Çocuk BölümüYaşam

Çocuklar İçin Hafıza Kartı Oyunu

Çocuklara islami içerikli oyunlar bulmak bir hayli zor. Aslında oyun yöntemiyle bir çok bilgi öğretilebiliyor hatta ezberletiliyor çocuklara. Biz de bunu düşünerek kendi değerlerimizi içeren resimli hafıza kartı yapalım diye düşündük. Küçük çocukların aklına bu tür figürlerin (namaz, kuran, başörtü) girmesi bile önemli..

Oyun Nasıl Oynanır?
Bu oyun bildiğimiz hafıza kartın aynısı. Bir tarafında resimler diğer tarafında hepsinde aynı olan “Bil Bakalım” yazıyor. İki aynı resim bulunmaya çalışılıyor. Bu kartlarla dilerseniz daha farklı oyunlarda üretebilirsiniz. Mesela 2-3 yaş arası çocuklar için özellikle, kartları tutup seçtirin daha sonrada oradaki resimdeki eylemi sorabilirsiniz. “Namaz kılıyor, Kuran okuyor, Oyun oynuyor, Abdest alıyor, Peygamberin Mescidi, Cami, Kuran, Seccade” gibi terimleri de öğrenmiş olur.

Oyunun Yapılış Aşamaları
1. Aşağıda linkini verdiğimiz word dosyaları indirin. (Sağ tıklayıp farklı kaydet yapın.)
2. Bu dosyaların renkli çıktılarını alın. (a4 kağıt)
3. Resimleri çizgilerinden kesin.
4. Pvc – laminasyon dosyasının içine sırayla aralarında boşluk olacak şekilde yerleştirin ve pvc makinesinden geçirin. (Pvc makinesi bizde mevcut olduğu için kendimiz yaptık. herhangi bir kırtasiyeden kolaylıkla yaptırabilirsiniz.)
4. Pvc kaplanmış a-4 kağıtlarını bir resmin çevresinde biraz şeffaflık kalacak şekilde kesin. Böylelikle kağıdın pvcden kolay çıkmasını önlemiş oluruz.
5. Kartlarımız oyuna hazır. 🙂

RESİMLER

a4 dosyasını çıktı aldıktan sonra resimleri kesip pvc dosyasına böyle yerleştiriyoruz.
Resimlerin kenarında biraz şeffalık kalacak şekilde kesiyoruz. Dilerseniz uçların biraz yuvarlak kesebilirsiniz.

 

Ve oynumuz hazır… 🙂

Resim dosyasını indirme linki
(Linkin üzerine sağ tıklayıp farklı kaydet yaparak kaydedebilirsiniz.)

1. Kısım
2. Kısım

Genç Müslümanlar Blog

Benze Yazılar

3 Yorum

  1. Allah razı olsun… evde hazırlamayı düşündüğüm bir oyunu bloğunuzda bulduğuma sevindim. biraz zaman kazanmış oldum böylece… ancak indirme dosyaları için verdiğiniz linkler çalışmıyor kardeşler…bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. birde oyunu anlattığınız şekliyle hazırlayıp satmanız mümkün mü? maliyeti ne olur?

    1. İndirme linklerini yeniledik. Bu şekilde hazırlayıp satmamız biraz maliyetli ve yorucu olur.

  2. Esselamu aleyküm. Öncelikle bu güzel çalışmayı öğretmen ve öğrencilere kazandırdığınız için teşekkür ederim. Benzer oyunları cep telefonu veya tabletten oynamak isteyen öğrencilerimiz için de kendi sitemde hazırladığım oyunlara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

    http://resulsahiner.com

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu