Haber

İdlib Yoğun Saldırı Altında

Esed rejimi İranlı terörist grupların ve Rusya’nın desteğiyle İdlib’in güneydoğusuna iki gün önce kara operasyonu başlattı. Havadan ve karadan yoğun saldırıların hedefinde ise İdlib’in Maarat al Numan ve Serakib ilçe merkezleri ve kırsalları bulunuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre, İdlib’te geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana 60’tan fazla insan hayatını kaybetti.

Son 4 gün içerisinde 303 hava saldırısının yaşandığı bölgede 636 füze ve roket ve ayrıca 130 varil bombası kullanıldı.

Son 3 günde sadece İdlib’in güneyindeki Maarat al Numan yerleşimi ve çevresinden göç edenlerin sayısının  40.000’i aştığı ifade ediliyor.

Maaret el Numan ilçesindeki kurtarma görevlisi Usame İbrahim, “Binlerce toplu çıkış var. İnsani felaket yaşanıyor. Sokaklarda yürüyen insanların ve evlerin yakınlarındaki diğer vatandaşların, çıkış için araç beklediklerine tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye Müdahale Koordinatörleri’nin verilerine göre 1 Kasım – 17 Aralık arasında 109 bin kişi evini terk etti.

Rejim güçleri ve Rusya’nın devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kamplar ile İdlib’de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara, Türkiye’nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine sığınıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfınca, çatışmaların ve sivil yerleşim yerlerine yönelik hava saldırılarının devam ettiği Suriye’nin İdlib ilinin güney kırsalından Türkiye-Suriye sınırına doğru göç eden aileler için 20 bin adet acil yardım paketi hazırlanmaya başlandı.

Suriyelilere destek olmak isteyen bağışçılar, SURİYE yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL yardımda bulunabiliyor.

#إدلبتحتالنار
#IdlibUnderFire

#İdlib_Yanıyor

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu