Davet - Tebliğİlham Verenler

Şeyh Khalid Yasin Kimdir

Amerikalı İslam davetçisi Şeyh Khalid Yasin

Dünya çapında 61 ülkede 40 bini aşkın insanı İslam’la tanıştıran bir mübelliğ ve 100′ü aşkın video kaydıyla ve konferanslarıyla binden fazla insanın hidayetine vesile olan bir muvahhidle: Şeyh Khalid Yasin’le tanıştıracağım.
Hamd Allah’a, salat ve selam Allah’ın Resülune ve Ashabına olsun
İslâm Davetini yüklenmek işi, Allah katında hayırlı ve önemli olan bir iştir. Zira İslâm Davetini yüklenmek; Kur’an-ı Kerim’in tabiri ile “Allah’a Davettir”. Yani Allah’a kulluğa davet demektir. Allah Kur’an-ı Kerim’de şu ayetlerle tebliğin önemine dikkat çekmektedir:

“Ben Müslümanlardanım deyip salih amel işleyerek Allah’a davet edenden söz bakımından daha güzel kim olabilir.” (Fussilet/33)
“Sen Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle davet et ve onlara en güzel şekilde mücadele et!” (Nahl/125)
Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem de daveti yüklenmeye şöyle önem verip teşvik etmiştir:
“Kim bir hidayete davette bulunursa, buna uyanların sevaplarının bir kısmı -eksilmeksizin- ona da gelir..” (Müslim; K. İlim 4831)

İşte tüm bu önemli delillerden sonra size hayatının son 35 yılını İslam’ın yanlış anlaşılmasına karşı mücadeleyle geçiren ve bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmaya çalışan bir İslam davetçisini tanıtacağım. Dünya çapında 61 ülkede 40 bini aşkın insanı İslam’la tanıştıran bir mübelliğ ve 100’ü aşkın video kaydıyla ve konferanslarıyla binden fazla insanın hidayetine vesile olan bir muvahhidle: Şeyh Khalid Yasin’le tanıştıracağım.
Şeyh Khalid Yasin 1946 yılında New York’un Harlem bölgesinde dindar bir Hıristiyan ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dokuz kardeşi olan büyük bir aileye sahipti. 3 yaşından 15 yaşına kadar birkaç kardeşiyle birlikte Harlem’de koruyucu aile tarafından katı bir Hıristiyan olarak büyüdü. Şeyh Khalid, İslam’a 1965 yılında İslam Âlimi Şeyh Daud Ahmed vesilesiyle girmiştir ve bu durum hayatında büyük bir değişime neden olmuştur. Bu değişimi kendisi şu cümlelerle açıklıyordu: ‘Ben ve 2 kardeşim dünyaya karşı idik fakat hiçbir şeydik. İslam’ı kabul ettiğimizden beri her şeyiz’’.
Erken yaşlarında Amerika’nın gettolarında ve kendisi gibi olan birçok Afro-Amerikalıyla yaşayan Khalid Yasin, burada bir zamanlar yaşayan Malcolm X’ ten çok etkilenmişti. Şehid Malcolm X Müslüman olmasında birçok Afro-Amerikalı üzerinde etkili olduğu gibi Khalid Yasin üzerinde de etkili olmuştu.

Şeyh Khalid, 30 yıl boyunca fıkıh, hadis, ahkâm, hafızlık, İslam tarihi, Arapça ve bunun gibi birçok İslami ilimleri tanınmış olan İslam Âlimlerinden almıştır. Suudi Arabistan’da da Shaykh Khalid Al-Halwaany gibi büyük âlimlerden ders almıştır ve kendini çok iyi geliştirmiştir. Bir çok video kaydı, konuşması ve kitabıyla insanlara İslam’ı anlatmaya çalışmaktadır. Kitapları ve konferanslarında bulunduğu toplum nedeniyle Hz. İsa ve Hz. Meryem’in Kur’an eksenli hayatları, hayatın amacının ne olduğuna yönelik konuşmalar, Hz Muhammed’in ve arkadaşlarının nasıl bir dava yüklendiklerini gibi konulardan bahsetmektedir. Bulunduğu toplumu çok iyi tahlil edip onlara yönelik bir tebliğ çalışması yürütüp ayrıca dünya üzerindeki olaylara da değinmektedir. Bir konuşmasında AİDS virüsünün nasıl çıktığını anlatırken, bir konuşmasında Taliban’ın nasıl ortaya çıktığını insanlara anlatmıştır. İnsanları nasıl etkilediğine bir örnek vermek gerekirse Şeyh Yasin karikatür krizinden sonra 80-100 kişilik bir gruba konferans vermek için Danimarka’ya gittiğini belirtir ve şunları kaydeder: “Yaklaşık 45 dakika bir konuşma yaptım. Bütün süre boyunca, Peygamberimizin ismini anmadan onun hakkında konuştum. Onun hemen hemen bütün özelliklerini anlatmaya çalıştım. Konuşmamın sonunda herkes bahsettiğim insanın kim olduğunu sordu? ‘Bu kişi İslâm Peygamberi Hz. Muhammed’ dedim. Herkes şoka girdi. Çünkü Peygamberimizi tanımıyorlardı ve hiç bu şekilde duymamışlardı. Programdan sonra 80 yaşında bir kadın torunuyla Müslüman olmak istedi.”

Yine bir başka örnek verilmek istenirse üçü ateist, biri Hıristiyan olan 4 İsveçli genç, özellikle İmam Yasin’in internette ve web sayfasındaki vaaz ve yazılarından çok etkilenip İslâm dinini seçtiklerini belirtirler. Müslüman olmaya karar veren gençler, imamın bulunduğu bir ortamda Kelime-i Şehadet getirmek istediklerinden dolayı, İsveç Genç Müslümanlar Derneği’nin yardımı ile Khalid Yasin’i Stockholm’e davet ederler. Bu onurlu daveti hemen kabul eden, İmam Yasin’in karşısında Kelime-i Şehadet getiren dört İsveçli genç, 1300 kişinin huzurunda Allahu Ekber tekbirleriyle Müslüman olur.

Kendisine Müslüman olmak için gelenlere sadece Kelime-i Şehadet-i getirtip bırakmıyor. Bilakis İslam dinine girenler Hıristiyan ise onlara Hz İsa’nın Allah’ın oğlu olmadığını bilakis Allah’ın bir kulu ve peygamberi olduğunu söylettirmektedir. Böyle yaparak insanları tam anlamıyla şirkten temizlemeye çalışan gayreti takdire şayandır doğrusu. Müslüman kimliğinden hiç bir zaman vazgeçmeyen ve taviz vermeyen Khalid, son 10 yıldır da Batı toplumunda yaşayan azınlık Müslüman gençlerle beraber çalışmalar yapmakta ve gençlere sorumluluklarını hatırlatmaktadır. Derslerine katılan gençlere sahabe hayatlarını hatırlatarak yeni Usame’ler, Ömer’ler, Abdullah bin Mesud’lar, Musab Bin Umeyr’ler yetiştirmeye çalışmaktadır.

Müslümanlara verdiği hutbe ve konferanslarla durmaksızın İslam’ı tekrar canlandırmak, İslami sistemi yeniden getirmek ve Müslümanların şuurlarını canlandırmaya çalışmaktadır. Hiç durmaması ve birçok insanın hidayetine vesile olması bizim gibi tebliğcilere canlı bir örnek oluşturmaktadır.
Çalışmalarını Ceo’sunu üstlendiği televizyon kanalı ve organizasyonlarda sürdürmektedir. Bunlar: ABD’de Hayatın Amacı Vakfı, İslam ve Amerika Vakfı, İslami Bilgi Ağı, Purpose TV ve İngiltere’de İslamic Trust TV. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinde konferanslarına devam etmektedir

“Yarattıklarımızdan daima hakka ileten ve hak ile adaleti yerine getiren bir ümmet / kitle bulunur.” (A’raf/181)
Allah aramızda böyle insanları çoğaltsın ve aramızdan böyle insanları eksiltmesin İnşallah.
Selam ve Dua ile

Hıdır APAK

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu