BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Amerikalı Müslüman Oyuncu Hüseyin Abdullah’ın Secde Anısı

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, NFL takımının Amerikalı Müslüman oyuncusu Hüseyin Abdullah’ın hayatı etkileyici secde hikayesi yer alıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Hüseyin Abdullah’ın Hikayesinden bir kesit:

Bu belki de en favori futbol topumdur. İşte buradaki! Ben ona “Secde Topu” ismini vermek istedim. Şahsen benim için o an harika bir andı. Bir Müslüman olarak Allah’ın huzurunda eğilmek… Biz bir gezintideyken hatırlıyorum da biri bana demişti ki: “Eğer maçta gol atmayı başarırsan Allah’a teşekkür için secde etmen gerek”. Ve ona diyordum: “Yani… Bilmiyorum… Kalbimin samimi olması gerek. Yapamam. Buna güç yetiremem. Secde sadece gösteriş yapmak için yapılmaz. Bu yüzden yapamayacağım” diyordum. Ve ben o haftayı hatırlıyorum. Bu maçı kazanmaya acil ihtiyacımız vardı. Eğer bu maçı biz alamazsak sezonu kaybedecektik. Oraya çıktım ve gelecek kariyerimin en iyi maçlarından birini oynadım. Bunu, futbol tarihimin en iyi maçı olarak sayabilirim.Ve bu maç son birkaç yılın safety (savunma) pozisyonunda oynanan en iyi maçı olarak değerlendirildi.

Evde antrenman yapıyordum ve dedim ki: “Eğer bu sefer gol atmayı başarırsam secde edeceğim!” Topu nasıl alacağımı bilmiyordum. Ne zaman alacağımı da bilmiyordum. Ancak inşallah topu alacaktım… Sonra gol atacak ve secde edecektim. Ve son çeyrekte topu tuttum. Sonra önüm birden açıldı ve önümde hareket etmek için bir sürü çizgi vardı. Oyundaki takım arkadaşlarım bana yolu açtı. Ve çizgileri geçer geçmez golü attım. Allah anlaşmadaki sözünü yerine getirmişti. Gerçekten de gol atmıştım.Şimdi ise sözü yerine getirme sırası bendeydi! Sonra secde ettim. Ve subhanallah! Bundan sonra… Dünya…. Ne olduğunu biliyorsunuz… Dünya gözlerini alamıyordu. Bu neydi böyle?!Neler oluyor?! Bu olay tüm sosyal medyaya haber olmuştu ve insanlar bunun hakkında konuşuyordu. Bu secde eden Müslüman futbolcu da kim?!

 

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu