Davet - TebliğDökümanlar

Müslüman Genç Kızlara… (Broşür)

“Kulliyetu Neva” medresesindeki kardeşlerimizin Tesettür konulu konferanslarından sonra hazırlayıp dağıtmış oldukları broşür. Dileyen kardeşlerimiz yazıyı resimdeki gibi renkli kağıtlara çıktı alıp dağıtabilir. Allahu teala hazırlayan kardeşlerimizden razı olsun…

ALLAH ve RASÛLÜNÜ NEFSİNDEN ÇOK SEVEN MÜSLÜMAN GENÇ KIZLARA…

Ey nasihatini her daim yanında taşıyan, Allah ve Rasûlünün sevgisinin kalbinde yer ettiği sevgili kız kardeşim!

Ey Rahman’ın kendisine Yüce Kitabında özel bir yer ayırdığı, adına ince ince hükümlerin indirildiği, incitilmesi ve zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı, Hak katında amellerine her zaman değer verilecek olan kıymetli!

Ey vakur tavırları ile dağları hatırlatan, hâya ve edebiyle gözleri kamaştıran, Allah’ın yeryüzünde yürüyen ayeti!

Tesettür; mü’min hanımların değerini artıran, onları Cennete yaklaştırıp, Cehennemden uzaklaştıran emirlerden sadece birisidir. Bayan olsun, erkek olsun, Allah ve Rasûlünün sevgisi kimin kalbinde yer edinmişse ona hiçbir emir ağır gelmez. O kul, Allah ve Rasûlü “şunu yapın” dediğinde gönlünde hiçbir huzursuzluk duymadan, insanların kınamalarından korkmadan, nefsiyle mücadele ederek o emri yerine getirir. Çünkü bu şekilde dünya ve âhiret saadetine erişeceğini bilir, asrın sahabisi olmaya talip olur.

Ey Müslüman kız kardeşim! Son yıllarda, tesettürü sadece “başörtüsüne” indirgeyen, Müslüman bayanların sade hayat tarzlarına müdahale ederek onları hâyadan, edepten uzaklaştıran, onları kızlı-erkekli ortamlarda boy gösteren bir podyum mankenine çeviren bir zihniyet türedi. Onlar tesettürü sadece başörtüsü zanneden, konuşmanın, gülmenin, oturmanın, kalkmanın tesettürle ilgisini kuramayan aksine bir de dar giyinmenin, arz-ı endam etmenin, özgüven şuuru adı altında genç kızları her yerde dikkat çekmeye, kendini göstermeye sevk eden bir anlayışın batıdan esinlenmiş, modaya ayak uyduran temsilcileridir.

Ey Müslüman kız kardeşim! Sen onların bu ayartmalarından, seni cennetinden çıkaracak bir giyinik çıplaklığa özendirmelerinden uzaksın. Çünkü sen biliyorum, iman ettiğin ayetlere göre hareket edip, şeytanın ayartmalarına kanmayacak kadar iman sahibisin. Allah ve Rasûlünün bir emrini duyman senin sahabiler gibi icabet etmen için yeterlidir. Haydi, gel ayetleri yeniden tefekkür edelim:

1) Sen bilirsin ki dışarıda giyilecek giysi bol olmalı, içini göstermemeli, dikkat çekecek renklerde olmamalı ve ayak bileklerine kadar uzun olmalıdır.

“Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.” (Ahzab Suresi 59. Ayet)

2) Sen bilirsin ki başörtüsü omuzların üzerinden göğüsleri kapatacak şekilde salınmalıdır.

“Mü’min kadınlara söyle: ‘Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar…
…Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah’a tevbe edin ey mü’minler, umulur ki felah bulursunuz.”(Nur Suresi 31. ayet)

3) Sen bilirsin ki başörtüsü ince olmamalı, dikkat çekmemeli, hadislerde uyarıldığı gibi deve hörgücünü andıran bugün moda (!) olan topuz boneler kullanılmamalıdır.

4) Sen bilirsin ki tesettürü zedeleyen makyaj, takı, koku ve topuklu ayakkabı giyinilmemeli ve erkeklerin dikkatini çekecek şekilde yürünmemelidir.

Nur Suresi 31. Ayet: Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar (dikkatleri üzerlerine çekecek şekilde yürümesinler).

5) Sen bilirsin ki yabancı erkeklerle mecburi durum dışında keyfi konuşulmamalıdır. Bu durumlarda ise ciddi ve vakarlı bir şekilde konuşulmalıdır.

“…Eğer (Allah’tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir edâ ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır.” (Ahzâb Suresi, 32)

 

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu