çıktığım ve erkeklerin dikkatini üzerime topladığım günleri ve cluba adım attığım gibi dans ettiğim, sarhoş olduğum günleri özlüyorum. Ama sonradan o günlerde nasıl hissettiğimi hatırlamaya çalışıyorum da, en fazla hatırladığım, kendine saygısı olmayan ucuz bir kız gibi göründüğümdü. Sadece “herkes gibi” olan tatlı bir kızdım. Kimse beni gerçek olduğum gibi, kendimi sunduğum gibi sevmedi. Kendimi dışarı atarak cool olduğumu ya da öyle daha çekici olduğumu düşündüğüm şeyler yapıyordum.

Sonra clubtan eve geldiğim yalnız geceleri ve kendime sorduğum soruları hatırladım. Gerçek hayat bu muydu bundan ibaret miydi yani? Ne zaman biri beni gerçekten ben olduğum için, makyajsız ve o süslü kıyafetlerim olmadan da sevecek?
Sonra bu depresif düşücelerimin bir avantajı olduğunun farkına vardım. Gerçekten bunlar değer miydi? Yanlış bir yönlendirmeye düşmek, geriye bakmak, Allahın memnuniyetini kaybetmeye değer miydi? Kendime olan saygımı kaybetmeye, tevazumu kaybetmeye? Sadece birkaç sapığın dikkatini çekmek için değer miydi? HAYIR. Tabiki hayır. Sonra gerçeğe döndüm ve şeytandan Allah’a sığındım. Ve güzel dinimin güzel nimetlerini aklıma getirdim. Beni kendi elimle olan ölümümden kurtaran, iyiliğe ve temizliğe yönelten dinimi. Bir kadını nasıl da tedavi eden, kurtaran dinimi hatırladım. Ben toplumun değerli bir varlığıyım, aksesuarı değildim. Yarınım ve geleceğim için sorumluluklarım var. Rolümü ve değerimi hatırladım.

Hatırladım ki ben Müslüman bir kadınım, Allah’ın kulu olan, “değerini bilen” Müslüman bir kadın.

Yazı Sisters in Islam adlı instagram sayfasından alınmıştır.
Çeviri: gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu