Kuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 10. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi.
10. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 10. Dersten bir bölüm:

Şimdi bunu, bu kelimeyi sevmiyorum ama bir bakıma herhangi bir devrimle karşılaştırın. 23 yıl boyunca süren herhangi bir devrimle karşılaştırın. Teknolojik devrim var, doğru, feminist devrimi var. Bir ülkenin siyasi devrimi olabilir, geçen yüzyılda Rusların devrimi olmuştu. Birkaç yüzyıl önce Fransızların devrimi olmuştu. Birkaç yüzyıl önce de Amerikan devrimi olmuştu. Tarihte devrimler mevcut. Devrim sona erdiğinde, her şeyden önce, ne kadar kan dökülüyor? Bu ilk soru.

Soru iki, kan döküldükten sonra insanlar aynı şeyi mi yiyor, aynı şeyi mi seviyor, aynı şeyden mi nefret ediyor? Kabaca her şey aynı. Yani ekonomik ya da siyasi sistem belki değişir ama genellikle dini görüş aynı kalır. Siyasi görüş belki değişir, kültür hep aynı kalır. Fransız gıdaları devrimden sonra da aynıydı. Çok fark yok. Amerikan zihniyeti de aynı. Her şey aynı. Ama İslam geldiğinde “Ne değişti?” demezsiniz. Aslında “Ne değişmedi?” demeniz gerekir.

İstediğinizi oluşturun, dokümana yakın bir şey bile olur, Kur’an’ın 23 yılda kelimelerle gerçekleştirdiği bir değişimi toplumda ortaya çıkartın. Bazıları tarihteki bazı büyük devrimleri örnek olarak gösterse bile, modern batı için diyorum, Fransız devrimi çok önemli, çünkü din tarafından yönetilen toplumdan laik topluma geçiliyor ve bu da, yani Fransız ya da Avrupa devrimi, Rönesans hala içinde bulunduğumuz çağda kutlanıyor. Bu devrim de birkaç yazarın elinden çıktı. Açıkça yazıp ortaya çıkamayan, roman ya da hikayelere iliştirmek zorunda kalan belirli felsefe yazarları tarafından. Bazıları da diğer felsefi soyut edebiyat yapanlardı.

Bu insanların çoğu edebiyatçı ve filozoftu. Onlar aktivist, davetçi değillerdi. İnandıkları şeyler için ölmeye hazır değillerdi. Sadece roman, kitap yazdılar. Ve bir başkası onların adına, fikirlerinden uyanıp tüm akımları ortaya çıkardığında onlar çoktan ölüp gitmişti. Anladınız mı? Marksistlerin K. Marx’ı görmemesi gibi. Ne dediğimi anladınız mı? Ve Rasulullah (sav) vahyi 40 yaşında alıyor. Ve topluma değişiklik yapmaları için sesleniyor. En önde toplumun değişmesi için savaşan kim var? Kendisi (sav) var. O (sav) asla değişim fikirleri üreten bir aydın değildi. Eğer O’na (sav) filozof derseniz… biz O’na (sav)peygamber diyoruz. Bu fikirler O’na (sav) verildi. Bu fikirler O’na (sav) ait değil. Ama her şeye rağmen, bu fikirleri taşıyan o aydınlar hep neredeydi? Arkalarda bir yerlerde. Arka planda. Ve gençler hep öndeydi.

Ve Rasulullah (sav)’in kendisini de görevini üstlenmiş görürsünüz. O (sav) bu hareketin aydın lideriydi, 23 yılın siyasi, sosyal, kültürel, dini, her bakımdan buİslam hareketinin lideri. İnsanlık tarihinde böyle bir şey hiç gerçekleşmedi. Bana başka bir zaman dilimi gösterin, bunu aslında tarih hocama sormuştum, çok havalı bir İtalyan adamdı. Hala onu hatırlarım, kendisi ayrıca siyaset bilimciydi. Çok rağbet görmeyen bir tipti. Derslerine sadece davranışlarını izlemek için girerdim. Çok garip davranıyordu. Büyük kalın gözlükler, kambur yürüyüşü, okulun ilk günü “Neden ‘yürütme organı’ diyorlar biliyor musunuz?” demişti. Nasıl bir soru bu? “Çünkü başkan insanları yürütebilir (idam edebilir).” Muhteşem bir ders olacak! Okulu bırakmayacağım! Elveda, matematik, bu dersi iki dönem üst üste alacağım! Ama ona gerçekten sordum. “Tarihte üç onyıldan az süren bir durumu belgeleyebilir misiniz? Aslında 25 yıldan da az bir sürede tüm insanların kişisel ve toplumsal olarak ehemmiyetli bir değişim yaşadığını yani.”

Dersi PDF olarak indir:

PDF İNDİR – DRİVE

PDF İNDİR – YANDEX

Önceki bölümler için: https://gencmuslumanlar.com/tag/bakara-suresi/

 

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Allah razı olsun, emeğinize sağlık.
    Pdf’ler üzerinden çalışmak daha verimli oluyordu, bu bölümün de diğer bölümler gibi pdf dosyası yüklenecek mi acaba?

  2. Selamün aleyküm, emeğinize sağlık.
    Önceki videoların pdf dosyaları da mevcuttu, bu video için eklenmeyecek mi acaba?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu