İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 4. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsirinin 4. Bölümü. Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor.

Yusuf Suresi tefsiri 4. bölümden bir kesit:

Kadınların entrikası yönetici tarafından öngörülüyor. Yani yatak odasının dışında yakalandığı zaman ve yönetici gelip de “Gömlek arkadan yırtılmış, belli ki sen suçlusun” dediği zaman, başka ne diyor biliyor musunuz? İyi dinleyin: “Doğrusu bu siz kadınların tuzağıdır. Şüphesiz sizin tuzağınız büyüktür.” (Yusuf, 28) Ve bir kadın için demiyor. Kadınlar diyor.  Çoğul. Ki bunun hikâyede yeri var ama aynı zamanda birkaç kadının yapacağı entrikayı da öngörmüş oluyor. Bunun olacağını bile bilmiyor ama sözü ileride gerçekleşiyor. Diğer tarafta bir öngörü yok, ancak Musa’nın (a.s) arkadaşı çevrilen entrikayı biliyor ve gelip Musa’yı (a.s) uyarıyor. Bu oldukça ironik. Yusuf (a.s) masum bulunmuştu ama yine de hapse gidiyor. Musa (a.s) ise suçlu bulunuyor ama yine de kaçıyor. Değil mi? Ve Musa’nın (a.s) dünyadaki en büyük polis departmanına sahip en güçlü imparatorlukların birinden kaçması da oldukça önemli.

İki durumda da bu ikinci görüşmeden sonra oluyor. Ama dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne dair bir ironi var burada. İşler bizim beklediğimiz gibi olmayabiliyor. Allah’ın bizim hayat hikayemizi düzenleme şekli bizim adalet veya haksızlık beklentimize göre olmuyor. “Masum olan birinin serbest bırakılması, suçlu olanın da hapsedilmesi gerekir” vesaire. Hayır işte bazen öyle olmuyor.  Allah’ın daha geniş bir planı var. İnsanlar da birbirlerine yaptıkları şeyleri kendilerinin yaptığını zannediyorlar, ama Allah onların tasarılarının daha da üstünde bir mimar. Değil mi? “Allah emrinde galiptir.” (Yusuf, 21)  Allah Yusuf (a.s) hakkında bunu söylüyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 4. bölüm pdf dosyası

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu