Kitap

Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz – Ramazan Kayan

“Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et.”
(Nahl/125)

Davet, inancımızın çok büyük bir parçasını oluşturur. Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in ve diğer peygamberlerin hayatlarına baktığımızda aslında tümüyle bir “davet”, “çağrı” görürüz. Aynı rasuller gibi her müslümanın üzerine düşen görevlerdendir davet. Elbette her müslüman sokaklara çıkıp davet edemez,
Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun.” (Ali İmran/104) diyor rabbimiz; ama hal diliyle güzel bir temsiliyet oluşturmak zorundadır.

Ramazan Kayan Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz kitabında 2 davetçiyi tanıtıyor bizlere. Biri sonradan müslüman olan bir Afrikalı, diğeri müslüman ailede doğup müslüman olarak yetiştirilen bir Türk. Farklı kıtalarda, farklı ırklardan, birbirinden tamamen farklı olan bu iki hayatı birleştiren nokta ise Allah yolunda onları görmeden, sadece okuduğunuzda bile heyecanlarını, dertli oluşlarını hissettiğiniz davet mücadeleleri. Milyonlarca liraları, danışmanları olan, zaten imkanı olup da Allah’ın dinine vakti olduğu için rahatlık içerisinde çalışmalar yürüten insanlar gelmesin aklınıza.

Biri kişi başına düşen milli gelirin 140 dolar olduğu bir yerde, İslam’a döndükten sonra çevresinden gelen tüm desteğini ve ailesini kaybeden, canıyla tehdit edilen, maddi manevi bir sürü imkansızlıklar içerisinde Allah’a davetten hiç vazgeçmeyen, öyle ki binlerce kişinin hidayetine vesile olan eski bir papaz; bir diğeri sadece 3 parmağını kullanabilmesi ve henüz 20’li yaşlarında olmasına rağmen, bir kitap yazmış, dernek kurarak her yaştan insana ulaşmış, hayırlarda yarışan ve bu heyecanının hikmeti sorulduğunda “Rabbim hareket ettirebildiğim bu 3 parmağımdan hesaba çekerse” diyen gencecik bir hanım.

Kitap bittiğinde Allah yolunda adım atabilmek, çabalamak için ne kadar basit mazeretlere sahip olduğumuzu hissediyorsunuz. Allah yolunda gevşeyip, dünyalık dertlerimizin dinimizi yaşamamıza engel olduğunu düşündüğümüz, heyecanımızın yerini yorgunluk almaya başladığı zamanlarda, Ramazan Kayan hocanın ifadesi ile “tökezleyen ayaklarımız, fersiz gözlerimiz, umutsuz yarınlarımız için referans” iki hayat hikayesi.

“…Umarım, İslami mücadelede kendilerini merkeze alan nicelerinin, kendileri ile yüzleşme vesilesi olur. Şunu itiraf etmeliyiz ki İslami davette kıtlık ve kısırlık yaşayan bir kuşağız. Elinizdeki bu çalışma davette bir açılım ve atılım amacına yöneliktir. Bu çalışma bir hatırat, anı, anekdot, gezi, gözlem, öykü, kurgu, senaryo, roman, anlatı değil sadece bir ayrıntı… Ayrıntı içinde bir ışıltı… Derin mesaj ve etkin misyon içeren bir ayrıntı… Abartsız…”

Ramazan Kayan

Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz

Ramazan Kayan

Çıra Yayınları
Sayfa Sayısı: 160

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu