GençlinkOkunası Yazılar

Batıyla Yarışan Dindarlar

Batıyla Yarışan Dindarlardan Bıktım!
Geri kalmak istiyorum. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak istemiyorum! Burada böyle durmak, kalmak, kafayı dinlemek istiyorum!
Yeter artık, yeter!
Uygarlık vermişsiniz, geri alın vampir dünya! İnsanların kanını emen t e k n ol o j i – nizden gına geldi. Alışveriş merkezlerinizin, tabiatla kavgalı, insanın ruhuna savaş açmış, ailesine, huzuruna, geçmişine, geleceğine savaş açmış kentlerin, devletlerin, modern kapitalist dünya devlerinin, fabrikalarının, medyalarının, sanal devrimlerinin canı cehenneme!
İnsanı modern gösteren tüketim kültürünüzü alın da defolun gidin artık huzurumuzu yok ettiğiniz sohbet ortamlarımızdan.
Bütün anlamıyla geri kalmak istiyorum. Gerici olmak, çağdışı kalmak istiyorum.
İslam’ın akılcı bir din olduğu, hümanist olduğu, ilerlemeye karşı olmadığı yalanlarından bıktım.
İslam’ın aslında kadına değer verdiğini ispatlamaya çalışan okumamış dindarlardan, din adamlarından –o da nerden çıktı, din adamı ne zaman girdi dinimize? Kim soktu bunu! Utanmayın, aman o konuda geri kalmayın, ruhban sınıfı da var deyin İslam’da.- bıktım!
Bıktım İslam’da da seçme hakkının olduğunu, İslam’ın demokrasi ile çatışmadığını söyleyenlerden. Bıktım İslam’ın bilimle çatışmadığını, bilim bugün ne diyorsa İslam’ın bunu 1400 yıl önceden söylediğini papağan gibi tekrar edenlerden.
Bıktım aslında günümüzde cihadın kalemle yapılması, bilimle yapılması gerektiğini söyleyenlerden! Kılıcın devri geçti artık diyenlerden!
Tamam, kılıçları da sevdiğim söylenemez. En korktuğum, nefsime zor gelen inanın sabah namazı değil; cihad emri çok zor geliyor. Tamam, cihad etmekten korkuyorum ama kimseye cihad emrini çarpıtarak anlatmaya da kalkışmadım şükür!
Günümüzde modern dünya müslümanına her tür cihad serbest, kalemle cihad, tv ile cihad, okul ile cihad, para ile cihad, tesbih ile cihad; bir cihad ile cihad; işte o Osmanlı gittiğinden beri uygun görülmüyor!
“Batının ilmini alalım, ahlakını almayalım. Bak Japonlar ne kadar mübarekler, kültürlerini, ahlaklarını yitirmeden Batının teknolojisini aldılar. Batı ile yarışıyorlar, çok da onurlarına düşkünler, geleneklerine bağlılar”dan bıktım!
Avrupa’da yapılan araştırmalara göre Osmanlı’nın ne kadar büyük olduğunu anlama ezikliğinden bıktım. Avrupalılar bulmadan anlayamayacak mıyız ne kadar büyük olduğumuzu. Mevlana’yı okumanın gerekliliğini fark etmek için Madonna’nın Mesnevi’yi okuyup beğenmesini bekleyenlerden bıktım. Bilimin Allah’ı isbat etmesini bekleyenlerden, bal peteğine Allah yazdırmaya meraklı dergicilerden, bir hakikati batıl popüler kişilere söyletmeye çalışan eziklerden bıktım.
Geri kalmak istiyorum. Kalp kalesini berk tutmam lazım! İleri gitmek isteyenler de çok ileri gitti artık! Tamam, orası ileri, doğru ama hakikatın yurdundan ileri gitmek istemiyorum! Kalbimin hizasından ilerisi bana cehennem!
Asım Gültekin / Genç Dergi

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu