Manevi GelişimTavsiyeler - İpuçları

Zorluklarla Başa Çıkmada İleri Sarma Tekniği

İleri Sarma Tekniği

Son zamanlarda, güçlü duyguların ve zor durumların üstesinden gelmeme yardımcı olan bir tekniği benimsedim. Buna, İleri Sarma Tekniği diyorum.

Basit bir teknik aslında. Ama duygularınızı kontrol altında tutmanıza ve güçlü bir hayal gücüne ihtiyacınız var. Ama bu, öğrenilemeyecek ya da pratik yapılamayacak bir şey değil.

İşte böyle çalışıyor: Eğer korku, kızgınlık, heyecan, kıskançlık gibi güçlü duygularla bağlı olduğunuz bir durumun içerisindeyseniz, kendinizi bundan 1 yıl sonrasına götürün ve nasıl hissettiğinize bir bakın. O duyguları yaşarken aklınızla ileri gittiğinizden emin olun.

Bunu 5 yıl, 10 yıl, 20 yıl sonrası için tekrarlayın. En sonunda ahiret için tekrarlayın. Allah’ın önünde dikileceğinizi zihninizde canlandırın. Nasıl hissetiğinize çok şaşıracaksınız (ve bacaklarınız titreyecek).

Bu basit teknikle birlikte bakış açınızın ne kadar çok değiştiği hayret verici. Önemli olduğunu düşündüğümüz meselelerin aslında önemsiz olduklarını ve önemsiz olduğunu düşündüğümüz meselelerin ise önemli hale geldiklerini fark ediyoruz.

Size üç örnek vereyim:

1. Aşırı Mutluluk Hissi

Bütün aile üyelerinizle birlikte muhteşem bir yemek yiyorsunuz ve keyifli, eğlenceli bir vakit geçiriyorsunuz. O kadar mutlu hissediyorsunuz ki bu anın sonsuza kadar sürmesini istiyorsunuz. O anda ileri sarma tekniğini uygulayarak ailenizle olan bu güzel anın hep böyle sürmeyeceğini fark edeceksiniz. 1-10 yıl süresince bazı aile üyeleriniz hayatlarına devam edecekler, diğerleri vefat edebilir ve işler aynı olmayacak. Eğer ahirete kadar ileri sararsanız, tüm aile üyelerinizin iyi ya da kötü amelleriyle orada dikildiklerini ve sizin onlara yardım edemeyeceğinizi göreceksiniz. Şimdiki zamana geri döndüğünüzde, onlara şimdi yardımcı olabileceğinizi fark edeceksiniz. Bu güzel aile birleşmesini kullanarak bir “aile iyi amel projesi”yle onların iyi amellerini artırabilirsiniz. Ya da dikkatli olmaları gereken bazı konular üzerinde kibarca tebliğ yaparak kötü amellerini azaltabilirsiniz.

2. Aşırı Utanç Hissi

Kaderinizi etkileyeceğini düşündüğünüz, kariyerinizdeki en önemli toplantıya katılmak üzeresiniz ve çok gerginsiniz. Bu toplantıya gidiyorsunuz ve işi tamamen berbat ediyorsunuz. Utanmış, mahçup hissediyorsunuz ve yüzünüzü kimseye gösteremezmişsiniz gibi geliyor. İleri sarma tekniğini uygulayın ve nasıl hissettiğinize bir bakın. Fark edeceksiniz ki; insanlar yakında bu olayı unutacaklar ve hayatınız belki de daha iyi şeylere doğru devam edecek. Ahirete kadar ileri sardığınızdaysa bu toplantının o gün hiç de önemli olmadığını ve bir Müslüman olarak karakterinizi ve imanınızı geliştirmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Belki de bu toplantıya hazırlanmak için bir namazı kaçırdınız. Bu geçici dünyada önemli olduğunu düşündüğünüz bir şey yüzünden sonsuz hayatta önemli olan bir şeyi terk ettiğiniz için üzülmeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

3. Aşırı Üzüntü Hissi

Çok yakın ve değerli birini kaybettiniz. Belki en iyi arkadaşınızı ya da eşinizi. Önünüzdeki dünya karanlık gözüküyor ve o kişiyle birlikte ölmüş olmayı diliyorsunuz. İleri sarma tekniğini uygulayın. Yaşamın devam edeceğini ve aslında yakında sizin de öleceğinizi fark edin. Ahirete kadar ileri sarın. Belki de bu özel insanın cennete girebilmek için birazcık daha iyi amele ihtiyacı olduğunu göreceksiniz. Şimdiki zamana geri dönün ve bu insana aslında şimdi yardım edebileceğinizi fark edin. Onun adına iyilik yaparak, ona dua ederek, ürettikleri bilgileri yayarak ya da onlar için hac/umre yaparak.

Bu ileri sarma tekniğinin güzelliği şu: Zaman zaman insana kendisini unutturabilecek o mutlu anları belirli bir seviyede tutuyor ve aşırı negatif duygular yaşarken sizin moralinizi düzeltiyor çünkü ani ve bunaltıcı duygulara kapılmanıza izin vermiyor.

Allah (svt) Kuran’da diyor ki: “Elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve Allah’ın size verdiği nimetlerle şımarmayasınız diye (böyle yaptık). Çünkü Allah, kendini beğenip övünen hiçbir kimseyi sevmez.” (Hadid Suresi, 57/23)

Size dürüstçe söyleyebilirim ki ileri sarma tekniği sizi özgür kılıyor. İnsanlar sizde bir değişim fark edecek ve çok daha sakin, olumlu bir insan olduğunuzu görecekler. Ayrıca, önünüze gelen her türlü durumla zihinsel ve duygusal olarak başa çıkma konusunda kendinizi geliştireceksiniz Allah’ın izniyle. Dahası, bir Müslüman olarak ahirete inancınız sizin için ekstra bir rahatlık kaynağı olacak çünkü ahirete kadar ileri sardığınızda neyin gerçekten önemli olup neyin olmadığını fark edeceksiniz.

Yazar: Abu Productive

Bu yazı Productivemuslim.com sitesinden alınarak “Genç Müslümanlar” ekibi tarafından Türkçeye tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu