İlham Verenler

Timurtaş Uçar Hoca’nın 12 Eylül Darbesinde Yaşadıkları

Timurtaş Uçar hocanın 12 Eylül darbesinde yaşadıkları hakkında Twitter’da @ehlisunnethanem adlı profilin hazırlamış olduğu bir flood.

12 Eylül’den bir kaç gün sonra hocanın evine sabah namazında kapısı kırılarak baskın yapılmış. Tam 8 saat süren bir arama. Hocanın 500 tane kitabı çuvallara doldurulmuş. Hanımı diyorki hoca polislerin etrafında kelebek gibi döndü “Evladım kitapları şöyle koyalım. Daha az yer kaplar.” Ama nafile dinlememişler. Dolaptaki yemeklere kadar lavaboya dökülmüş. Hoca bu muameleye rağmen eşine:
“Hanım kalk memurlara kahve yap meyve koy” diye söyleniyormuş. Evden sadece ifadesi alınacak diye hocayı kelepçeleyip götürüyorlar.

Hocadan hanımı hiç haber alamayınca 20 gün sonra hapis tutulduğu yere gidiyor. Sorup soruşturuyor merhamet sahibi bir subay Timurtaş hocaya: “Hoca hanımın perişan seni çok merak ediyor.” deyince üstündeki gömleği çıkartıp not yazıyor: “Hanım ben iyiyim beni merak etmeyin.”
Eşi diyorki: “Hocanın gömleği elime aldım ama gömlek işkencelerden öyle bir hale gelmiş ki kan revan içinde.”
Hocanın gördüğü işkencenlerden tam 6 parmağı kullanılamaz hale gelmiş. Hoca hiç durmamış o halde bile kominist gençlere Allah’ı anlatmış. Çocuklarından bu durumu aylarca, yıllarca saklamış ki dinde ileri gitmesinler yani ya çok dinsiz olmasınlar yahut polise askere sataşmasınlar.

Hoca hapishanedeki kominist gençlere kendini öyle bir sevdirmişki 3 gün sonra onlar şeker olmuşlar hocaya karşı. Hatta bu çocuklar kendilerine verilen yoğurt kaplarını yıkayıp hocamıza vermişler abdest kabı yapsın. Su zaten günde 2 kez akıyormuş.

Hocayı 3 ayın dolmasına çok az bir süre kala gece iki civarında gözlerini bağlayıp evinin önüne atmışlar. Hanımı diyorki gece ikide kapı çaldı bir baktım kapının önüne yığılmış bir adam uyuşturucu kullanan ya da hasta biri sandım tanıyamadım. Timurtaş hoca “Hatun benim ben” deyince onun olduğunu anladım diyor. Anlayacağınız hocayı üç ayda tanınmaz hale getirmişler. İşkence sırasında sakalları yolunmuş,tırnakları çekilmiş, 3 ayda 20 kilo vermiş.

Evde 3 tane küçük çocuk. En küçükleri bu adam kim gitsin evden diye günlerce ağlamış. Hoca yıllarca ellerinin tutamadığını onlardan saklamış.
Küçük kızı üniversiteye başladığı zaman sormuş “senin ellerin neden böyle?” diye. Timurtaş hoca “Kızım onlar bana polislerden hatıra” deyince, kızı babasının ellerini öpmüş ve ağlayarak odadan çıkmış.

Hapishanedeki kominist gençler hocayı çok ziyarete gelmişler hocam bize Allah’ı anlat, anlat hocam biz O’nu hiç bilemedik..
Hoca çok büyük bir bedel ödedi en zor zamanlarda hiç çekinmeden anlattı vaaz etti. O günler için “Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi” der.

“Ben göremeyeceğim ama sizler göreceksiniz bu günler geçecek ve asımın nesli gelecek.” dermiş ev halkına. Bilemiyorum arkadaşlar biz belki onların çektiği sıkıntılar hatrına bugün bu kadar rahatız. Ruhuna el fatiha.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu