✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
BelgeselMultimedyaVideo

Yıldızların Yörüngeleri – Yeryüzünde Dolaşın Serisi 7. Bölüm – Fahad al Kandari

Fahad al Kandari’nin 2017 yılı Ramazan’ında başlayıp seri olarak kanalında yayınladığı Feseero (Yeryüzünde Dolaşın) programını Türkçe altyazılı olarak takipçilerimize sunuyoruz.

Bu seri, Allah’ın (c.c.) ayetlerine bilimsel bir ışık tutarak bizi kainatın yaratılışı hakkında daha derin düşünmeye davet ediyor.

Belgesel hakkında: Belgesel hakkında: Faseero (Yeryüzünde Dolaşın) serisinin yedinci bölümünde, Kur’an-ı Kerim’de kendisine yemin edilen yıldızların yörüngeleri hakkında derin tefekküre dalacağız.

Fahad al Kandari ve belgesel ekibi astronomi konusunda uzman kişilerin yanına giderek “yıldızlar” hakkında detaylı bilgiler alıyor. Ayrıca Almanya’daki bir gökevini ziyaret ederek onları daha yakından tanıma fırsatını yakalıyorlar.

“Gökyüzündeki yıldızları Dünya’dan göremeyiz. Bugün gördüğümüz tek şey onların konumlarıdır! Ayrıca 3,23 ışık yılı uzaklığındaki en yakın gezegene ulaşılması modern uzay gemileriyle bile en az 200.000 sene sürer.”

“Hayır! Yıldızların yerlerine yemin ederim; ki bilirseniz, gerçekten bu, büyük bir yemindir.” (Vâkıa, 75-76)

Gökyüzünde parıldayan yıldızların konumlarının ardındaki sır nedir? Gerçekten de bazı yıldızlar Güneş’ten büyük müdür? Bazı yıldızlar ölürken bazıları doğar mı? Gökyüzünü seyrettiğimizde yıldız ile gezegeni nasıl ayırt edebiliriz? Gezegenlere neden “gezegen” denilmiştir?

Yeryüzünde Dolaşın Serisi – 7. Bölüm Yıldızların Yörüngeleri:

Drive üzerinden izlemek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu