İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 22. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 22. Bölümü. Bu derste Yusuf Suresi 25, 26 ve 27. ayetlerin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 22. Bölümden bir kesit:

Muhtemelen kadın kapıya doğru koştu ki anahtarın orada olmadığına veya sürgülerin düzgün kapandığına emin olsun. Veya yolunu kapatmak için. “Bu odadan çıkmadan önce beni geçmen lazım”. Onunla kapı arasında durmak istiyor. Biliyor ki ona dokunmayacak. Böyle bir tuzak kurmaya çalışıyor ona yani. Ve bize bu da bir şey gösteriyor. Yusuf (as) kadar temiz birisi olabilirsin, çok iyi bir aileden de gelebilirsin. Yani Yakup’un oğlu, İshak’ın torunu, İbrahim’in ise torunu (as). Daha iyi bir aileye sahip olamazsın. Baya iyi bir aile bu. En temiz ruh sende olabilir. Ama Allah seni tuzağa düşürüldüğün ve gömleğinin yırtılacağı bir duruma sokabilir. Ve senin ayağının kaymasını isteyen kötülük sahipleri de kullanabilecekleri her türlü tuzağı kullanacaklar. Kilitleyebilecekleri her kapıyı kilitleyecekler. Sen kaçmak için kapıya doğru koştuğun zaman da seninle kapı arasına girecekler. Yani Allah bize bu ayette “Fitneyi aramak zorunda değilsin, bazen fitne seni arayacak” diyor. Ve sen insansın, yine de hata yapabilirsin. Benim hatam değildi desen bile. Yusuf’un (as) kendini o durumda bulmak için bir seçeneği yoktu. O bir köle, odaya çağrıldığı zaman odaya gidecek. Bütün hayatı boyunca bunu yaptı zaten. Bunu yapmak da zorunda çünkü onun geçimini sağlayan sahibine bunu yapması gerekiyor. Onun durumu bu yani.

Neden senin için fitne olduğunu bildiğin bir duruma gidiyorsun?

Ama bazı zamanlar ise insanlar kendilerini bile isteye, seçerek bir duruma sokuyorlar sonra da “Kapılar kilitliydi ne yapayım?” diyorlar. Niye girdin içeri o zaman? Neden senin için fitne olduğunu bildiğin bir duruma gidiyorsun? O duruma karşı zayıf olduğunu biliyorsun, zaafın olduğunu biliyorsun. Sen kendin girdin oraya, o yüzden de kapılar kilitliydi, birisi arkamdan koştu, gömleğim yırtıldı falan diye bahane bulamazsın. Sen kendin kendini o duruma soktun. Ama Allah bize burada sadece Yusuf’un (as) kendini o duruma sokmak istemeyeceğini değil, onun bilerek o durumda olmadığını ve senin de öyle bir durumda kendini bulabileceğini öğretiyor. Yani senin kendini o duruma sokmadığın ama başkasının sana taktığı bir durumda. Başkasının sana saçma bir şey yaptığı bir durumda. Olabilir bu.

Yusuf Suresi Tefsiri 22. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 22. Bölümü indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Selamün aleyküm kardeşler yusuf suresi tefsiri devamını merakla bekliyorum. Rabbim gayretinizi arttırsın bizlere o kadar güzel çalışmalar sunuyorsunuz ki Rabbime hamdediyorum. Yusuf suresini hepimiz az çok biliriz ama ben bu tefsiri dinlerken hayatın gerçeklerini görüyorum ve sadece o dönemde yaşanan bir kıssa olmayıp her birimizin hayatına dokunduğunu görüyorum tıpkı Allah-u Tealanın dediği gibi her bir ayet bizim için ders niteliginde sübhanallah
    Devamını sizlere dua ederek ve merakla bekliyorum…Rabbim yâr ve yardımcınız olsun

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu