KitapYazılar

Yoldaş Rosita’dan Kardeş Rosita’ya – Bir Gerillanın Gerçek Hayat Hikayesi

YOLDAŞ ROSITA’DAN KARDEŞ ROSITA’YA:
COMPAÑERO ROSITA

Perulu Komünist Bir Gerillanın Gerçek Hayat Hikayesi

Hani, “hayatım roman” diyen bir çok insan vardır ya;  gerçekten de hayatları “roman” mı değil mi bilinmez.

Yine “hayatımı yazsam roman olur” diyenler de az değildir. Yazıldığı zaman okunmaya veya vakit harcamaya değer mi yine bilinmez.

Ama, Neşe Kutlutaş’ın akıcı kaleminden çıkmış kitap Compañero Rosita / Yoldaş Rosita, okunmaya değer gerçek bir hayat hikayesi.

Bir Latin Amerika ülkesi olan Peru’da genç bir kızın, komünist bir gerillanın gerçek hayat hikayesi.

Yoksul bir genç kızın, kendinden daha yoksul insanlara yardımla hayatını anlamlandırması. Hayatı, insanları, çevresini, yoksulluğu, zulmü, diktatörlüğü, inançları sorgulaması ve hakikate ulaşmaya çabalaması.

Okuyan herkes mutlaka yaş grubuna göre kendince farklı bir şeyler bulacaktır kitapta. Okumamış fakat çocuklarına düşkün bir annenin eğitiminin, hayatları boyunca çocukları üzerindeki etkisi fark edilecektir mesela.

Vatikan’a kafa tutan ve halkın dertleriyle ilgilenen komünist papazların etkisiyle komünizme yönelir Rosita. Tupac Amaru saflarında gerilla savaşına katılır ve hiç bir zaman ateizme yönelmez ve inançlarından taviz vermez. 10 yıl boyunca hapishanede işkence ve zulümlere dayanır.

Kısaca, hayatını boş ve amaçsız bir şekilde geçirmeyen genç bir kızın mücadelesi ve hakikat arayışını buluyoruz satırlarında.

Türkçe okurlar için belki daha da ilgi çekici olan, hikayenin sonunda kahramanın “hidayete ulaşması” ve Türkiye’ye hicret edip burada yaşaması.

Hikayenin sonunu okurken, “gerçek olamayacak kadar güzel” söyleyişine, daha baştan takdim yazısında Hakan Albayrak cevap verir: Gerçekten yaşanmış bir hikayenin finali bu, diyerek. Çünkü o, hikayenin kahramanını şahsen tanımaktadır.

Akıcı bir üslupla yazılan gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı bu romanı, her yaş grubunun rahatlıkla okuyacağı ve fakat özellikle genç kızların okumaları gereken bir kitap olarak tavsiye ediyoruz.

Hayatın anlamı ile ilgili bazı şeylerin sorgulanmasına vesile olması temennisi ile.

Ali Tuna “Genç Müslümanlar” için önerdi.

Companero Rosita
Perulu Komünist Bir Gerillanın Gerçek Hayat Hikayesi

Neşe Kutlutaş
VADİ YAYINLARI

Hapiste karanlık hücrede tek başına dururken, öyle günler yıllar geçmişken, kimseden bir haber alamadan, kimseyle konuşamadan, dünya hani çok uzakta kalmışken birden bir ışık belirir, bir ses, bir umut… “Sen tasalanma…” diyen bir ses… İşte o umut ışığının öyküsü bu kitap. Işığın peşine düşmüş pervane misali, yanmaya razı, dönmemeye yeminli, çıktığı yolun taşlarını kendi elleriyle, cesaret ve sabırla döşeyen Rosa’nın hikâyesi. Yoksul çocuklara güzel günler gösterebilme umuduyla gerillalara katıldığı Peru’nun dağlarından Türkiye’ye uzanan bir yol hikâyesi… Bir solukta okuyacağınız, inancın sevgiyle, işkencenin metanetle, anneliğin merhametle örüldüğü bir yol… “Compañero Rosita”nın kendini keşfederek bir tırtıl misali kelebeğe dönüşüp farklı bir dünyaya kanatlanışının öyküsü… “Compañero Rosita”, dingin ve duru bir anlatımla demlenmiş bir belgesel roman. Heyecanını kaybetmeden sabrı telkin eden, acılara kafa tutarken gözyaşlarını hapsetmeyen inançlı ve inatçı Rosa’nın herkese anlatacak bir şeyi var. Zeynep Zelan

 

 

Bir Yorum

  1. Allah razı olsun sayenizde satın alıp okudum. İslama ve müslmanlara yeni müslüman olmuş taptaze bir zihnin bakış açısından bakmak önümde bir çok pencere açtı ve kitap sayesinde ufkumun genişlediğini hissettim.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu