Haber

Suriyeliler Twitter’da Unutamadıkları Anıları Anlattı

Twitter’da Suriyeliler Arapça “aklımdan çıkmaz” hashtagı ile Suriye devrimi ve Esed rejimiyle alakalı şahit oldukları ve unutumadıkları olayları anlattılar.

“Babamla son görüşmemiz, eve geldi kapıdan bana pazardan aldığı eşyaları verdi ve dediki: Kızım ben namaza gidiyorum. Bir şey istiyor musunuz? Namazdan sonra Esad rejimi camiiyi bombaladı. Babamı bir daha görmedim. Babamın son sözlerini unutamıyorum. Evet baba bir şey istiyoruz. Seni istiyoruz.”

“Bütün gece babamı bekledim. Onu defalarca aradım. Fakat hiç cevap vermedi. Ona sadece onu çok sevdiğimi ve hakkını helal etmesini söyleyecektim. Bu 2013’te oldu. 2015’te içerde kalanların işkence altında öldüklerini gösteren fotoğrafta babamı gördüm.”

Hapishanedeyken gece yarısı 15 yaşındaki Ömer ağlayarak yanıma gelmişti. Aileni mi özledin diye sordum. Hayır dedi “Ben çobanım keçilerimin sesini özledim”

“1999’lu Dima Abdurrahman Yasin 2013’te ailesiyle birlikte tutuklandı. Bugün Dima 20 yaşına geldi ve hala hapishanede.”

“Yanımdayken kafasından kurşun geçerek üstüme düşen arkadaşım Yaser Kanjoyu unutmayacağım”

“Şehit Hamza El hatib’in vücudunun görünüşünü ve hafızama kazınan işkence izlerini unutamıyorum.”

“Bu fotoğrafı telefonumdan silemiyorum. Esed’in bombardımanı sonucu şehid olan bu kişinin kim olduğunu bilmedikleri için mezara “bilinmeyen kırmızı kazaklı” yazmışlar. Eğer çocukları veya sevdikleri varsa onu sonsuza kadar bekleyecek. Dünya gerçekten çok aşağılık.”

“Abimin doğum gününü sabah kutladığım ve akşam onun ölüm haberini aldığım aklımdan çıkmaz.”

“Devrimin başlarında ilk Ramazan orucumuzu açmak için akşam ezanı beklerken, müezzinin Allahuekber dediğinde, Kasyun dağından atılan bomba komşumuzun sofrasına düştü. Cesetlerin parçalarını ellerimle topladım.”

“Esed askerlerinin mahallemize gelip gençleri aldıklarını ve sonraki gün ölen gençlerin fotoğraflarını nasıl astıkları aklımdan çıkmaz.”

“Halep’te istihbarattaki tutukluların yanmış cesetlerinin kokusu aklımdan çıkmaz.”

“Youtube’da oğluna yapılan işkence videosu ile karşılaştığında arkadaşımın ağlaması aklımdan çıkmaz.”

“Youtube’da oğluna yapılan işkence videosu ile karşılaştığında arkadaşımın ağlaması aklımdan çıkmaz.”

“Barışçıl bir gösteride genç bir çocuk askerlere çicek verirken bir asker tabancasını çıkarıp genç adamı göğsünden vurduğu aklımdan çıkmaz.”

“Doğu Guta’da kimyasal silahlı saldırıyı unutamıyorum. Sanki kıyamet günü, insanlar durumun vehminden sarhoş gibiydiler. Ailenin bütün fertleri uyuyor sanıyorsun. Fakat onlar sarin gazı yüzünden vefat ettiler. Esad bu yaptığıyla onlarca yaşlı, kadın, çocuk öldürdü. Küçücük çocuklar titriyorlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorsun fakat elinden bir şey gelmiyor. Dağ olsan yıkılırsın.”

“Şebbihaların Hama’da cuma günü eylem yapan özgürlük çocuklarına ateş açtıkları zamanı unutamıyorum. Yaklaşık 500 kişi vefat etti ve onlarca insan yaralandı. Bana hiç bir şey olmamıştı. O gün bana yeni bir ömür yazıldı sanki.”

“Teyzemi her gördüğümde işkence altında şehit olan oğlunun yaşını hesaplardı ve derdi ki, şimdi öğrenci, mezun, damat olması gerekirdi. Hep çalınan ömrünü hesaplıyordu.”

“Mezze’nin soruşturma şubesindeyken aynı yerde tutuklanan bir kadının doğum yaparken ki sesini unutamıyorum.”

“Abimi, kardeşimi ve babamı kaybettiğim an ve askerlerin diğer kardeşlerimi aramaları aklımdan çıkmıyor. Annemin geçirdiği travma aklımdan çıkmıyor. Dağların arasında çadırda yatarken geçirdiğimiz soğuk geceler ve içeriye giren yağmur aklımdan çıkmıyor. Nasıl aklımdan çıksın ki… Allah senden intikamını alacak ey Beşşar!”

“Şam’ın 291 karakolunda gözaltında iken Humus’lu adamın feryadı ve küçük kızının cesedinin sigara ile yakılmasını durdurmak için yalvarışı aklımdan çıkmıyor. Annede kadınlar zindanından hem bağırıyordu hem de ağlıyordu.”

“Tek kişilik hücreye ilk girdiğimde yanımda bir tane Ürdünlü arkadaş vardı. Adı ise Cihad Ebu Ziyab’dı. Bu hücrede kaç sene kaldığını hatırlamıyordu, hatta hangi yılda olduğumuzu bile bilmiyordu. Şok olduğum şey ise Hafız Esad’ın öldüğünü bile bilmiyordu.”

Haber: gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu