İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 13. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 13. Bölümü. Bu bölümde Nouman Ali Khan Yusuf Suresi 11-14 ayetlerinin tefsirini yapıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 13. Bölümden bir kesit:

Yüzeysel bir okumada, aklınıza bir soru gelebilir. “Yakub (as) tuzak kuracaklarını bildikleri halde oğullarının gitmesine nasıl izin verdi?” Umarım bugün size duygusal manipülasyon ve psikolojik manipülasyonun ne kadar yıkıcı olabileceğini açıklayabilmişimdir. Ve bilseniz de bu tuzağa düşebilirsiniz. En kötüsü de bu. Çok iyi biliyor olabilirsiniz ama insanlar sizin aklınızla oynamada, duygularınızla oynamada ve kararlılığınızdan kaçmanızda, size kararlar verdirmede, herkese zarar verecek şekilde onların istediği gibi hareket etmenizi sağlamada, çok iyi olabilirler. Bu, tutunulabilmesi çok zor olan bir irade gücü, özellikle de sadece yaşlı bir adamın (as) karşısında çetelenmiş dokuz kişi varsa. Ve sürekli aynı konuyu önüne getirip, defalarca rahatsız ediyorlar ona. Tek bir konuşma değil bu. Ayette gördüğümüz belki haftalarca süren bir konuşmanın zirve, doruk noktası.

Belki babanın pes edip, iyi niyetli olabilir demesinden önce uzun süredir devam eden bir konuşmadır. Belki kardeşleri uzun süreli bir oyun oynamalı ve babamızı Yusuf’u sevdiğimizi göstermeliyiz, çünkü hemen bize izin vermeyecektir, bir süreliğine iyi olmalıyız demiş bile olabilirler. Böylece babanın gardı iniyor. “Uzun süreli, satranç gibi bir oyun olacak bizim için, eninde sonunda gardını indirecektir. Bir boşluk olacaktır, biz de o zaman gireceğiz devreye.” diye düşünmüş olabilirler.

Şeytanın yaptığı da böyleydi değil mi? “فَدَلّٰيهُمَا بِغُرُورٍۚ” (Araf, 22)  “Böylece onları aldatarak düşürdü.” İnsanları her seferinde küçük bir aldatmacayla baştan çıkarır, kandırır. Her seferinde küçük küçük. Kardeşleri uzun bir süre boyunca bu oyunu oynamak zorunda olduklarını biliyorlardı, babaları çok zeki idi sonuçta.  Ve siz de kendinizi bu durumda bulabilirsiniz.

Allah bizi duygusal manipülasyondan korusun ve böyle bir şeye dahil olanlardan eylemesin ve böyle bir şeyin içine düşersek kaçınabilmeyi nasip etsin.

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu