İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 34. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 yılı Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi Tefsiri 34. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 45. ayet ile 49. ayetler arası konu edilmektedir.

Yusuf Suresi Tefsiri 34. Bölümden bir kesit:

Siz gerçekten birine samimiyetle yardım edebilirsiniz, böyle olabilir. Ancak, dürüst olmaktan başka onlara hiçbir şeye mal olmayacak şekilde sizin tarafınızdan iyilik yapma fırsatına sahip olduklarında bile, bir karşılık beklemeyin. Şunu beklemeyin “Ben onlara çok iyilik yaptım, belki karşılık verirler.” Bu şekilde olmaz. Eğer böyle düşünmeye başlarsanız insanlara iyi davranma motivasyonunuzu kaybedersiniz. Çünkü hep size geri yardım edilmesini beklersiniz ve üst üste hayal kırıklığına uğrarsınız. Ve sonra kendinize “Birine iyi davranmamın amacı ne? ki” diye sorarsınız. “Kimseye yardım etmek istemiyorum, herkes bencil olmuş” dersiniz.

Bu yüzden iyilik yaptığımızda başkası için yapmayız. Biz ibadetlerden biri olduğu için iyilik yaparız. Allah bana iyilik yapma fırsatı verdi ve bu kişi de Allah tarafından benim için yazılmış olarak bana gönderilen bir fırsat diye düşünürüz. Hepsi bu. Ve Allah yazdıktan sonra, onlara yardım edildiği için değil, bana yazıldığı için mutlu olurum. Bu kadar. Karşılık olarak hiçbir beklentim yok. Bu olunca Allah sizi bir karşılıkla ödüllendirebilir, ama bu karşılık sizin beklentilerinizden gelmeyebilir. Sadaka verdiğimizdeki tavrımız da budur, birine yardım ettiğimizdeki tavrımız da budur, birine bir şey öğrettiğimizdeki tavrımız da budur.

Eski Arapçada şu şiirin iki farklı okuması vardır. “Ona her gün okçuluk öğrettim” Okçuluk, ok yay, bilirsiniz. Şair ona hedefi vurması için her gün okçuluk öğrettim, o ise vuruşu mükemmelleşince beni vurdu diyor. Sonraki dize bu. Sonra da ona şiiri iyi öğretmek için kaç defa öğretmeliyim diyor. Çünkü şiirde belli bir dize, belli sayıda hece vardır ve diğer dize de buna uygun olmalıdır. Kaç gün kafiyeli yazmayı öğretebilirim? Kafiyelerini mükemmelleştirdiğimde de ilk şiirinde beni hicvetti. O zaman şiirin amacı ne? diyor. İyilik yapıyorsunuz onlar da bunu sömürüyor. En kötü ihtimal bu. En azından benden bahsedebilirdiniz. “Hayır, bunu da bekleme.” Söyleyebilirdin ama neyse, bırak gitsin. Birinden yardım isteseniz bile, size yardım etmeye karar verseler bile, bunun Allah’tan bir lütuf olduğunu bilmelisiniz. Sizin ve benim hak ettiğimiz ya da beklediğimiz, beklememiz gereken şeyler değil. İnsanlardan beklentinizi biraz azaltın.

Yusuf Suresi Tefsiri 34. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 34. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. merhaba , yusuf suresi tefsirinde 33. bölümü bulamadım. Çevirisi yapılmadı mı acaba ? sevgiler ve çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu