İslamKuran - SünnetVideo

Şükür Hayatımızı Nasıl Şekillendirir? – Nouman Ali Khan

Tam burada Allah ona vaat ediyor. Krizin ortasında azıcık bir şükür gösterirsen… Başın dertte berbat bir durumdasın. Umutsuz bir durumdasın. Böyle anlarda Allaha şükrettiğini gösterebilirsin. Allah cevap olarak ne yapacaktır? Çünkü böyle anlarda insan sadece insandır ne yapabilir. Sorunlarımızla ilgili düşüncelerle gark olmuşuz. Tek düşünebildiğimiz daha nelerin yanlış gidebileceğidir. Ne olacak. Nasıl daha kötü olacak Ne nasıl?.. Bu düşüncelerle dolmuş kafamız. Bu düşünceler her yerini istila etmiş. Kötü, daima kötü düşünüyorsun. Düşüncelerin olumsuzluklarla doluyor. Böyle anlarda biri sana “sabret, yani aklının sana saldırmasına izin ver dese Kafanda kendini yok et de, bu acıları çekerken bunu kabul et sabırlı ol dese…Musa (as) bu insanlara ne diyor? Allah bu ufak parçadan bizim için nasıl zamansız bir ders çıkarıyor? Böyle umutsuz anlarda aklını ve kalbini alıp bunları şükredeceğin şeylere odakla. Sorunlar ve kriz hakkında düşünmeyi bırakmalısın. Neyin yanlış gittiğini düşünmeyi bırakmalısın.

Tüm bunları aklından ve kalbinden atmalısın. Tüm odaklanman gereken şey “Şükredeceğim neler var?” Mesela işini kaybettin biri sana gelip nasıl gidiyor? dedi Elhamdulillah (!)… Bu elhamdulillah değildir. Çünkü kafanda “işimi kaybettim, 1 aylık kiram var, elektrik faturasını nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum… Çocukların okul ödemeleri yaklaşıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Fakat islami olan şey elhamdulillah” demekse evet elhamdulillah…Bir diğer deyişle; dilin kalbinde olmayan bir şeyi söylüyor. Kalbin olumlu olmak için Allah’a şükretmek için bir sürü sebebim var diye hissetmiyor. Bir sürü sorunun var fakat elhamdulillah demeye zorluyorsun kendini. Şükredersen burada şu manada; içten bir şekilde, zihni manevi ve ruhi olarak şükredecek şey bulmak.

Allah Musa aleyhisselam’ın sözleri aracılığıyla İsrailoğullarına çok daha kötü bir senaryo gösterdi. Onu tercih eder miydin? Köle olarak yaşamak ister miydin? Anneni kız kardeşlerini o şekilde görmek ister miydin? Yenidoğan bebeğinin ölmesini görmek ister miydin? Bunu tercih eder miydin? Allah bu belayı senden uzaklaştırmadı mı? Şükredilecek bir şey yok mu? Şükredilecek olumlu bir şey düşünemesen de en azından bir şeylerin daha kötü olabileceğini söyleyebilirsin. Allah daha kötüsünden seni korudu. Buna şükredebilirsin. Kimse senin böyle hissetmeni sağlayamaz. Sen ve ben bunu kendimiz için hissetmeliyiz. Allah biz böyle hissedersek ne yapacak? Bu sadece senin iyi hissetmen için değil. Çünkü biliyorsun modern zamanlarda kişisel yardım kitapları ve psikolojik yardım danışma her neyse… hepsi şu modda; Olumlu düşün. Her şey yoluna girecek. Sadece olumlu ol. Oh evet olumluyum fakat halen iflas ediyorum. Olumluyum; fakat halen hapse gireceğim. Olumlu bir şekilde giriyorum : ))) Olumlu düşünmekle ne işim var? Bu benim sorunumu nasıl çözecek? Sorunlarım halen önümde duruyor. Hiçbir çözüm yok. Fakat Allah ne yapıyor? Allah diyor ki Evet sorunların önünde duruyor fakat ben sana kimsenin veremeyeceğini veriyorum. Evet şükretmek olumlu düşünmekle alakalı. Fakat mümin için pozitif düşünmek başkalarının pozitif düşünmesinden daha farklıdır. Bir Mümin pozitifse Allah’a şükrediyordur. Bu bizim olumlu düşünme yolumuzdur. Allah karşılığında ne yapıyor?

Yemin ediyorum ve bunu tekrar tekrar vurguluyorum ki Senin için artıracağım. Senin için genişleteceğim, daha fazlasını vereceğim.

Dersin tamamını okumak ve indirmek için tıklayın:

ŞÜKÜR HAYATIMIZI NASIL DEĞİŞTİRİR – PDF İNDİR

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu