BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Eski Uyuşturucu Satıcısı Yusha Evans’ın Etkileyici Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, önceki hayatında uyuşturucu satıcılığı yapmış olan Yusha Evans etkileyici öyküsünü anlatıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Yusha Evans’ın Kuran ile hidayet buluşundan bir kesit:

İncil’i baştan sona tüm ayrıntılarıyla inceledim. Ve hatta şimdiye kadar bunu on beş kez yaptım. Yaptığım incelemelerle, bu kitabın Tanrı tarafından gelen gerçek kitap olmadığına dair tam bir kanıya vardım. Benim başka kitapları incelemem lazımdı. İncil, içeriğinde pek çok zıtlıklarla dolu bir kitaptı. Peygamberler hakkında tiksindirici tasvirler yansıtan kıssalarla doluydu. Örneğin; Nuh Peygamber (a.s) alkol bağımlısı, Davut (a.s) ahlaksız biri ve Süleyman (a.s) putperest biri olarak tasvir ediliyordu. Bir araya gelen tüm bu şeyler, elimdeki bu kitabın Allah katından olmadığını idrak etmemi sağladı. Bilakis o insan yapımı bir kitaptı.

Nitekim İncil’i kusurlu bir kitap olarak bulmam Hıristiyanlığı bırakmamı sağladı. Hıristiyanlığı terk ettiğimde kafam karmakarışık bir hale dönüştü. Allah’a inanmak ve ona ibadet etmek istiyordum. Ancak doğru yolun ne olduğunu bilmiyordum. Bu sebeple diğer dinleri araştırıyordum: Hinduizm, Budizm, Taoizm, Yahudilik, Musevilik, Buşhido… Akla gelebilecek ve araştırabileceğim tüm dinler hakkında araştırma yaptım. Çünkü ben hak olan dini istiyordum. Ancak onu daha bulamamıştım. Bu şekilde bu safhaya ulaştığımda kendimde bir öfke hissettim. Dedim ki: “Tanrı, bizim sana kulluk etmemizi istiyorsun ama insanların bu kulluğun nasıl olacağını bilmelerini istemiyorsun! Sen onlara yardım etmiyorsun…” Sinirlenmeye başladım. Kızgınlığımın sonucunda inancımı kaybetmeye karar vermiştim… – Yusha Evans

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Reklamlar çok güzeldi. Ama ara bir sakallı ve gözlüklü birisi çıkıp bir şeyler anlatıyor. Bu kısımları keserseniz daha rahat reklam izleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu