Kuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 15. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 15. Bölümü. Bu derste 17 ve 18. ayetlerin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 15. Bölümden bir kesit:

“وَمَنْ يَتَّقِ اللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًاۙ” (Talak, 2) “Kim ki takvaya, Allah bilincine sahip olmayı sürdürür Allah ona bir çıkış yolu gösterir” Bu Allah’tan gelen bir garanti. Peki, o zaman. Takva demek oluyor ki Allah’a itaat edeceksin, sevmediği bir şey yapmayacaksın ve bunu yaptığın zaman da O senin için bir çıkış yolu gösterecek. Bu onun garantisi. Herkes kendine bir yol açman gerektiğini söyleyerek Allah’ın istediği yolun tersine gitmen için sana baskı kurar mesela. “Yaşaman lazım oğlum. Ne yapacaksın? Hep böyle mi duracaksın?” Sen de “Hayır, Allah’ın garantisi var. Allah’ın garantisi var” dersin. “O garanti iki yıldır olmadı işte. O garanti ile ne yapacaksın daha? Yeter bu kadar takva. Bu takva nereye getirdi ki seni?” derler. İnsanlar senin takvanı bırakman için baya uğraşacaklar ta ki Allah’ın kelimelerini bırakasın ve onlarınkileri alasın. Veya kendi hislerini kabul edesin. Herhangi bir şeyi Allah’ın takvasının üstüne koyasın diye.

Bu hikayeden ne öğreniyoruz biz? Ona Allah tarafından verilen bir söz var. Ve bu Allah’ın sözü onun gerçekliğe olan bakışını oluşturacak ve başka hiçbir şey o görüşü değiştirmeyecek. Ve bu bizim için çok güçlü bir ders. Çünkü öğreniyoruz ki Allah’ın kelimesi bize belli bir dünya görüşü sunuyor. Gerçekliğe belli bir şekilde bakmanı sağlıyor. Allah’ın sözüne olan bağlantın zayıfladığı zaman da gerçeklik çok başka görünmeye başlıyor. Yani gerçeklik aynı ama Kur’an gözlüklerini taktığın zaman başka Kur’an gözlüklerini çıkardığın zaman bambaşka görülüyor. O Kur’an gözlükleri de bazen toz tutabiliyor. Taktığın zaman hep öyle kalıyorlar diye bir şey yok. Onları düzeltip camı sürekli temizlemen gerekiyor ki gerçekliği Allah’ın sözüyle görebilesin.

“Allah’ın sözünü yok saymanı isteyen insanlar olacak.”

Ve senin Allah’ın sözünü yok saymanı isteyen insanlar olacak. Allah’ın sözünün o kadar da önemli olmadığını düşünmeni isteyecekler. “Çok fazla takıyorsun oğlum. Çok fazla önem veriyorsun. Aşırı dindarlık yapıyorsun çok aşırıya kaçıyorsun. Allah’ın senden istediği bu değil. Allah’ın ne istediğini ben söyleyeyim sana” derler. Kendileri Allah adına, Allah’ın kendisinin konuşmasından daha iyi konuşuyorlarmış gibi. Bunu yapar insanlar sana. Senin de buna dikkat etmen gerekiyor ve kim üzülecekse üzülsün Allah’ın sözüne sarılman gerekiyor. Sana “Bize güvenmiyor musun? Bizim yanımızda olmayacak mısın?” diyecek ve sinirlenecekler. Bundan da öğrenilecek şey şu ki sen Allah’ın sözüne tutunduğun zaman sevdiklerin de sinirlenecek. Sana yakın olan insanlardan sana sinirlenenler olacak. Mutlu olmayacaklar. Bu da seni zorlayacak. Bir peygamber bile kendi oğulları tarafından darbeler yerken sağlam duracağı zaman bu ona bir zorluk teşkil ediyor. O zaman biz kimiz ki, bu tip şeyler bizi daha çok hırpalar. Ezer geçer bizi.

Yusuf Suresi Tefsiri 15. Bölüm PDF İndir

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. valla doymuyoruz okumaya acaba diğeri nezaman yayınlanacak diye sabırsızlıkla bekliyoruz Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu