Davet - TebliğTavsiyeler - İpuçları

Tebliğ İçin 9 Kullanışlı Tavsiye

Tebliğ İçin 9 Kullanışlı Tavsiye

 

Müslümanlar olarak anlıyoruz ki, tebliğ hepimizin mes’uliyetidir. Bu makalede, bu önemli vazifeyi nasıl yerine getirmeliyiz onu ele alacağım. Aşağıda, bu kutlu eylemi, üretken müslümanlar olarak, hayatlarımızda nasıl gerçekleştireceğimiz hakkında birkaç noktayı listeledim.

1- Kısa Bir Davet Kursu Alın

Çeşitli durumlarda, çeşitli özgeçmişlere sahip bireylere nasıl tebliğ yapıldığı konusunda yönlendirebilecek davet organizasyonlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Böyle kurslar genelde zamanı ziyan etmiyor ve çoğu organizayonda bunu ücretsiz sağlıyor, yani ücreti sorun değil.

İngiltere’de ikamet edenlere iERA’yı -İngiltere’nin çeşitli bölgelerindeki müslümanlara ücretsiz ve odaklanılmış (?) eğitim vermede uzmanlaşmış bir kuruluş- şiddetle tavsiye ediyorum. Mantığı kullanma, sağduyu, akıl yürütme, tümevarım ve Kur’an ve sahih hadislerden deliller gibi net/keskin teknikleri sunuyor. (Türkiye’de Nureddin Yıldız hocanın “Davetçi Yetiştirme Kursları” mevcuttur. Bakınız: Sosyal Doku Vakfı)

İngilterenin dışındaki kardeşlerim için de, birkaç dakikanız, kendi ülkenizde ve bölgenizde benzer hizmetleri sunan organizasyonları araştırmanıza değer. Eğer uygun olan hiçbir şey yoksa, her zaman uygun materyallerin olduğu online kurslara başvurabilirsiniz.

2- CD veya Kitap Vermek

Bu, yeterli bilgisi olmadığını hissedenler ve İslam hakkındaki konuşmaya nereden başlayacağını bilmeyenler için kolay ve etkili bir çözümdür. İslamın esaslarını ayrıntılarıyla ve mantıklı bir şekilde ele alan tecrübeli bir tebliğcinin CD sini vermeniz sizin için daha iyi olabilir. Açıkçası, tebliğ yapma ile ilgili yeterli uygulama ve gerekli bilgiler olmadan, birini İslama getirirmeye çalışırken yanıltabiliriz ve tökezleyebiliriz ve daha da önemlisi, pişman olacağımız şeyler söyleyebiliriz. Eğer bundan endişeliyseniz, onları daha bilgili kişilere yönlendirin. Yine de, bunun sizi tebliğ amacıyla biriyle konuşmaktan ve Allah’ın büyüklüğünü anlatmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

Birine verebileceğiniz en etkili şey muhtemelen Kur’an’ın mealidir. Dünyada Kur’an’dan daha iyi okuyacak bir şey bulamazsınız. (bunu onlara da söyleyebilirsiniz.)

Mükemmel bir mantık ve örneklerle tebliğ yapmaya uğraştığınız zamanlar olabilir, ama karşınızdaki bunlarla ilgilenmiyordur. Kur’an o kadar güçlüdür ki, insanların kalplerine etki eder ve bu yüzden asla hafife almamamız gereken bir şeydir. Sonuç olarak, Kur’an’ı insanlara ulaştırmak ve boş zamanlarında okumalarını sağlamak iyi bir fikirdir.

3- Başkalarını Yaklaşan Seminer ve Konferanslardan Haberdar Edin

Bu, birçok yollar olabilir mesela kendiniz söyleyebilirsiniz. Müslümanlara veya gayrimüslimlere yaklaşan veya gerçekleşmekte olan -ünlü bir şeyhin ziyareti gibi- şeyleri söyleyebilirsiniz. Bu modern yollarla da sağlanabilir. Sms yoluyla hatırlatmalar, Facebook/Twitter dan bilgi paylaşımları yapabilirsiniz veya insanlara ulaşmada etkili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir yol olabilir.

Tercih ederseniz daha geleneksel yollar da kullanılabilir. Mesela, kalabalık kitlede insanlara ulaşabilecek, cuma namazı gibi, çeşitli İslami merkezlere broşür/kitapçık dağıtabilirsiniz. Büyük konferanslar gayrimüslimleri özel olarak davet ediyor. Gayrimüslimleri de, konferansları ücretsiz yemekleri olan zevkli bir akşam gezmesi olarak tanıtarak olabilir, sizinle birlikte gelmeye teşvik etmeye çalışın.

4- Karakterinizi Geliştirin

Dolaylı yoldan tebliğin en etkili yollarından biri de karakterinizi geliştirmenizdir. Her zaman davranış ve tavırlanızda izzet olunca, çevrenizdekiler size, ve böylece İslam’a yakınlaşacaklardır. Kötü karakterli bir insan, İslam’ın ne kadar güzel ve mükemmel olduğunu anlatsa da muhtemelen bu, güvenilir gelmeyecektir. İyi bir karakterin mükafatı sadece bu dünyada değil daha önemli olan diğer dünyada da verilecektir. Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurmuştur:

“Müminin mizanında en ağır basacak şey güzel ahlaktır. ”

Karakterinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir tavsiye de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatına -örneklerin en güzelini bulacaksınız- çalışmanızdır. Sahabelerin veya önceki kuşakların takva ehlinin davranış ve tutumlarına da çalışabiliriz. İyi bir karakterin Allah için ne kadar sevimli ve önemli olduğu hakkında ve karakterinizi geliştirmek adına online derslere bakmanız da yararlı olacaktır. Ek olarak, Allah’a zayıflıklarımızı gidermesi ve karakterimizi olumlu yönde geliştirmesi için niyaz etmeliyiz.

5- İslami Merkezinizin Derslerini Online/Canlı Yayın Olarak Yayınlayın

Bu özelliğe sahip olmayan merkezler için çok etkili olacaktır. İslami merkezler ile yerel toplumların arasında, toplantılara düzenli katılamayanlar için materyaller sağlayarak, daha güçlü bir bağ kurabileceksiniz. Ayrıca bu, sizleri ilmi saklamaktan alıkoyacaktır. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor:

“Kendisine bir ilim sorulup da bunu gizleyen kimseye kıyamet gününde ateşten bir gem vurulacaktır.” (Tirmizi)

Bu zamanınızı biraz alabilir, ama eğer sizler insanların yararına bir şeyler yapmayı düşündüğünüz zaman, inşaAllah, bu sizin zamanınızın yatırımı olacaktır.

6- Kendinizi Hayır İşleriyle Meşgul Edin

Bunun büyük bir faydası, sizin için inşaAllah sadaka olarak sayılmasıdır. Hayır işlerini birçok şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yaşlı ve yoksullara; çevreye, hayvanlara ve fiziksel veya zihinsel engellilere yardım eden yerel kuruluşlara katılabilirsiniz.

Dahası, bu Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatının bir parçasıydı. Peygamber olmadan önce de insanların hakları için mücadele etmiştir. Bu, insanlar onun asaletini, yüceliğini bildiği ve O’nun da mesajına bağlı olduğu için, mesajının daha kolay kabul edilmesini sağladı.

İnsanlar muhtemelen davetinize olumlu cevap verecek ve mesajınız hakkında açık görüşlü olacaklardır. Sizin nezih karakterinize şahit olan insanlar İslam’ı merak edecekler ve önce kendileri İslam’ı ve ilkelerini araştırmaya başlayacaklardır. Sonuç olarak, hayır işlerine dahil olmak, kariyerinizde büyük fırsatlar elde etmenize, dolayısıyla da hem bu dünyada hem de ahirette başarı sağlayacaktır.

7- İslam’la Hayatınızı Yapabildiğiniz Kadar Birleştirin

Bu, İslam’la yaşayıp İslam’la nefes almanız demektir. Yani parkta olsanız da, mescidde veya işyerinizde olsanızda, Allah’ın varlığının, yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerin bilincinde olmalısınız. Bunu müslüman bir birey olarak fiziksel görünümünüzü -sakal, tesettür vs- muhafaza ederek sağlayabilirsiniz. Bu önemli çünkü nasıl giyindiğiniz ve göründüğünüz hislerinizi önemli derecede etkiyecek ve dolayısı ile, nasıl hissettiğiniz de hitabet ve davranışlarınızı etkileyecektir.

Çalışmalar göstermiştir ki, kıyafetler kendimiz hakkında düşüncelerimizi etkilediği gibi, başkalarının da bizleri nasıl algıladığını etkiliyor. Eğer mütevazi bir şekilde giyinmişseniz, düşünceleriniz ve hareketleriniz de mütevazi olacaktır ki bu karakter gelişiminde yardımcıdır.

Hayatınızda İslam’ın olması, Allah’ı memnun edecek şeyleri yapmanızı kolaylaştıracak ve bu sebeple de karakterinizi olumlu yönde etkileyecektir. Netice olarak, dolaylı yoldan tebliğ yapabilir, İslam hakkında olumlu izlenim bırakılmasına yardımcı olabilir ve tebliğ fırsatları için sürekli teyakkuzda olabilirsiniz.

İşyerinde İslam’ı günlük yaşamınızla birleştirmek için İslami materyalleri, kitap ve İslami takvim gibi, sürekli yanınızda taşıyın. Bu şekilde bunları masanızda tutabilir ve başkalarının görmesine de vesile olabilirsiniz. Diğerlerini muhabbet etmeye ve İslam hakkında soru sormaya teşvik ederek tebliğ göreviniz kolaylaştırır. Başkalarını konuşmaya teşvik etmenin büyük bir avantajı da sizin konuşmayı başlatmanıza gerek olmamasıdır, çünkü bu bazı insanlarla zor olabilir ve ‘öğüt verme’ gibi görülebilir. Bu şekilde fırsatlar oluşturularak ve tebliğ yapmak kolay hale getirilebilir.

Yapabileceğiniz diğer bir şey ise, sınıfa/işyerinize özel İslami günlerde (bayramlar gibi) yemek getirmektir. İnsanlar doğal bir şekilde sebebini soracaktır, bu da tebliğ için fırsat oluşturacaktır. İnsanlar yemeğe her zaman olumlu yaklaşacağı için bu gerçekten yararlı olacaktır.

Ayrıca, sınıfta/işyerinde namaz vakti gelince namazınızı kılın. Eğer halihazırda yoksa, idareci/yöneticilere namaz kılabileceğiniz uygun bir oda ayarlaması için konuşmaya çalışın. Namazın sizin için ne kadar önemli olduğunu anlatın. Bunun önemine dikkat çekince, inşaAllah çevrenizdeki insanlar size daha fazla saygı duyacak ve umuyoruz ki kalplerini İslam’a açacaklardır.

Son olarak, eğer toplu taşım araçlarını kullanıyorsanız, okuyacak şeyleri mutlaka taşıyın. Hem zamanınızı ilim öğrenerek verimli bir şekilde kullanırsınız hem de potansiyel bir tebliğ ortamı oluşturursunuz. (Diğer yolcular ne okuduğunuzu merak edebilir.)

8- İslam Hakkında Yaygın Soruları İçeren Küçük Bir Kitapçık Edinin

Eğer bir davet kursuna katılmanız mümkün değilse, bir kitapçık edinmek gayrimüslimlerin zihnindeki İslam hakkında soruların çeşitlerini bilmeniz için hızlı ve kolay bir yoldur. İnşaAllah, tebliğ için başlangıç bilgisine sahip olmanızı ve güven kazanmanızı sağlayacaktır. Bunları yerel İslami merkezlerde bulabilirsiniz. İngilterede olanlara, başlamanıza yardımcı olmak için IDCI ucuz ve etkili davet materyalleri sağlıyor.

9- Basit Tutun!

Eğer bir gayrimüslimle konuşuyorsanız, dinin sadeliğinden/basitliğinden bahsedin ve müslüman olmak için neler yapmaları gerektiğini anlatın. Mesela; tek bir Yaratıcı’ya inanmak, Kur’an’ın Yaratıcı’dan direk gelen bir vahiy olduğunu kabul etmek ve Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) Yaratıcı’nın bir peygamberi olduğunu onaylamak.

İnsanlar İslam’a dair çok fazla soru sormak isteyebilir. Örnek olarak: “İslam neden buna ve buna izin veriyor?”. Buna etkili bir cevap şudur: “Bunu cevaplayabilirim, ama İslam’ı tek bir parça olarak anlamalısınız. Eğer birkaç dakikanız varsa, bunu size açıklayabilirim.” Artık Allah ve azameti hakkında tebliğe başlayarak, İslam hakkında güzel bir resim çizebilirsiniz.

Ek olarak, bu yaklaşım Müslümanlara gösterilir. Tebliğ yaparken, diğerlerine Allah’ın azametini, O’nun isimlerini ve sıfatlarını, O’nun ihsan ve lütuflarını hatırlatmak kafi olacaktır. Basit bir yaklaşımla ilerlemek, görevinizi kolaylaştıracak ve çekişme ve felsefik tartışmaları önleyecektir.

Bildiğiniz diğer etkili davet yolları nelerdir? Bay ve bayan kardeşlerimizi tebliğde desteklemek için bildiğiniz davet organizasyonları nelerdir? Tebliğ hakkındaki endişeleriniz nelerdir? Lütfen bildiklerinizi yorum kısmında paylaşın ki, birbirimize ilham olalım ve bu kutlu harekette yer alalım.

Bu yazı productivemuslim.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu