BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Amerikalı Joe Bradford’un Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, Amerikalı Joe Bradford etkileyici hidayet öyküsünü anlatıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Amerikalı Joe Bradford’un hidayet öyküsünden bir kesit:

Ablam ödevlerini yapıyorken onu rahatsız ediyordum. Bir küçük kardeş olarak ona rahatsızlık vermem gerekirdi. Dergilerinin birini bana ver, dedim. Dedi ki: “Bu sıradan bir dergi, içinde belirli bir şey yok. (Dini bir dergi de değildi. Sadece bazı kültürel şeyler içeriyordu) Al ve bunu oku ve hayatına yeni bir şeyler kat.” Odadan çıkmak istedim. Ancak dedi ki: “Hayır, olmaz bu benim dergim. Burada kal!” Ben de yatağına oturdum ve sayfalarını karıştırdım.  İçinde derginin hanım okuyucularının hayat hikayelerini anlattıkları bazı yazılar mevcuttu. Ve bu hanım kardeşlerden biri İslam’a girişinin hayat hikayesini yazmıştı. Başlığı da “Hayatımda yaşadığım en harika şey!”di. Hikaye İslam’a yeni girmiş bir kadın hakkındaydı. İslam’ın ve imanın şartları ve bir Müslüman’da olması gereken bazı sıfatlar hakkında bahsediyordu.

Ben daha önce Araplar hakkında bir şeyler biliyordum. Çünkü bulunduğum bölgede Araplar oldukça fazlaydı. Ancak İslam hakkında bir şeyler duymamıştık. O an İslam hakkında ilk defa bir şeyler duyduğum andı ve ayrıca ilk kez Hıristiyanlıktan sonra gelmiş bir din duyuyordum. Bu gördüğüm en harika şeydi. Bu inanç çok basitti. Ancak aynı zamanda da oldukça kapsamlıydı. Her kim olursan ol ve nerede olursan ol onu uygulayabiliyordun. Ayrıca Müslüman olmak için çok şey bilmen ve yapman gerekmiyordu. Bu şey, beni kendisine doğru çekmesini sağlayan tek şeydi. Basitlik! Bir İlahın aslında üç olması gibi bir şey değildi. Matematikle bir ilgisi yoktu. Çok ama çok basitti! Sadece bir İlah var, O’na ibadet et. Elçilerini takip et ve iyi bir insan ol! Bana göre bu oluşum oldukça basitti. İşte bu yüzden O’nun hakkında daha çok şey bilmek istedim.

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Maşallah. Rabbim bizlere İslam davasında bir yer edinebilmeyi, bu davaya küçükte olsa katkı yapabilmeyi, her işimizi ihlas ile yapabilmeyi nasip etsin.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu