İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 39. Bölüm – Nouman Ali Khan

Yusuf Suresi Tefsiri 39. Bölüm – Nouman Ali Khan: Bu derste Yusuf Suresi 58. ayet – 62. ayet tefsiri yapılıyor.

Bizler bazı zamanlar bir insanın içinde neler yaşandığını bilmiyor oluyoruz. İçlerinde neler olduğunu bilmiyoruz. Birisini ne kadar incittiğimizi fark etmiyoruz bazen. Allah’ın o incinmenin telafisi için olan planını da bilmiyoruz. O incinmenin telafisi için. Biz de bilmiyoruz, onlar da bilmiyor. Yani sadece bizim duygularımızla ilgili değil, belki biz başkasını incittik. Onlar bizi gördüklerinde acı çekiyorlar. Onlara yaptığımız bir yanlıştan dolayı onlar titriyorlar belki. Biz bilmiyoruz belki de. Bu aynaya bakmakla da ilgili. Bu ayetler kendimizle ilgili. Değil mi?

Böyle hikayeler okuduğumuzda kendimizi Yusuf’un yerine koymak istiyoruz. Çünkü onlar hikayenin kötüleri değil mi, kendimizi onların yerine koymak istemiyoruz. Ama: “لَقَدْ كَانَ ف۪ي يُوسُفَ وَاِخْوَتِه۪ٓ اٰيَاتٌ لِلسَّٓائِل۪ينَ” Belki de Yusuf’un değil kardeşlerin yerindeyizdir. Belki Yusuf’un değil, bakanın yerindeyizdir. Belki bakan gibi ya da bakanın karısı gibi davranıyoruz. Belki de onu satan kişiler gibi davranıyoruzdur. Kendine dürüst olman lazım. Kendini bir mağdur gibi diğer herkesi de zalim gibi göreceksen “O amcam var ya, aynı Mısır bakanı gibi” dersin.

“O halam var ya aynı bakanın karısı.”, “Bunlar da Yusuf’un kardeşleri”, “Ben Yusuf’um, diğer herkes de kötü olanlar,” anlatabildim mi? Ama Kur’an’a bize ışık tutan bir şey olarak bakarsan, “Hangi hareketlerim kardeşlerinkine benziyor?”, “Ne kadarını fark etmiyorum?” Babaları hakkında konuşmaları mesela. “Babamızdan alırız onu, sıkıntı yok.”  Hala duygularını önemsemiyorlar yani. Tüm bunlar nerede başladı? “Babamız bizi yeterince sevmiyor” Belli ki siz onu sevmiyorsunuz. Sevseydiniz böyle konuşmazdınız. “Yetkilileri kontrol için yollayabilirsiniz ama babamıza bunu yaşatamayız” derdiniz. “Bunu yaşatamayız”. Başka türlü bir konuşma olurdu. O yüzden bu, insani ve duygusal yönden Yusuf’un (as) hayatındaki oldukça etkileyici bir tecrübe. Sadece onları tanıdı, onlar tanımadı değil mesele. Arkasında dünya kadar duygu var. Ki ileride gelecek olanları da açacak bize bu. Aynı şekilde kardeşini ısrarla istemesinin nedenini de daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Daha iyi anlıyoruz şimdi, çünkü sen travma yaşadığında, zulüm gördüğünde, birini de sevdiğinde, onların senin gördüğün zulümü görmemeleri için elinden gelen her şeyi yaparsın. Değil mi? Son olarak, haklı olarak sorulan bir soru var, bununla bitireceğim, deniyor ki: “Yusuf (as) hapisten çıktı, ülkenin başkanı oldu, neden eve gidip de ailesiyle tekrar bir araya gelmiyor?” Bunu ayarlayabilecek zekası var, kaynağı var, özgürlüğü de var. Niye gitmiyor geri? En azından onları çağır oraya hemen, niye 8 sene bekliyor, değil mi? 7 iyi sene sonra da kötü seneler.

Yusuf Suresi Tefsiri 39. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 39. Bölüm videosunu indirmek için tıklayın.

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu