İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Felak Suresi – Nouman Ali Khan [Sureleri Tanıyın]

Felak Suresi – Nouman Ali Khan

Felak Suresi; bizim göremediğimiz, kendisinden sığınak aramamız gereken, dışımızda var olan potansiyel kötülüğü tanımlayan bir sure. Bu sure ile ilgili birçok rivayet var. Hepsi de çok güzel. Üzerlerinden geçelim inşaAllahu te’ala. SubhanAllah. ‘Aişe (ra) diyor ki; Peygamber (sav) ne zaman hasta olsa ya da herhangi bir çeşit ağrı içerisinde olsa, ‘kul euzu birabbil felak’ ve ‘kul euzu birabbinnas’ı okurdu. Sonrasında kendi üzerine üflerdi ve vücuduna mesh yapardı. Çok hasta olup hareket bile edemediği zamanlarda onun üzerine ben okurdum ve meshi yapmak için onun ellerini kullanırdım ve bir miktar bereket ve yararın bana gelmesi umuduyla kendi üzerime de sürerdim. Peygamber (sav) her yatmaya gittiğinde ellerini birlikte tutardı ve tükürük salmadan tükürüp içlerine üflerdi. Bunun gibi.

Bunu yapardı ve sonrasında İhlas, Felak ve Nas surelerini -Kuran’ın son 3 suresini- okurdu. Sonra yapabildiği kadar çok o ellerini üzerine, bütün vücuduna sürerdi. İki eliyle başının üstünden başlardı sonra yüzünü ve vücudunun ön kısmında ne varsa. Ve bunu 3 defa yapardı. Her gece Peygamber (sav) bunu yapıyordu. Peygamber’in (sav) buna ihtiyacı vardıysa, bizim ne kadar ihtiyacımız olduğunu siz tahmin edin. Şimdi öğreniyoruz ki bunu fiziksel olarak acı içinde olduğunda yapıyor. Ayrıca yine öğreniyoruz ki, bunu kendisi için manevi bir koruma olarak da her gece yapıyor. SubhanAllah. Sonra şunu okuyoruz…

Şimdi bu iki surenin -Felak ve Nas surelerinin- aynı gecede vahyedildiğini öğreniyoruz. Birlikte vahyolundular. Peygamber (sav) sahabeye diyor ki: “Benzerlerinin daha önce hiç vahyedilmediği, aynı gecede vahyolunan ayetleri görmedin mi?” Sonra da bu iki sureyi okudu. Yani Peygamber’in (sav) kendisi bu iki sureyi Kuran’ın geri kalanına kıyaslanamaz diye tanımlıyor. Daha sonra, Peygamber (sav) dedi ki, “Benzerleri daha önce hiç görülmemiş ayetler vahyetti Allah bana bugün.” Ya da daha önce hiç deneyimlenmemiş bile diyebilirsiniz. Felak ve Nas surelerini okudu. Son olarak, ne güzel bir hadis… Ukbe (ra) diyor ki, bir gün Peygamber (sav) bana gelip dedi ki, “De!” Ben de dedim ki, “Ne diyim?” O dedi ki, “kul huvallahu ehad”, “kul euzu birabbil felak”, “kul euzu birabbinnas” Sonra bu 3 ayetin hepsini tamamen okudu. Üçünü de okudu ve sonra dedi ki… Şimdi farklı bir ifade. Bir önceki şuydu: “Bunun gibisi daha önce hiç görülmedi.” Şimdi diyor ki: “İnsanlar daha önce hiç bunun gibi koruma istemediler.”

Bu surelerde verilen gibi bir koruma daha önce hiç verilmedi. Bu iki sure inanan bir kimsenin kalbinin koruması. Kalp, sahip olduğumuz en değerli meleke. Neden peki? Çünkü o meleke imanımızı güvende tutuyor. Kalp; varlıklardan, tehlikelerden, dışımızdan ve içimizden tehdit altında. Felak suresi, bizi dışımızdan gelen tehlikelerden, kıskançlıktan, bize kötülük isteyen insanlardan, bize karşı propaganda yapan insanlardan, sihirle uğraşan, cin çağıran ve bunun gibi bir sürü çılgın şeyler yapan insanlardan koruyor. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz şekillerde, her türlü kötülük insanlar tarafından sizin için isteniyor. Ve bu sure dışarıda olup bitenlerden ve kötü niyetlerin hepsinden sizi koruyup kollayacak.

Ve bu surede ayrıca öğreniyoruz ki; subhanAllah, subhanAllah, insanların kıskançlıkları cidden çok kötü bir şey. Sizin farkında olmadığınız şekillerde size zarar verebilir ve kıskançlıktan korunmaya ihtiyacınız var. Kıskançlıktan korunmaya ihtiyacınız var. O yüzden de bu sureyi okumalısınız. Allah azze ve celle her gece bu üç sureyi okumada ve koruma istemede bizleri gayretli kılsın. Ve Allah bizleri onlar aracılığıyla iyileşen ve korunanlardan yapsın.

Nouman Ali Khan

Çeviri: gencmuslumanlar.com

Nouman Ali Khan Derslerini facebook.com/nakturkce sayfasından takip edebilirsiniz.

Nouman Ali Khan Türkçe Altyazılı Videolar İçin Tıklayın.

 

WORD ŞEKLİNDE İNDİR

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu