✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 2. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsirinin 2. Bölümü. Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 2. Bölümden bir kesit:

Yusuf (as)’un kıssası Kenan’ın dışında başlıyor ve çobanlık yapıyordular. İşleri buydu o yüzden ilerde “kurt onu yiyecek diye korkuyorum” ayeti var. Çobanlar kurtlarla uğraşır, değil mi? Çoban bir aile. Sonrasında Mısır’da kraliyet ailesi oluyor. Baştan alalım, Yusuf aleyhisselam çoban olarak başlıyor ve sonunda kral oluyor. Musa (as)’a bakarsanız tam tersidir. Mısır krallığında yetişiyor, firavun kendisini evlat edinmişti. Kraliyet ailesinde yetişmişti ve sonra Medyen’e kaçtı ve çoban olarak hayatına devam etti. Bu da Allah’ın bize ekonomik durumumuz ve sosyal statümüzün, O’na yakın ve uzak oluşumuzu belirlemediğini söyleyiş şekli olabilir. Bazen Allah size fazla verebilir ve bu sizin için iyi olmayabilir. Bazen Allah sizden alır ve bu sizin için iyi olabilir. Bizim için neyin iyi veya kötü olduğunu bilmiyoruz.

İnsanlarda karışık bir algı var, “Eğer Allah sizi seviyorsa zor bir hayat yaşamazsınız.” Allah Musa (as)’ı da Yusuf (as)’ı da seviyordu. İkisine de zorluğu ve kolaylığı yaşattı. Biri diğerinden daha iyi konumda değildi. Dünyevî açıdan, biri daha iyi konumda başlamıştı, Musa (as)’dan bahsediyorum. Kraliyet ailesiyle birlikteydi, ama tartışmasız kötü bir duruma düşmesi kendisi için iyi bir durum haline geldi. Yusuf (as)’a bakarsak tam bir zıtlık var. Başlangıçta daha zor bir durum ve sonunda daha iyi bir durum. Başlangıçlar ve sonuçlar tam tersine çevrilmiş, bizim hikayemiz aynı olmak zorunda değil. Birine bakıp “Nasıl onların öyle hayatı olabilir? Benim öyle hayatım yok!” demenize gerek yok. Musa (as) “Nasıl Yusuf yönetici haline geldi de ben bir cinayet davasından dolayı infaz edilmek zorunda kalıyorum?” demeyecek. Kendisini başkasıyla karşılaştırmayacak. Allah’tan herkesin hayat hikayesini aynı yazmasını beklemek gibi. Öyle değiller, öyle olmak zorunda değil.

Başkasının sahip olduğu şeyi dilemeyiz. Çünkü Allah her birimize kendi imtihanımızı verecek. Bazen başka insanlara verilen nimetleri görürüz, ama imtihanlarını görmeyiz. Bu önemli. Bazen onlara verilen nimetleri görürüz, ama imtihanlarını görmeyiz. Bazen de imtihanlarını görürüz ama verilen nimetleri görmeyiz. Biz de en çok kendi imtihanımızı görürüz, ama bize verilen nimetleri göremeyiz. Bize verilen, tadını çıkardığımız nimetlerin farkına varan insanlar olmalıyız. İmtihanlarımızla zihinimizi meşgul etmek yerine onlara aldırmamayı bilmeliyiz. Allah hepimizin imtihanlarında yardımcımız olsun.

Yusuf Suresi tefsiri 2. Bölüm pdf:

PDF İNDİR

Benze Yazılar

3 Yorum

  1. Allah razı olsun. bu serının devamını merakla beklıyoruz. ınsallah Alı ımran suresınıde tercume edersınız.
    emegınıze saglık.

  2. Allah razi olsun. Yusuf suresinin cevirilerini baslattiniz. Cok sukur. Cok tesekkurler. Muthis cok farkli bir bakis acisi. InsaAllah Nouhman bey in yapmis oldugu tum Kurani Kerim tefsirininde turkce cevirinini yapmak nasip olur. Tesekkurlet

  3. Rabbim emeklerinizi bereketli kılsın ve kabul olunmuş Salih amellerinizin arasına katsın.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu