FilmMultimedya

Lena’nın Hikayesi 14 Eyül’de Sinemalarda

Filmin Adı: Misafir – The Guest Aleppo to Istanbul

Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu,
Senaryo: Andaç Haznedaroğlu,
Yapım: Andaç Film/IFP/ID Film/ Pan East Media
Oyuncular: Saba Mubarek, Rawan Skef, Homam Hout, Şebnem Dönmez, Yeşim Ceren BozoğluKonusu: Suriye’deki savaşta küçük kız kardeşi dışında tüm ailesini kaybeden Lena, komşusu Meryem ile birlikte Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğru gelişen bir yolculuğa başlar. Lena’nın asıl istediği evine dönmektir. Zorluklarla geldikleri İstanbul’da devamlı ortaya çıkan problemlerle boğuşarak ayakta kalmaya çalışırken kendi hikayelerinin kahramanları olurlar.

“Savaştan kaçan yüzbinlerce çocuktan yalnızca birisi Lena; yağmurlu bir gecede yoluma çıkan, aylarca beni ardına düşüren gerçek bir hikaye.

Suriyeli çocuklararasından Lena’nın hikayesine rastladığımda kendime şu soruyu sordum: Günün birinde sahip olduğum her şeyimi kaybetsem ne yapardım? Yakınlarımı kaybetsem? Evimi her şeyimi kaybetsem nerede yaşardım? Aklımın bir köşesinde bu sorular, kendimi sürekli İstanbul’daki Suriyelilerin arasında buluyordum. Göçmenlerin yaşamına şahit oldukça hikayenin çok daha farklı olduğunu gördüm.Ve günün birinde karar verdim: Suriye’ye gidip tıpkı o Suriyeli anneler gibi sınırdan bir göçmen gibi kendim geçerek bu yolculuğu kendim yapacaktım. 2013 mayıs ayında sınıra gittim .Tıpkı Suriyeli bir anne gibi o yolu gelmek istedim. Onlar gibi giyinip yaşayıp savaştan kaçmalarına şahit olmak istedim. Antep-Suruç sınır tarafından geçerken Kobani patlaması oldu .Yüzlerce binlerce insanla birlikte sırtımızda patlayan bombalarla tekrar Türkiye tarafına geçmek zorunda kaldık.Yakınlarını kaybeden birçok Suriyeliye şahit oldum. Meselenin en zor tarafı dil bilmememeleriydi …Günlerce sokaklarda camilerle kalarak birçok kişiyle tanıştım. Bütün bunlara şahit olan bir yönetmen olarak, ülkemize sığınan Suriye’li göçmenlerin yaşadıklarını “Misafir” adlı sinema filmiyle tüm Dünyaya duyurmayı hedefliyorum.”

Andaç Haznedaroğlu

* Bu filmde yaşanan bircok hikaye film sonunda gerçek oldu.
Küçük başrol oyuncu Rawan Skeff, mülteci olarak Yunanistan’a kaçtı. Halen Selanik’e yakın bir mülteci kampında.
Suriye’deki savaştan kaçan yüz binlerce annesiz babasız çocuk başka ülkelerde yaşıyor.

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu