Davet - Tebliğ

İnsanlara Nasıl Etki Edebilirsin – 3

İNSANLARA NASIL ETKİ EDEBİLİRSİN-3

 

PEYGAMBERİMİZİN YÜZÜ -sallallâhu aleyhi vesellem-

Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Kıymetli kardeşlerim; İnsanlara nasihat etmeden önce onları bazı hallerimize alıştırmamız gerekir ki böylelikle onlara nasihat etmek istediğimizde, nasihatimiz etkili olabilsin. Bu da, verdiğimiz nasihatin omuzlarımızdan attığımız bir yük değil de, etki bırakan yapıcı bir nasihat olması içindir.

Birinci hal: İnsanları güler yüze ve tebessüme alıştırmak. Böylece, birisinde kötü bir şey gördüğünde sadece yüzünden tebessümü çekmekle yetinirsin ve de mesaj o kişiye ulaşmış olur.
Şerefli nüfuslara etki edecek olan asil ve sakin bir üsluptur bu.

Sahabe Nebi (sav)’in yüz ifadelerini gözetlerdi. Çünkü bu onlar için çok şey ifade ederdi. Bir vasfı şu şekilde idi: “Rasûlullah (sav) sevindiği zaman mübarek yüzü bir ay parçası gibi parlardı. Biz de onu simâsından anlardık.” Bir başkası: “(Sevinçten) Yüzünün çizgileri parlıyordu.” Bir diğeri: “Rasûlullah’ın yüzünün yaldızlanmış gibi parladığını gördüm.” Yine Cerir (r.a) Nebi (sav) hakkında şöyle söylemiştir : “Beni gördüğü zaman hep gülümsemiştir.”

Bu nedenle, Nebi (sav) bir durumdan hoşnut olmadığı zaman mesaj (muhataba) yüz ifadelerinin değişikliği ile ulaşırdı: “Rasûlullah’ın yüzü değişti”, “Rasûlullah’ın (dargınlıktan)yüzü kızardı”, Rasûlullah’ın yüzünün rengi değişti.”

İfk hâdisesinde Âişe (r.anhâ) şöyle söylemiştir: “Hastalığımın beni tedirgin eden bir yanı vardı. Rasûlullah’tan diğer hastalıklarım sırasında görmüş olduğum ilgi ve şefkati bu sefer görmüyordum.”
Rasûlullah, onu hastalandığında özel bir ilgi görmeye alıştırmıştı. Böylelikle Âişe, Rasûlullah’ın hoşnutsuzluğunu böyle bir ilgi göstermemesinden anlamıştı.

Durum bu iken, insanları güler yüzlülüğe alıştırmayan kişi, bir durum veya tavırdan hoşnutsuzluğunu göstermek istediğinde, ya kızarak konuşmaya ya da bağırmaya ihtiyaç duyacaktır.
Diyelim ki, okulda ya da iş yerinde her gördüğünde tebessüm ve hoş karşılamaya alıştırdığın bir arkadaşının yanına uğradın. Fakat o anda onun, mahremi olmayan bir kızla Allah’ın razı olmayacağı bir hal üzere olduğunu gördün. Eğer sen, sakince, umduğu tebessümü göstermeden geçip gidersen, bulunduğu durumdan hoşlanmadığını anlayacak ve utanarak bu durumu düzeltecektir.

Vesselamu aleykum ve rahmetullah…

Dr. İyad Kunaybi

Tercüme: Şeyma Nur Başaran

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Allah razı olsun gerçekten yüz ifadesi minikler ve halimizden hemen hemen herkes anlayabilir bizi tanimayandan çok tanıyanlar bile..çok etkili olduğunu düşünüyorum ..çocuklarım da bunu gozlemledim onları gözleri annenin her hareketini resmen inceliyor ve ona göre hareket ediyorlar..konuşmaya bile gerek kalmadan hatta bazen nefes alisimdan bile bir şeylerin yolunda olmadığını seziyorlar.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu