BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Hamza Myatt’ın Hırsızlıktan Davetçiliğe Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, Hamza Myatt hırsızlıktan davetçiliğe giden etkileyici hidayet öyküsünü anlatıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Birçok okumalar yaptım ve Yusuf Karadavi’nin “Helal ve Haram” kitabını okudum. O vakit İslam’ın uygulamaya açık bir din olduğunun farkına vardım. Ve o, 21.yüzyıla diğer herhangi bir şeyden daha çok yakışıyordu. Bu kitabı okuduktan sonra İslam’ın pratik bir din olduğunu ve hayatımdaki en güzel yolun o olabileceğini farkına vardım. Sonra onun öğretilerinin büyük bir bölümünü hayatımda uygulamaya koydum. Size karşı dürüstüm bundan öncesinde de asla ırkçı biri değildim. Ama alkolü içecekler içiyordum ve onları içmeyi bıraktım, içinde alkol olan her türlü içkiyi içmeyi bıraktım. Ve işin ilginç yanı, ben bir Noel gecesi barda çalışırken alkol içmeyi bıraktım! Barda çalışıyorken insanları hayvanlar gibi gördüm. Şaka yapmıyorum, aynı hayvanlar gibi…

Bu olaydan sonra elhamdülillah içki içmeyi bıraktım. Hatta günlerden bir gün bardaki insanlar, medyadaki söylemlerden dolayı İslam’a saldırıyordu. Ben de onlara İslam’ın öğretilerini anlatıyordum: “Bakın, İslam diyor ki eğer bir cana kastetmişsen sanki tüm insanlığı öldürmüş gibi olursun. İslam, cihattayken sivilleri öldürmeyi yasaklıyor. Savaşta da olsan İslam savunmasız insanları öldürmeyi ve ağaçları kesmeyi yasaklıyor. Hatta sivillerin çalıştıkları bölgeyi genişletiyor ve bunun gibi diğer şeyler… Ve sivillerin üstüne uçakla ateş saçmak gibi bir faaliyetin İslam da asla bir yeri yoktur!” Sonra bana dediler ki: “Sen Müslüman mısın?” Ben “Hayır, Müslüman değilim!” deyince şaşırdılar. “Niye Müslüman değilsin o zaman?” diye sordular. İlk İslam davetimi gayrimüslim birinden almıştım! Sonra kendi kendime sordum. “Gerçekten, ben niye Müslüman değildim? Neden Müslüman değildim?! Değil mi ki ben buna inanıyordum o zaman benim Müslüman olmam gerekirdi!”

 

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Lütfen “Kuranla hidayet buldum” serisini arttrın. Allah razı olsun çok güzel bir çalışma olmuş.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu