İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 17. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi.
17. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 17. Dersden bir bölüm:

Kendini beğenmiş insanlar ne yapar? Tarihlerinden, öğrenmeleri gereken utanç verici kısımları silmeyi severler, böylece bu hatalar tekrar dile getirilmez. Ve yalnızca tarihlerinin kendileri hakkında daha iyi hissetmelerini sağlayan kısımlarını vurgulamayı severler. Çünkü bu şekilde oldukça müthiş olduğumuzu söyleyebiliriz diye düşünürler. Bu aslında İsrailoğulları’nın hastalığıydı. Asil soylarından bahsettiler, İbrahim as.’ın halkından, İshak, Yakub, Yusuf ve bu inanılmaz peygamberlerin tümünden, vahiyden bahsettiler. Ve yaratıcı bize nimetler verdi, bizim için çok şey yaptı, Firavun’a ne yaptı bakın, kutluyoruz biz bunu. Asil bir tarih değil, gerçekten asil bir tarih değil.

Ama bununla ilgili tek sorun, sen biz biz biz biz demeyi seviyorsun, Allah da diyor ki, peki sen diyeceğim. Kendini onlarla bir araya mı getirmek istiyorsun? Tamam getireceğim, ama sana tarih anlatacağım zaman, geçmek isteyeceğin bölümleri anlatacağım. Ve sonra o sen değil misin diyeceğim. Tarihinizin görkemli kısımlarının mülkiyetini almak ve onu hayali olarak kendinizle ilişkilendirmek istiyorsanız, aynı zamanda tarihinizin utanç verici kısımlarına da sahip çıkmalısınız. Bu yüzden doğrudan onlara hitap ediyor. Allah diyor ki, sanki sizin için bir iyilikmiş gibi, atalarınız için yapılan iyilikten gurur duyuyorsanız, öyleyse tepkiniz nasıl olmalı göstermelisiniz. O zaman iyilik size yapılmış gibi davranmalısınız. O modele uyarak yaşamalısınız. Ve bunu yaparken, bize, Müslümanlara, ruhumuzun çok önemli bir bölümünü öğretiyor.

Ve şunları söyleyerek, tarihe kör bir şekilde dayanamayız, “Keşke Ömer ra. zamanlarında olsaydık, ahh görkemli bir geçmişimiz var.” Dinle, daha önceki zamanlarda olsaydın, o zamanlar o kadar da iyi olmazdı; çünkü sen orada olmuş olacaktın. Tıpkı, şimdi olduğu gibi orada da işe yaramaz ve ayakbağı olacaktın. Tarihimizden sadece iyi kısımları değil kötü kısımlarını da öğreneceğiz. Bu, Müslümanların yapması gereken önemli bir kabuldür. Sürekli başkalarını suçluyoruz. Sürekli düşük özgüvenimize faydası olacak şeylere vurgu yapıyoruz. Diğerini küçümseyecek her şeyi kullanıyoruz. Ama aynayı bize çevirecek her türlü şeyi reddediyoruz. Bazen, ümmet içindeki bozulmayla ilgili hutbe veriyorum.

Özellikle Müslüman ülkelerden çok fazla e-posta aldım. “Kardeşim, neden kendimiz hakkında kötü hissetmemize sebep olan şeyleri vurguluyorsun?” “Kendimiz hakkında iyi hissetmemizi sağlayan şeyleri vurgulamalısın.” Kendini iyi hissedebileceğin hutbeler de veriyorum ama sen de biliyorsun ki aynayı kendine tutmaktan hiç hoşlanmıyorsun değil mi? Gerçekten bundan hoşlanmıyorsun. Kardeşim, Müslüman olmayanların dinlediği yerde bunları söyleme, bu kötü şeyleri yaptığımızı bilecekler. Utanmaktan korkuyorsan, onları yapma o zaman. Aslında gösterecek iyi bir modelimiz yok. Gerçekte Allah’ın vurguladığı şey budur, onun öğretilerinden hiçbirini temsil etmedikten sonra mirasınızla gurur duyamazsınız.

 

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu