BelgeselMultimedya

Humus’a Dönüş – The Return to Homs (Türkçe Altyazılı)

Yönetmen: Talal Derki
Tür: Belgesel, Biyografi, Tarih
Yapım Yılı: 2013 (87 dk)
Senaryo: Talal Derki
Yapım Ülkesi: Suriye, Almanya
Orijinal Dil: Arapça
Orijinal Adı: The Return to Homs
Altyazı: Türkçe
Çeviri: gencmuslumanlar.com

Konusu: Filmin kahramanları Abdul Baset ve Osama, rejim güçleri tarafından kuşatılmış Suriye’nin Humus şehrinde yaşayan ve ülkelerinin Esed rejiminden kurtulacağı özgür günlerin düşünü kuran iki muhalif gençtir. Baset 19 yaşında, milli takımda kalecilik yapmış, ayaklanma sırasında söylediği marşlar, protesto hareketinin sesi olmuştur. 24 yaşındaki Ossama ise kamerasıyla devrimi kaydeden bir medya aktivistidir.

Belgesel, Suriye’nin Humus şehrinde geçen hikaye üç yıl süren bir çalışmanın ürünü. Yönetmen Talal Derki, bu üç yıllık süre zarfı boyunca iki sıradışı arkadaşı izliyor ve ortaya çıkan özgürlük mücadelesini beyazperdeye aktarıyor. Milli takım oyuncusu 19 yaşındaki Abdulbasit Sarut, şehrin ileri gelen devrim figürlerinden biri haline gelir. Arkadaşı 24 yaşındaki Usame Habali ise aktivist bir kameramandır. İki gencin devrim günlerinde mücadelesini sürdürdükleri pasif direniş, zamanla silahların yer aldığı ve gerçeklerin örtbas edilmeye başlandığı bir kabusa dönüşür. Bu hikaye, dünyanın büyük ölçüde haberlerden duyduğu ve duyduğu bu haberlerin ötesine geçemediği, savaşın dönüştürdüğü bir şehrin, Humus şehrinin hikayesidir.

Humus’a Dönüş belgesel dalında 2013 Sundance dünya sineması büyük jüri ödülü’nü almıştır.

Belgesel’deki iki kahramandan biri Osama al Habali (videoları çeken kişi) 2012 yılında Esed rejimi tarafından tutuklandıktan sonra kendisinden uzun süre haber alınamadı. 2017 Mayıs ayında Sednaya hapishanesinde işkenceden öldürüldüğü haberi geldi.

Abdulbasit Sarut ise, 8 Haziran 2019 tarihinde Hama’da Esed rejimi milisleriyle girdiği çatışmada şehid edildi.

 

Benze Yazılar

8 Yorum

  1. “dunyanın dört bir yanında zalimin zulmu altında kalmış müslüman kardeşlerime yardım et Rabbim” diye her daim ettiğim duam, bu belgesel ile ayrı bir ruha büründü artık…
    Allah razı olsun emeği geçenlerden, Rabbim rızası yolunda mücadele eden tüm şehitlerimizin şehadetini kabul buyursun…

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu