Kitap

Önce İman – Mecdi Hilali

Bazı başucu kitaplarım vardır benim. Kitaplığımın bana en yakın yerinde dururlar. Yorulduğumda, dünyaya daldığımda, kafam bozukken çeker alırım birini. Onlar bana hakkı ve sabrı tavsiye ettikçe ben kendime gelirim.

Önce İman da bu kitaplardan biri. Dört beş yıl kadar önce almıştım. O zamandan beri hiç ayrılmadı başucumdan.

Kitabı Mısırlı bir yazar olan Mecdi Hilali yazmış. Beka yayınları 2011de İshak Doğan tercümesiyle yayınlamış. Adının hakkını verecek nitelikte imandan ve imanın güzelleşmesi için yapılacaklardan bahsediyor. Yeni yeni bir şeyler sorgulayan ve İslama yeni ısınan kardeşlerimiz için faydalı olabileceği gibi yıllardır İslamın terbiyesinde olup yine de bazı şeyleri unutma riskiyle karşılaşan müslümanlar için de oldukça istifade edilebilecek bir kitap.

440 sayfada  şu başlıklar ayrıntılarıyla inceleniyor:

– Fiillerin sebepleri
– İman gerçeği
– İman zayıfladığında
– Önce iman
– İmanla nasıl başlayacağız
– Allahtan çok korkmak
– Kuranı kerimi düşünerek okumak
– Gece namaz kılmak ve seherlerde yalvarmak
– Allah yolunda infak kararlılığı
– Zikir ve fikir
– Mescidlere bağlılık
– Mübarek ve faziletli zamanlardan faydalanmak
– Oruç
– Davranış ve nefis tezkiyesi ile ilgili bir kitap okumak
– Terbiye ve eğitim ortamlarına katılmak

Mecdi Hilali
BEKA YAYINLARI
462 Sayfa

İmanın girdiği kalpler, her ne kadar katılaşmışsa da, içinde Allah2u teala’ya karşı bir sevgi, O’nunla iletişime geçme ve O’na ulaşma isteği taşır. Ancak insanlar dünya sevgisini kalplerinden kolay kolay atamaz ve kalplerini ahiret ile ilişkilendiremezler. Çoğu zaman şöyle sorarlar: “eşleri ve çocukları arasında, işleriyle uğraşırken, insanlardan uzaklaşmadan ve kendilerini ibadete vermeden nasıl birer rabbani şahsiyet olabilirler?”

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Allah razı olsun dayenizde kitaptan haberdar oldum ve satın alıp okudum. Aslında bildiğim fakat uygulayamadığım birçok ibadetin önemini daha iyi kavradım ve içimde uygulamak için bir şevk uyandı. İlk abşta kitabı çizerek okurken neredeyse heryerini çizdiğim için çizmeyi bıraktım. Mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu