Kuran - SünnetTavsiyeler - İpuçları

Sünnetleri Hayatına Dahil Etmenin 5 Kolay Yolu

 SÜNNETLERİ HAYATINA DAHİL ETMENİN 5 KOLAY YOLU

Peygamber Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem), Allah (subhana ve teala) tarafından alemlere rahmet olarak gönderildi. Bu yüzden, sadece sünnetleri takip etmek bile, bizi Allah’a yönlendirir ve sonsuz mutluluğa ulaştırabilir. En önemli kısmı, sevgili Peygamber Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem)’in hayatı ve deneyimleri onların doğaları gereği uygulanması son derece kolaydır.

NEDEN SÜNNETLERİ TAKİP ETMELİ?

Sünnetleri takip etmenin faydaları ve ehemmiyeti Kuran’ın bu kesin ayetinde açıkça sıralanmıştır.
“De ki, siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır.”
(Ali İmran Suresi, 31. Ayet)

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (sallallahu alehi vessellem)’ in yaşam tarzını takip etmemiz için yeterince motive etmiyorsa, Allah (subhana ve teala) kudsi bir hadiste şöyle diyor :
“Her kim, benim Veli kullarımdan birisine düşmanlık ederse, Ben ona savaş açarım. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli bir şeyle bana yaklaşmamıştır. Kulum nâfile ibadetleri ile devamlı bana yaklaşır, nihayet onu severim. Ben kulumu sevdiğimde onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Eğer benden bir şey isterse verir, bana sığınırsa muhakkak onu himaye ederim”

Yukarıdakilerden ayrı olarak, sünnetleri takip etmenin dünyevi faydaları da vardır: Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vessellem) inanılmaz üretken biriydi, bu yüzden O’nun sünnetlerini takip ederek, O’nun üretkenlik tekniklerinden kendi kendimize çeker çıkarırız. Bu suretle, kendi üretkenliğimizi de artırırız.

21. YÜZYILDA SÜNNETLERİ TAKİP ETMEK

Bizim hayatlarımızdan Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesselem)’in hayatı arasında çok uzak mesafe olması (hem zaman hem mekan) örneklerini kolaylıkla nasıl uyguladığını anlamak için zor olabilir.
Sünnetleri hayatına uygulamanın 5 kolay yolu burada var :


1- NE HAKKINDA OLDUĞUNU ÖĞRENİN

Sünnetleri takip etmek için ilk gereken ne ile ilgili olduğunu bilmektir. Bu bilgi kazanmayı sağlar ama seni emin yapan bilgi özgündür ; gerçek sünnetleri takibinin faydasından beri bizim topluluklarımızda kültürel ve özgün olmayan bazı yaygın dini uygulamalar ara sıradır.

Özgün bilginin kaynaklarına ilişkin, derslerden, makalelerden, konferanslardan yada her hangi bir güvenilir yoldan öğrenebilirsin. Ve eğer daha etkili parçaları bulabilirsen pek çok düzenli kanallardan yararlanarak sünneti ‘takip edebilirsin’. Örneğin, bugün çoğu ünlü alim -günlük hadisler, Kuran hatırlatmaları ve sünnetler gibi- nasihat tabanlı yararlı bilgilerin devamlılığını sağlamak için sosyal medyayı kullanıyor. Böyle teknolojileri kullanıyorsan, bu alimleri arayıp bul ve onlara abone ol. Konunun derinlerine git, özgün kaynaklara dayalı kitaplar oku ve okuduğunu anlayışına göre kabul edip tefsir eden işin ehli öğretmenler bul.

2- İYİ ARKADAŞLAR ARAYIP BUL

Efendimiz (sallallahu aleyhi vessellem) hayatımıza çok ders alacağımız muazzam ölçüde katkısı olanı bize öğretti ve dedi ki:
“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” ( Tirmizi )

Sana sünnetleri hatırlatacak iyi insanlarla etrafını sarmayı dene. Sözlü olarak hatırlatması iyi olur, ama fiilen kendilerinde uygulamaları çok daha iyi olur. Insanlar doğası gereği taklit ederler. Bu yüzden sadece, arkadaşlığında böyle iyi etkilerin olması, onların örneklerini sana telkin etmelerine bağlıdır.

3- BİR ALIŞKANLIK EDİN

Üretken Müslümanın Üretken Alışkanlıkları metodu seminerini takiben, her gün alışkanlıklarında seçtiğin sünnetleri aktif bir şekilde nasıl uygulayacağını düşün. Şunları kapsar :

· Sünnetleri belirlemek
· Sünneti takip etmek için ödülünün ne olduğunu bilmek
· Eylemi yapmak için sana hatırlatacak etkili bir tetikleyici bulmak

Her gece uyumadan önce abdest alma sünnetini hayata geçirmek istediğini söyle. Döngü şu şekilde görünebilir :

Eylem:  Her gece uyumadan önce abdest al.

Ödül belirle: senin için bir melek tarafından affedilmen istenecek. Hadise göre “her ne zaman bir kul gecesini günahlarından arınmak için harcarsa, melekte onun için gecesini harcar, yatağa dönmeden önce gece boyunca melek der ki “Allah’ım kulunu affet, uyumaya gitmeden günahlarından arındır.” ( Teberani )

Tetikleyici: Yatağa girmeden önce yaptığın son şeyi belirle. Örneğin, dişlerini fırçalamak.

Bunu tetikleyici yap, bundan böyle kendine söyle, dişlerini fırçaladıktan sonra abdest alacaksın.

4- SÜNNETİ BELİRLE VE GÖREVLERİNE İLİŞKİLENDİR

İnsanlık tarihinde pek çok önemli insan vardır. Bunların çoğu, kendi zamanlarındaki ve gelecek nesillerdeki insanlar tarafından örnek ve rol model olarak alındılar. Ancak, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vessellem) emsalsizdir. Şöyle ki, O kusursuz, sonsuz ve evrensel bir rol modeldir : her bir insanın kendine göre hataları ve negatif yönleri vardır ama O (sallallahu aleyhi vesselllem) her bakımdan hayatının pozitif örneklerini aldığın tek insandır.

O, hayatındaki farklı rollerin bir numarasıydı : Müslüman toplumun lideri, bir koca, bir baba, bir öğretmen, bir ordu komutanı, bir devlet adamı ve daha fazlasıydı. O’nun rollerine bak ve senin kendi hayatına bunlardan biriyle bağlantı bul. Örneğin, bir öğretmen isen, siyerinden öğretim metodunu incele. O’nu hayatının esas rol modeli olarak al. Bir öğretmen olarak O’nun sünnetlerini öğren. Kendi öğretme stiline dahil et.

Çok özel sünnetlerini yaparak, hayatta hiç bir önemli rolde oynamasan bile esas rol modelini Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vessellem) ‘de bulabilirsin.

5- GÖRSEL HATIRLATICILAR AYARLA

” Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir.”
(Zariyat Suresi, 55. Ayet)

Biz insanlar görsel varlıklarız ama modern toplumlarda sık sık dış dünyada -çevremizdeki pornografik ve materyalist reklamlar gibi- her ne görüyorsak bizi günaha ve ahlaksızlığa çağırıyor. Buna karşı gelmenin tek yolu, bakışlarını faydalı bir yolda kullanmaktır. Sana iyiliği hatırlatanlara bakarak, hayata geçirebileceğin sünnetler gibi. Evinde yada iş yerinde, takip etmek istediğin sünnetlerin görsel hatırlatıcılarına doğru bak. Bunlar basit post-itler (notlar) yada karmaşık İslami bilgi kağıtları olabilir.

Bu yollardan ayrı, hayatına sünnetleri dahil etmek için pek çok yol var. Yorum bölümünde önermekten çekinme ve bu başlıkta verilen tavsiyeleri denemeyi planlıyorsan, sonra yine gel ve senin için nasıl işe yaradığını bize söyle.

Allah (subhana ve teala) sünnetleri hayatlarıma dahil edebilmemiz için biz yardım etsin. Böylece, O’nun sevgisini ve affını kazanır ve en sonunda hem dünyada hem ahirette başarılı oluruz. Amin!

Bu yazı productivemuslim.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu