✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Kitap

Hatırlı Satırlar – İbnul Cevzi

İbnul Cevzi rahimehullah, 1114-1201 yılları arasında yaşamış olan zühdüyle ve ilminin derinliği ile tanınan alimlerimizden biri. Nureddin Yıldız hoca, “İşi Vaktinden Çok Olanlar” eserinde İbnul Cevzi’den şöyle bahsediyor:

“Sürüye uymadı. Yazdığı yüzlerce kitap arasında, herkes yazdığı için bir de ben yazayım türünden kitap hemen hemen yok gibidir. Kalemi her tuttuğunda bir açığı doldurma himmeti onun yazılarında hemen göze çarpar. Moda akımlarla ilgilenmedi. Kör bir geçmiş saplantısında da kalmadı. Selefle halef arasında emsali zor bulunur bir köprü vazifesi yaptı.”

Ömrünün sonlarına doğru yazdığı Saydul Hatr isimli eserinden 130 başlığın tercüme edilmesi ile elde edilen “Hatırlı Satırlar” adlı bu eserde, hayatımızın her alanı için faydalanabileceğimiz öğütler bulunuyor. Kitabı okurken insan ilişkilerimize dair çok hikmetli noktalar bulurken, dünyada başımıza gelen kötü olaylara karşı da çok rahatlatıcı ve farklı ufuklar açıcı bakış açılarını öğrenmiş oluyoruz. Kitabın başında hayatının yer aldığı kısmı okuyup nasıl bir yaşam sürdüğünü öğrendiğinizde, onun hayatına dair daha çok bilgi edinmek istiyor ve yazdığı yazıları daha bir ilgiyle okuyorsunuz.

“Ey anlayış sahipleri acele edin, acele edin! Çünkü dünya devamlı kalınacak yurda geçmek üzere bir geçiş yeri, karar kılınacak yere ve O’na komşu olmaya kadar yapılan bir yolculuktur. O’nunla beraber olmak ve hitabına mazhariyet için hazırlanın. O’nun huzuruna yakın olmaya layık olabilmek için edebe çokça riayet edin. Tembellik, atı koşuya hazırlamada size engel olmasın. Yarış gününü hatırlamanız bu hususta sizi gayrete getirsin. Çünkü müminlerin Allah’a yakınlıkları dünyadaki sakınmaları oranında olacak ve mertebeleri de buna uygun düşecektir. Kandilcinin mertebesi kalem müdürününkine benzemediği gibi, kalem müdürünün mertebesi de vezirinkine benzemez. “Kapları ve içindeki her şey altından olan iki cennet: kapları ve içindeki her şey gümüşten olan iki cennet…” (Buhari, 7444)  En yücedeki Firdevs cenneti ise başkalarına aittir. Cennetin arzında olanlar derece sahiplerine oradan bakarlar, tıpkı ışıl ışıl parıldayan yıldıza baktıkları gibi.

Bu dünyada gayretli olan kişi, Emin olana teslim olmanın tadını hatırlasın, yarışma günü yapılacak övgünün lezzetini hissetsin. Yarışmacı telafisi mümkün olmayan bir kusur işlemekten sakınsın ve anılmasının çirkinliği devam edecek olan bir ayıp yapmaktan korksun.”

HATIRLI SATIRLAR

Ebu’l Ferec İbnu’l Cevzi

Yayınevi: Tahlil Yayınları
Sayfa Sayısı: 275

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu