KitapRamazan

Ramazan Ayı ile İlgili 3 Tavsiye Kitap

Ramazan çok yaklaştı. Rabbimizden bizi Ramazan’a ulaştırmasını ve bereketli bir Ramazan geçirmeyi bizlere nasip etmesini diliyoruz. Ramazan’a girmeden önce ya da Ramazan’da iken hem bu mübarek ayı en bereketli şekilde geçirebilmek hem bu ay hakkında bilmediklerimiz öğrenmek hem de yaptığımız hatalarımızı gözden geçirebilmek için Ramazan hakkındaki kitapların çok faydası olacaktır.

1. Ramazan Risalesi – Nureddin Yıldız

Tahlil Yayınları

118 sayfalık bu kitapta, Ramazan Ayı Ne Değildir? başlığı ile Ramazan’a dair yanlış bildiklerimizi bize gösterip, Rabbimizin ayetleri ve Rasulullah’ın hadisleri ile bize Ramazan ayının hakikatini hatırlatıyor. “Hanımlara Ramazan Rehberi” başlığı ile hanımlara ayrı tavsiyelerde bulunuluyor. Bunun gibi başlıklar ile Ramazan hakkında bilmemiz gerekenleri hatırlatırken, bu mübarek ayı en güzel şekilde geçirebilmek için çok faydalı tavsiyeler de içeriyor.

“Bağışlanmayı ve cennet umudunu sürekli canlı tutmamızı emreden Rabbimizin bir de Ramazan ayını, bilhassa dardaki kullarına tahsis etmesi ne büyük bir ihsandır. Her zaman ve her yerde hazır olan rahmetin, özellikle çok kolay ulaşılır ve tutulur bir tarzda Ramazan ayında önümüze konması, ancak erhamurrahimin olan Allah’ın lütfedeceği bir nimettir.

Bize bizden daha çok acıyan Rabbimizin bir lütfudur o. Ramazan ay olarak, içerik olarak olduğu gibi rahmettir. Bunu bilmeyen de yoktur. Göz ardı edilmemesi gereken önemli bir hakikat daha var: Bunca büyük bir nimeti İblis, dileyenin yararlanabileceği şekilde serbest bırakmayacaktır.
Ramazan büyük olmasına büyüktür elbette. Fakat böyle büyük bir fırsat, değerlendirildiğinde nasıl büyükse, kaçırıldığında da kaçan o nisbette büyük olacaktır.” – Nureddin Yıldız

2. Ramazan’da Kalplerimizi Nasıl Canlandırabiliriz? – Mecdi El-Hilali

Beka Yayınları

Mübarek Ramazan ayı, rabbimizle bağımızı tekrar güçlendirmek, kalplerimizi yeniden canlandırmak için kaçınılmaz bir fırsat. Ramazan ayının her bir gününe ayrı olarak hazırlanmış yazılardan oluşan kitap, Ramazan’da uzun saatler çalışan, sınav takvimi Ramazan’a denk gelen öğrenciler ya da vakti olmayanlar için çok iyi bir alternatif. Yazıların her biri çok kısa, sadece gün içerisinde 5 dakikayı ayırıp her günün yazısı okunup faydalanılabilir.

“Kalbi canlandıracak ve kalpteki imanı artıracak en büyük araç ve metot, Kur’an’dır. Ramazan ile Kur’an arasında da güçlü bir ilişki vardır. Çünkü Ramazan, Yüce Allah’ın üstün kıldığı ve en büyük mucizenin kendisinde inmesi için lütufta bulunduğu aydır. Bu nedenle Kur’an’dan faydalanılabilecek en büyük ve en önemli zaman, Ramazan ayıdır. Hatta Ramazan ayı, özel Kur’an mevsimidir. Bunun için Kur’an her gün bizimle birlikte olmalıdır.Namazda ve namaz dışındaki okuyuşlarımızda…”

3. Oruç Fıkhı – Yusuf El-Karadavi

Nida Yayıncılık

İbadetlerimizi yerine getirmeye çalışırken şüphesiz ki en önemli konu, bu ibadeti yaparken dikkat etmemiz gereken hükümlerdir. Bilerek ya da bilmeyerek ibadetimizin kabulüne engel bir davranışta bulunabilir, kazanacağımız ecrin azalmasına sebep olabiliriz. Oruç da yılın bir ayı üzerimize farz olan bir ibadetimiz ve bu ibadeti düzgün yapabilmek için oruç ile ilgili hükümleri öğrenmek de üzerimize farz elbette. Oruç Fıkhı kitabı içerisinde oruç ile ilgili hükümleri bulundururken, orucun hikmetini bizlere hatırlatıyor.

Kitaptaki başlıklardan bazıları;

-Oruç ve Hikmeti
-Ramazan Orucunun Farz Kılındığı Dönem
-İslam dünyası Neden Farklı Günlerde Oruca Başlıyor?
-Aşırı Yaşlılık ve Kalıcı Hastalık Hali
-Oruç Borcuyla Ölen Kimsenin Durumu
-Kadir Gecesinin Önemi
-Haram ve Mekruh Oruçlar
-Namazsız Oruç

“Ramazan ayı insanların her yıl en yüce değerler ve en üstün amaçlar ekseninde eğitimini sağlamak için dinimizin açtığı benzersiz bir okuldur. Bu ayı fırsat bilen ve bu aydaki rahmet esintilerinden en iyi şekilde istifade eden kimse, Allah’ın emrettiği şekilde mükemmel bir oruç tutmuş, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) belirlediği şekilde Ramazan’ı en güzel şekilde değerlendirmiş olur. Ayrıca bu kişi ebedi imtihan için de iyi bir hazırlık yaparak, büyük kazançlar elde ederek ve bereketli anlaşmalar yapmış olarak böyle değerli bir zaman dilimine veda ederler. Elbette cehennemden kurtulmak ve Allah’ın affını elde etmekten daha büyük bir kazanç olamaz.

“Gönülden inanarak, karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek oruç tutan ve Ramazan’ı en güzel şekilde değerlendiren kişinin Allah geçmiş günahlarını affeder.” (Buhari, Savm,6)”

Sizin de tavsiye ettiğiniz kitaplar var ise yorumda bizlere bildirebilir, birçok kişinin faydalanmasına vesile olabilirsiniz. Rabbimiz bu ayı bizlere mübarek kılsın, affedilmiş bir şekilde bu ayı tamamlayabilmeyi bizlere nasip etsin.

Benze Yazılar

7 Yorum

 1. Münir derman ks. Bir Allah dostudur kendısının vaazları youtube de bulunur ve bunlar yazıya da aktarılmıstır. Kıtapları piyasada yoktur. Oruc ve diğer ibadetlerin manevi yönünü anlatır.

  1. Sevgili Zehra,
   Davet ettiğin kişinin adına olan internet sitesinde kutuplar, gavslar, 7’ler, 40’lar anlatılıyor, gördün mü?
   Bunlar ALLAH Rasulünden ne ayet ne de hadisle gelmemiş uydurma işlerden. Peki Bunu biliyor muydun? Bunu gerçek âlimler çok iyi bilirler.

   Zehra,
   İbadetlerin her yönünü Kurandan ve ALLAH Rasulünün sünnetinden öğreniriz.
   Bu dinde gizli saklı şeyler sırlar yönler yoktur. Bu din tamamlanmıştır, ilk müslümanları tanı, onlar ne ile girdiyse cennete sen de öyle girebileceksin.
   Gerisi şeytan oyalamasıdır, dikkat et olur mu?

   Nefsi terbiyen için Kuranımızla çok yakın ol, onu sev, onu yaşa. Sünnete uygun olmayan işlerden de kaç.

 2. Ramazan ve İktisad Risalesi- Bediüzzaman Said Nursi
  Samanyolunda Ziyafet- Sezai Karakoç okunabilir

 3. Site yetkilisi kardeşler bu yorumları denetlerken, yorumda tavsiye edilen kitapları ve kişileri de bir elemeye tabi tutuyordur değil mi?
  Tavsiye edilmemesi gerekenler tavsiye edilmesin insanlara diye.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu