✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Belçikalı Bilal’in Etkileyici Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, Belçikalı Bilal’in etkileyici hidayet öyküsü yer alıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Belçikalı Bilal’in etkileyici hidayet öyküsünden bir kesit:

Eğer gayrimüslim biriyle konuşma fırsatı bulursam ona ilk olarak İslam’ın kolay, pratik ve hayatına fayda veren bir din olduğunu anlatırım. İslam, hayatımıza anlam katar ve yaşamımızı nasıl daha iyi bir şekilde yaşayabileceğimizi bize açıklar. Şüphesiz Allah, bizi ona ibadet edelim diye yarattı. Açıkça söyleyeyim eğer birazcık düşünürseniz ve programınıza bakmak isterseniz, Kuran’ı hiç değilse kendi dilinizde okuyun, derim. Hiç değilse kendi dilinizde! Bunun hayatınıza tesirini mutlaka göreceksiniz. Allah en iyisini bilendir. Ben Bakara suresinin sonundan çok etkilenmiştim. Özellikle şu ayetten, Allahu Teala buyuruyor ki: “Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden daha fazlasını yüklemez.” (Bakara, 286) Ve ben bu dönemi birkaç yıl kanser hastası olduğum zamanda yaşamıştım.

“Sıkıntılar her yerde olabilir…”

O zamanlar daha yeni Müslüman olmuştum ve onun hakkında bir şeyler öğrenmeye başlamıştım ki bu hastalık başıma geldi. Ve ben bunun başıma gelen en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Bana göre bu şey Allah’ın (c.c)  rızası ve sevgisinin alametidir. Bu ayetten bir şey öğrenmiştim. Sıkıntılar her yerde olabilir. Ancak Allah’ın bana ve çevreme verdiği kapasite ve kudret sayesinde ben bunlarla başa çıkabilirim. Bu sorunlar ne kadar büyük olursa olsun! Bu, Allah’ın (c.c)  rızası ve sevgisinin alametidir. Ve ben biliyorum ki Allahu Teala Bakara Suresi’nde bana bu sorunlarla başa çıkabilecek güçte olduğuma dair söz veriyor. Çünkü “Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden daha fazlasını yüklemez…” (Bakara, 286) Asla!

Bu yüzden ne olursa olsun ben rahat olacağım. İlaç tedavisi alıyorken benimle ilgilenip benim için birçok sıkıntıya katlanan kişi şüphesiz eşim olmuştur. Ben o zamanlar ayakta durmakta zorluk çekiyordum. Elhamdülillah Allah (c.c.) bana sabır ve sıkıntıya tahammül edebilme kudreti verdi. Şüphesiz bu bizim için büyük bir musibetti. Ancak hayata baktığımızda ve onun hakkında derin düşündüğümüzde, hayatın ne anlama geldiğini daha iyi anlıyoruz.

 

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu