✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
MultimedyaVideo

Mutlu Olamıyorum! – Machts Klick

Çağımızın en büyük rahatsızlıklardan biri, depresyon. Binlerce insan mutsuzluktan şikayet ediyor, ne yaparsam yapayım, nelere sahip olursam olayım mutlu olamıyorum diyen binlerce insan var. Bununla birlikte, yine mutlu olamıyorum, ama şunlara sahip olsaydım mutlu olurdum diyenler var. Peki mutluluk nedir? Ne zaman mutlu olunur?

“Sen de mi güzel tatiller, pahalı arabalar, ziynet eşyalar, havalı kıyafetler, pahalı telefonlar veya çok para ile mutlu olabileceğini zannediyorsun? Bunu çok sayıda genç deniyor! Arkadaşlarıyla nargile kafelerine giderek, beraber nargile içip, birlikte orada zaman geçirerek mutlu olacaklarını düşünüyorlar. Eğer bu yöntem doğru olsaydı, o kadar multimilyoner insan intihara kalkışmazdı…

“Gözlerini mutlu etmek istersen, sevdiğin bir müzik dinler misin?” “Hayır” “Eğer damağını mutlu etmek istersen, o zaman hoşlandığın bir filme bakar mısın?” “Hayır, ikisinin birbiriyle ne alakası var?“ “Kulaklarını mutlu etmek istersen, güzel bir parfümün kokusunu alır mısın?” “Hayır”

Sürekli kalbini mutlu etmeye çalıştın ama…

İşte sorun tam olarak burada. Sürekli aslında kalbini mutlu etmeye çalıştın! Ama aslında gözlerini mutlu ettin. Sevdiğin filmlerle, tatil yerleri ve güzel manzaralar ile kalbin mutlu olmaz, gözlerin mutlu olur. Sen uzun bir zaman boyunca kalbini mutlu etmeye çalıştın! Ama şarkılar dinleyerek kulaklarını mutlu ettin, kalbini değil! Kalbin mutluluğu, bu dünyadan olmayan şeylere bağlıdır. Çünkü insan iki parçadan oluşur: Beden ve ruh. Bedenimiz bu dünyadan ibaret! Fakat ruh bu dünyadan değil! Ruh, Allah tarafından insana üflendi. Ruh bu dünyadan değil, dünya dışı bir yerden. Biz ise sürekli bedenimizi mutlu etmeye çalışıyoruz. Göz, kulak, burun, damak, mide!  Bedenimizi, dünyada bulunanlar ile mutlu edebiliriz. Fakat kalbimiz, ruhumuz ile bağlantılı ve dünyada olan şeyler ile mutlu olmaz. Peki nasıl mutlu olur? Allah’ı anmakla.

Bundan dolayı Allah Kuran’da şöyle buyuruyor: “Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur” (Rad, 28) Başka türlü değil! İstediğin kadar nargile kafelerine git, en güzel sevgililerin olsun, her hafta başka birisiyle gez, sınırsız alkol iç, istediğin kadar uyuşturucu al! Yollar, caddeler senin olsun! Ama mutsuz olacaksın! Sonun hüsran olacak! Geri dönene kadar, kalbin bu şekilde mutlu olmayacak! Mutlu olmak istiyorsan, bunu Facebook’ta 500 beğeni almış selfielerinle başaramazsın! Böyle mutlu olmayacaksın. Bunu bırak. Durmadan yeni kıyafetler giydikten sonra resimler çekip Facebook’a yüklemeyi bırak. Restorana gidip, insanlar görsün ve “ah ne güzel” desinler diye yemeklerini internete yüklemeyi bırak. Bunlarla mutlu olamayacaksın!”

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu