Kitap

Neyi Nasıl Yapmalı? – Taha Kılınç [Tavsiye Kitap]

Bilgiye ulaşmanın ve paylaşmanın kolaylığı sebebiyle bugün her birimiz adeta bir bilgi bombardımanına tutulmaktayız. Her yaştan her insan istediği anda her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Bunu whatsapp durumlarından, instagram storylerine kadar sayısız platformda paylaşabiliyor. Aynı zamanda o sayısız platformlardan da birçok bilgiye ulaşabiliyor. Bu durumun artıları ya da eksilerini konuşmak mümkün elbette. Fakat bu kadar kolay bilgiye ulaştığımız çağda aynı bilgilerin pratiğe döküldüğünü, hayat bulduğunu ne yazık ki görmek çok da mümkün değil. Aklımızda şöyle bir soru beliriyor. “Neyi Nasıl Yapmalı?” İşte Taha Kılınç ağabeyin “Neyi Nasıl Yapmalı?” adındaki bu kitabı da bizlere bu noktada nasihat niteliğinde bir kitap. Kendisi de kitapta bu konuya değiniyor ve şöyle diyor;

“Her dönem, kendi imtihanlarıyla geliyor. Bilgiye ulaşmanın böylesine kolaylaştığı ve ucuzladığı günümüzde, karşımızdaki en büyük tehlike, “haddini bilmek” kavramının unutulmasıdır. Modern insan, eline geçen imkanların verdiği şımarıklık ve azgınlıkla, Rabbinin karşısındaki sorumluluklarını unutmuş, her şeyi tartışmaya açma cüretini kendinde bulmuş, sınır ve hudut tanımaz bir varlık haline gelmiştir. Bu, biz müslümanları da direkt şekilde etkileyen bir durumdur. Önümüzdeki, dipsiz bir uçurumdur.
Haddimizi aşmamak adına, imanımız ve kimliğimiz üzerinde derin bir tefekküre ihtiyacımız var. Bize dayatılan gündemlerin ardından koşturmamak, istikametimizi bozmaya çalışanların oyunlarına gelmemek ve inandığımız şeylere samimiyetle sarılmaktan vazgeçmemek için bu şart. Böyle yapmadığımız takdirde, milyonlarca başsız ve bakışsız bedenin ortalıkta gezindiği, önüne gelen tarafından güdülmeye teşne, kocaman bir sürüden farkımız kalmaz.”

Kitap yazma amacını ise şöyle belirtiyor;

“Yazmaktan, okumaktan, konuşmaktan, dostluktan, velhasıl insanların birbiriyle kurduğu her türlü iletişimden tek bir murat var: İyilikleri yaymak ve çoğaltmak, kötülükleri ise engellemek ve azaltmak. Elinizde tuttuğunuz kitabın da yayımlanma amacı, tamamen bu.

Müslümanlar arasındaki temel vazifelerden biri olan “nasihatleşme” misyonunu yerine getirme adına, güncel hayatımıza, bizi biz yapan şeylere, kaygılarımıza, problemlerimize, mühim meselelerimize ve şahsiyetimizin ana unsurlarına dair ufak hatırlatmalar, değiniler, şerhler…”

NEYİ NASIL YAPMALI

Taha Kılınç

Yayınevi: AŞİNA
Sayfa Sayısı: 160

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu