Kuran - SünnetVideo

Kur’an’la Hayat Bulmak – Yaşlı Mucahid

 KURANLA HAYAT BULMAK SERİSİ– 14

YAŞLI MÜCAHİD

 Dr. İyad Kunaybi

Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Aziz kardeşlerim… İbadet; mutlak (kayıtsız-şartsız) bir itaat ve tam bir boyun eğiştir, isteğe bağlı bir itaat değildir. Bazen bir gence “namaz kılıyor musun?” diye soruyorsun. “Kesintili olarak ” diyor. Yani ruh haline göre Allah’a itaat ediyor. Ve bu ruh haline göre olan itaat; ibadet diye isimlendirilemez. Rasulullah Ensar’dan biat alırken onlara söylediklerinden biri de şu idi: “Canlılık halinde de tembellikte de, dinlemek ve itaat etmek üzere bana biat edin”

Öyleyse canlılık halindeyken nafilelerde ve müstehaplarda parıldarsın, fakat tembellikte ise; en azından en düşük seviyede de olsa devam etmen gerekir. Tembellik, Allah Azze ve Celle’ye itaatten kaçmak için mazeret değildir..

Ebu Talha radiyallahu anh da Tevbe suresini okurken, Allah-u Teâlâ’nın “Çıkın” kavline ulaştığında bu şekilde anladı. Yani “cihada çıkın.” “Hafif olarak ya da ağır olarak” ve çocuklarına dedi ki: “Rabbimin genç olayım veya yaşlı beni savaşa çağırdığını sanıyorum… Beni hazırlayın”

Yani ben bu ayetten, Rabbimin benden gençken olduğu gibi hafif olarak -kolayca- yaşlıyken de ağır olarak- zor da olsa- cihada çıkmamı istediğini anlıyorum. “Ey evlatlarım, o halde beni savaş levazımlarıyla hazırlayın.”

Çocukları ise ona “Rasulullah vefat edinceye dek onunla beraber savaştın. Ve Ebu Bekir ölünceye dek de onunla beraber savaştın. Yine Ömer’le beraber de savaştın. Şimdi senin yerine biz gaza edelim” dediler. Bu münakaşa Hz.Osman’ın döneminde oluyordu. Ve Ebu Talha da 70 yaşlarına ulaşmıştı ya da daha fazlaydı. Çocukları ise babalarının, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem ve O’nun iki Raşit halifesinin dönemindeki büyük fedakârlıklarından sonra dinlenmenin en tabi hakkı olduğu görüşündeydiler.

Fakat babaları ısrar etti ve “beni hazırlayın” dedi. Böylelikle de onu hazırladılar. Gazve deniz gazvesiydi ve Ebu Talha gemiye bindi. Fakat savaşamadan vefat etti. Ve ancak yedi gün sonra onu defnedebilecekleri bir ada buldular. Allah-u Teâlâ bu sahabiye ikramda bulunmak istedi ve bu bir hafta boyunca bedenini korudu. Sıcak havalarda ölünün ilk günden değişmeye başlamasına rağmen bedeni bozulmadı. Bu haberi İbn-i Hibban rivayet etmiş ve Şeyh Şuayb El-Arnavut da tashih etmiştir.

Allah-u Teâlâ’nın, Ebu Talha’nın bedenini dünyada koruduğu gibi, kıyamet gününde de ateşten koruyacağını sanıyoruz. Allah O’ndan razı olsun.

Allah’tan bizi bahtiyar bir şekilde yaşatmasını ve canımızı da şehit olarak almasını diliyoruz.

Vesselamu aleykum ve rahmetullah…

Tercüme: Büşra Zehra Çamdalı
Tashih: Kulliyetu Neva

 

Kur’anla Hayat Bulmak serisinin diğer videolarını izlemek için tıklayın

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu