İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 31. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi tefsiri 31. Bölümü. Bu derste 41 ve 42. ayet konu ediliyor.

“…Yusuf’un (as) bu birkaç kelimesi ve onlarla olan bu kısa konuşmanın davet hakkında bir kitap olduğunu düşünün…”

Birinci bölüm “İlk davetin karakterin olsun.”

İkinci bölüm “İnsanları dinle”, iyi bir dinleyici ol. Çünkü onlar gelip rüyalarından bahsetmeye başladılar. Onun ne istediğini, kim olduğunu falan umursamadılar pek. “Sen iyi birine benziyorsun. Biz şöyle rüyalar görüyoruz, sorunlar yaşıyoruz” dediler direkt. İnsanları dinle, endişelerini dinle.

Üçüncü bölüm “Onların endişelerine karşı olan ilgini bilmelerini sağla.”

Yani sadece onları dinleyip de  “He, tamam, peki, Allah ve ahiret hakkında ne düşünüyorsun?” deme. Mesela biri sizin standınıza gelse “Merhaba, bedava pizza dağıtıyormuşsunuz galiba” dese… “Evet, evet pizza alabilirsin ama Kur’an nedir biliyor musun? Kur’an Allah’ın kelamıdır” desen. “Kim? Ne? Ne? O ne ya? O kim?” denir. Sonra doğrudan olaya giriyorsun. Dinlemiyorsun ama. Sadece “Merhaba, bedava pizza varmış.” “Aynen, çok iyi pizzamız var. Nereden aldık biliyor musun. Şuradan!” “Kaç dilim almak istiyorsun? Ben getireyim sana dilimleri ama getirirken sana bir şey söylemek istiyorum.” Anlatabiliyor muyum? İnsanları dinleyin ve size geldikleri şeyi önemsediğinizi gösterin. Yani endişelerine olan ilginizi gösterin. Nasıl Yusuf (as) dedi, “Yemek gelmeden önce söylemiş olacağım.” Yani “Paylaştığınız şeyle ilgileniyorum.” diye bildiriyor onlara.

Yardım edebiliyorsanız, bunu söyleyin. Onlara rüyaları hakkında yardım edebiliyor mu o? Evet. Yardımcı olamayacağı bir konuda gelmiş olabilirler miydi ona? Bu mümkün. Birisi yardım edemeyeceğin bir şeyi senden isteyebilir. O zaman yardım edemeyeceksen edebilecekmiş gibi davranma. Bilmiyorsan bilmiyorum de. O yapabiliyor. “Bu benim sahibimin bana öğrettiği bir şey. Bundan dolayı yardım edebilirim.”

Yani her seferinde birisi yardımını istediği zaman “Hıhı, evet, yaparım” demen gerekmiyor. Belki yapamazsın. Belki Allah sana onu öğretmemiştir. Belki yeterince bilgin yoktur. Bilmediğini de kabul edebilmen gerekiyor ama yapabiliyorsan söyle. Yardım edebiliyorsan bunu söyle ve sana bu gücü verdiği için asıl övgüyü Allah’a ver. Yani “Evet, sana yardımcı olabilirim, oldukça iyiyimdir o konuda” değil. “Evet sana yardım edebilirim. Çünkü bu bana sahibimin, Rabb’imin öğrettiği şeylerden biri.”

“Sadece Allah hakkında konuşup da O’nun değerlerini siyasi amaçlarla terk edemezsin…”

Sadece Allah hakkında konuşup da O’nun değerlerini siyasi amaçlarla terk edemezsin. Bir olan Allah hakkında sadece konuşup, mescitte ona namaz kılıp, diğer şeyleri de yapıp kitabında öğrettiği değerleri bir kenara koyuyorsun. Çünkü Allah’ın değerlerinin karşıtı şeyleri savunan kişilerle birlik yapmak istiyorsun. Olmaz. Bu dinin yanında durmalısın.

Yusuf Suresi Tefsiri 31. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 31. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu