Kuran - TefsirMultimedyaVideo

Nas Suresi – Nouman Ali Khan [Sureleri Tanıyın Serisi]

Nas Suresi – Nouman Ali Khan

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu. Kuran’ın son suresi, Nas suresi. İlk olarak, size bulunduğu yer ile ilgili bir şey söylemek istiyorum. İnanan bir kimsenin kalbine girmesi gereken şeyler İhlas suresinde -kul huvallahu ehad suresinde- tanımlanmıştı. Allah’a karşı eşi benzeri bulunmayan bir samimiyet. Bu İhlas Suresi. Sonrasında, bu samimiyet korunmalı. Dışarıdaki kötülüklerden koruyan sure Felak suresi. Göğsünüzün en içlerinden gelebilecek kötülüklerden koruyan sure ise Nas suresi. Duyduğunuz ve içinizin derinliklerine işleyen şeyler. Hem dışarıdan koruma hem de içerden koruma, her ikisinden de bahsediliyor. Şunun gibi: hastaysanız ya da hasta olmaktan korkuyorsanız, kendinizi kötü havadan korumak için üstünüzü giyinebilirsiniz ve sizi içerden, içinizde var olan zayıflıktan koruması için koruyucu ilaçlar bile alabilirsiniz. Bu, Felak ve Nas surelerinin arasındaki ilişki.

Bir başka ilginç şey ise, dikkatinizi çekmek istediğim bazı eşsiz özellikleri var bu surenin. Sadece ‘insanların göğüslerine fısıldayan vesvesecilerden sığınak arıyoruz’ demek yerine, Allah diyor ki, böyle vesveseciler hem cinlere hem de insanlara ait. Nasıl olur da insanlardan görünmez bir vesveseci olabilir? Propaganda yapan, yalanları yayan, size aklınızdan bir türlü çıkmayan ve üzerinde tekrar tekrar düşündüğünüz şeyler söyleyen insanlar da aslında elvesvas, elhannas. İnsanlardan ne duyduğunuz konusunda dikkatli olun. Bazen kırıcı şeyler, yalanlar, kötü şeyler duyarsınız ve bunlar sizi serbest bırakmaz. İçinizde yara izi gibi kalırlar. Ve bu aslında imanımızı korumamız için dikkatli olmamız gereken bir husus. Bu suredeki bir başka güzel unsur ise bu fısıldama insanların göğüslerinde oluyor, kalplerinde değil. Allah ‘fii kulubinnas’ (insanların kalplerinde) demedi. ‘fii sudurinnas’ (insanların göğüslerinde) dedi. Sadr demek bütün göğüs demek. Kalp ise göğsün içerisindeki küçük bir oluşum. Allah bu insanlara kalplerimize erişim vermedi. Ama göğse erişim verdi. Başka bir deyişle, bu kötü vesveseciler kalbinize ulaşabilmek amacıyla göğsünüzün etrafında dört dönüyorlar. Siz o kapıyı açana kadar içeri giremezler. Göğse erişimleri var. Kalbe yok. Ve bu Allah’ın merhameti. O kalbe erişimlerini sağlayabilecek olanlar biziz. Ve bir kere sağladık mı o zaman sorun başlıyor. Sonra durum o kadar kötü olabilir ki, kötü ameller yapabilirsiniz ve kalbiniz size onları güzel gösterir. Bu içinde bulunmak için kötü bir durum. O yüzden bundan Allah’a sığınıyoruz.

Son olarak, bu sureyle ilgili bayıldığım şey bütün Kuran’la nasıl döngüsel bir ilişki oluşturduğu. Başka bir deyişle, Kuran’ın sonuna ulaştığınızı düşünürsünüz ama dikkatli çalışırsanız, bu sure ile Fatiha suresi arasında dikkate değer benzerlikler olduğunu fark edeceksiniz. Fatiha suresi olumlu bir kelimeyle başladı. Elhamdulillah, övgü ve minnettarlık Allah’a aittir. Bu ‘kul euzu birabbinnas’ diye başlıyor; sığınmak. Sığınmak aynı problem hakkında olumsuz bir çağrışım yapıyor. Yani diyebilirsiniz ki; biri proaktif, diğeri ise koruyucu. Bu bir tepki. Orada Allah ‘rabbil alemin’ dedi. Burada ‘rabbinnas’ dedi. Orada ‘maliki yevmiddin’ dedi. Burada ‘melikinnas’ dedi. Bu arada, ‘rabbil alemin’ demek ‘bütün ulusların ve bütün insanların Rabb’i’ demek. Burada ‘rabbinnas’ (insanların Rabb’i), yine aynı ifade. Orada Malik vardı, ‘din gününün Malik’i’. Burada ‘insanların Melik’i’. Orada ‘sadece sana ibadet ederiz’ dedik. Burada ‘ilahinnas’, insanlar tarafından ibadet edilmesi gereken, insanların İlah’ı diyoruz. Orada iki tane toplu kötü etkiden bahsettik. ‘Elmağdubu aleyhim’ ve ‘eddallin’. Bizi mahvedebilecek toplumsal etkiler. ‘Elmağdubu aleyhim’ -gazabı kazanmış olanlar- ve kaybolmuş olanlar. Onlarla arkadaşlık içerisinde olmayın çünkü siz de onlar gibi olursunuz. Burada, başka iki tane kötü etki var ama bunlar toplu değil, bireyseller. ‘ellezi yuvesvisu fisudurinnas minel cinneti vennas’. Cin ve insanlar, ki onlar ayrı ayrı fısıldıyorlar. Bir başka deyişle, o sure bizi toplu olarak yanlış yola sapmaktan koruyor. Bu ise bizi bireysel olarak yanlış yola sapmaktan koruyor. Böylece Kuran çalışmasını bir daire gibi tamamlıyor. Allah bizleri kitabının ömür boyu öğrencileri ve yararlananları yapsın ve bu kitabı çalışmanın bereketini hayatlarımıza getirsin.

Nouman Ali Khan

Çeviri: gencmuslumanlar.com

Nouman Ali Khan Derslerini facebook.com/nakturkce sayfasından takip edebilirsiniz.

Nouman Ali Khan Türkçe Altyazılı Videolar İçin Tıklayın.

WORD OLARAK İNDİR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu