Kitap

Gölgelerin Peşinde 50 Portre – Taha Kılınç

Hayatı kendimizden, kendi hikayemizden ibaret görmek, insanın kendisine yapacağı en büyük haksızlıklardan biridir. Çok kısır bir bakış açısına sahip olmamıza sebep olacak bir hatadır. Başka hikayelerin varlığını kabul etmek, onların hikayelerine kulak vermek hayata daha geniş açıdan bakmamızı, olayları, dünyayı daha sağlıklı ve isabetli bir biçimde değerlendirmemizi sağlar. Dünya tarihini, kendi tarihimizi okumak da örneğin bu açıdan bakıldığında kritik bir öneme sahiptir. Yine rabbimiz onlarca ayetinde farklı insanların, peygamberlerin kıssalarını anlatarak bazen bizi o kıssalarla uyarır, örnekler verir, bazense bu kıssalar ile motive oluruz, adeta bir müjde gibi gelirler hayatımıza. İşte hayatta farklı insanların hikayelerine, hayatlarına kulak vermek de bize kendi hikayemizde böyle yardımcı olur.

“Her hayat hikayesi, sayısız ibreti ve hisseyi barındırır. Bizimle herhangi bir alakasının bulunmadığını düşündüğümüz insanların yaşadıkları bile, yeri gelir, bize ders verebilir. Kendimize yakın hissetmediğimiz biri bize hayati önemde bir tecrübe aktarabilir; tümüyle kendimizden gördüğümüz birinden de olumsuz yansımalar elde edinebiliriz. Biyografi ve hatırat okumaları, işte bu yüzden çok önemlidir. Başka hayatların izini sürmek, bizi onların yanlışlarını tekrarlamaktan korurken, ulaştıkları çeşitli başarılara giden yolları gösterir, bizi de cesaretlendirip motive eder. Her tecrübe, altın kıymetindedir. Tecrübeleri peşleri sıra takip etmek de, yorucu ama çok keyifli ve besleyici bir çabadır.” diyor Taha Kılınç kitabına başlarken.

İnsanların gölgelerini dikkatle takip ettiğinizde…

İnsanların gölgelerini dikkatle takip ettiğinizde, atılan her adım ve bırakılan her iz, size yeni bir şey öğretir. Gölgelerin peşinde, Mağrib’ten Doğu Tükistan’a kadar İslam coğrafyasının farklı ülkelerinden, bambaşka serüvenlere sahip 50 şahsiyetin ayrıntılı portresini içeriyor. Siyasetçiler, askerler, sanatçılar, lider eşleri, iş adamları, kanaat önderleri, akademisyenler… Aralarında çok ünlüler de var, belki ismini hiç duymadıklarınız da.

Taha Kılınç, hepsinin birbirinden dikkat çekici hayat hikayelerini anlatırken, ait oldukları bölgenin yakın ve uzak tarihindeki kırılma noktalarına da atıflarda bulunuyor. Böylece her isim, kendi ülkesinin ve döneminin tanığına dönüşüyor. Her bölümün sonuna eklenen “ileri okumalar” başlıklı kitap tavsiyeleri ise, merakını uzun soluklu araştırmalara dönüştürmek isteyen okurları, İslam dünyasının dününde ve bugününde keyifli bir yolculuğa davet ediyor.”

 

Gölgelerin Peşinde 50 Portre

Taha Kılınç

Yayınevi: Ketebe
Sayfa sayısı: 312
Tür: Biyografi

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu