Video

Kendinizi Değiştirin İslam’ı Değil

Şeyh Enver el- Evlaki’nin yapmış olduğu güzel bir sohbet…
“Kendinizi Değiştirin İslam’ı Değil”

Rasullah bir hadis’te şöyle buyuruyor: Biriniz cennet ehlinin işlerinden yapsa, cennetle arasında da bir adımlık yer kalsa, sonunda da cehennemlik insanların işlerinden yapsa, o kişi ölürse, cehennem ateşine girer.

Tüm hayatınız boyunca cennetlik işler yapıyorsunuz, sonunda her şeyi berbat ediyorsunuz ve cehennemlik oluyorsunuz. Tam terside olabilir, tüm hayatınız boyunca cehennemliklerin işlerinden yapıyorsunuz, hayatınızın son zamanlarında iyi bir şeyler yapıyorsunuz, ölüyorsunuz ve cennetlik oluyorsunuz. Yani, en önemli kısım, son kısım.

Kötü sonun nedenleri nelerdir? 

1. Sebep: İmanda sapma ve bozukluk
Size bir örnek vereyim; farz edelim bir bilgisayar aldınız. Bilgisayarınızla çalışmaya başladınız, 1. Ay bir sorun yok, 2. Ay bir sorun yok, sonra ağır bir uygulama yüklüyorsun, bilgisayar bozuluyor ve çöküyor. Götürüp, problemin ne olduğuna bakıyorsun. Öğreniyorsun ki, daha ilk günden arızalıymış. Ama bu arıza ilk günden kendini göstermedi, çünkü ilk günler bilgisayarı dikkatli kullanıyorsun. Bilgisayarı basit, kolay uygulamalar için kullanıyorsun. Ama bilgisayarı ciddi bir teste soktuğunda, bilgisayara ağır bir uygulama, program yüklediğinde, çöküyor. Neden? Çünkü içinde gizli bir arıza var. Bu arıza ilk gün ortada yoktu, ikinci gün ortada yoktu, 2 ay güzelce çalıştı, ama işler zorlaşınca, bozuldu. Çünkü içinde görünmeyen bir arıza vardı, onu görmediniz, bilgisayarın yepyeni olduğunu ve hiçbir sorunu olmadığını düşündünüz. Ama saklı bir şeyler vardı.

Yani, şimdi yaşarken, imanınızın, inancınızın mükemmel olduğunu düşünüyorsunuz, bidatleriniz, şüpheleriniz var. Kuran hakkında şüpheleriniz, peygamberler hakkında, Allahın emirleri hakkında şüpheleriniz var. Kalbinizin köşesinde, saklı şüpheleriniz var. Ve ölüm yaklaşıyor. Ve şeytan sizi teste sokuyor. Bu son dakikalarda işler iyice zorlaşıyor. Ve bu sorun, bu problem, bu arıza ortaya çıkıyor. Fark ediyorsun ki imanında bozukluk var.nİmanındaki bu bozukluğu fark ettiğinde, ne yapıyorsun, tüm inancından vazgeçiyorsun. Çünkü bir şeylerin yanlış olduğunu keşfediyorsun, İslam’da bazı şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsun, ve her şeyden vazgeçiyorsun, ve her şeyi kaybediyorsun. Tıpkı bilgisayardaki gibi, bugünlerde bilgisayarda bir sorun çıktığında, bilgisayarı atıyorsun, tamir bile etmiyorsun. Her şeyi atabilirsin, ve tüm savaşı kaybedersin.

Bu yüzden, İbni kayyım diyor ki; “Allah’ın (svt) doğru yoldaki kimseyi saptırmasını beklemiyoruz, ama bu kişinin kalbinde saklı bir hastalığı olması dışında.” Diyor ki; Allahın, merhametinden dolayı, gerçekten iyi bir kimseyi yoldan saptırmayacağına inanıyoruz. Kesinlikle bir sorun olmalı ki, bu sorun bir vakitte ortaya çıksın.

Allah (svt) Kur’anda buyuruyor ki;
De ki: “Ameller açısından en çok hüsrana uğrayanları size haber vereyim mi? Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa onlar güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı.” (Kehf 103-104)

Allah hüsranda olanların en büyüklerinden bahsediyor. Bu kişiler güzel işler yaptıklarını düşünüyor, ama aslında tam tersi. Birisinin çok iyi olduğunu düşünüyorsunuz, çok iyi! Ama yanlış şekilde yapıyor. Ama Rasulallah’ın yolundan gitmiyor. Bunların hiçbiri kabul edilmiyor.

2. Sebep: Doğru yoldan sapmak
Kişi doğru yolda olabilir, sonra da yolunu değiştirmek isteyebilir. Bu yoldan saptığında, dönüşü aldığında, kısa bir açıyla başlar, ama sonra uzaklaştıkça uzaklaşır uzaklaşır. Baştaki yoldan sapma çok küçük görülebilir, açı çok küçük. Ama uzaklaştıkça, daha da aranız açılmış olur. İblis, kovulmuş olan, o da iyiler arasındaydı. Ama o küçük hatayı yaptı. O küçük hatayı yaptı, büyük bir problemin, kibrin, sonucu olarak. Ve yaratılmışların en kötüsü haline geldi…

(Sohbetin devamını videodan izleyebilirsiniz.)

Şeyh Enver el-Evlaki

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu