İslam Dünyası

Pepsi Kola İçmezsen Ne Olur?

İsrail’in Gazzeli kardeşlerimize saldırması üzerine “Boykot” meselesi tekrar gündeme geldi.
Şehid Abdullah Azzam’ın Cihad Dersleri kitabında boykotla alakalı verdiği cevap “Ufak bir meblağ ile ne olur ki?!” diyerek tercih hakkı olmasına rağmen bu ürünleri almaya devam eden kardeşlerimiz için faydalı olacaktır.

Şeyh Abdullah Azzam’a soru sorulur:
– “Muhterem hocam. Bir insanın memleketinde kalmasını icap ettiren özel durumu olur da malı ile cihad eder ve imkân bulduğunda da gelir bizzat cihada katılırsa siz bu adamı nasıl görürsünüz?”diye sordu.

Şeyh Abdullah Azzam şu cevabı verdi: Yeryüzünden İslâm tamamen silinmek istendiği bir dönemde bu meselelerden daha önemli hiçbir özel durum olamaz. İslâm ümmetinden her gün yüzlercesinin, bazı günlerde binlercesinin boğazlandığı, zulümlere maruz kaldığı bir ortamda, bundan daha şiddetli ve önemli özel durum veya şart olamaz. Şimdi sen evinde oturacaksın, bu şer güçlerine karşı savaşanlara yediklerinin kırıntılarını tasadduk edeceksin ve böylece malınla cihad etmiş olacaksın. Bu hiç olur mu?
Ben çok iyi biliyorum ki Afganistan’a verilen sadakalar birilerinin ilkokula gönderdiği küçük kızcağızının masrafına bile ulaşmamaktadır. Şimdi sen küçük kızının yıllık elbise masrafını, yeyip içmesini hesaplayacak olsan ve bu kadarını Afganistan cihadına yardım olarak göndersen çokça mal göndermiş olursun. Fakat maalesef durum böyle değil.

Ben müslümanlara Arap Yarımadası’nda, Mina’da hac yaparken, İslâm alemi rabıtasındaki konferansta dedim ki; “Sizler Afgan cihadına mal yardımı için haftada bir gün ayırın, o günün adına da “Pepsi kola içmeme” günü verin. Evlerinizde içtiğiniz pepsi kolaların bir gününün parasını buraya gönderin. Çünkü Suudi Arabistan’ın nüfusu yedi milyondur. Her gün, her insan en az bir kutu pepsi kola veya fanta vb. şeyler içmektedir. Bir kutunun fiyatı en az bir riyaldir. Şayet sizler haftada bir gün meşrubat içmeyecek olsanız, bunun anlamı Afganistan’a haftada 7 milyon riyal, ayda ise 28 milyar riyal göndermiş olacaksınız. Yani yaklaşık 30 milyon riyal göndereceksiniz. Bu para 8 milyon dolar eder. 150 milyon rupi değerindedir. Vallahi 8 milyon dolar Afganistan sınırlarında cihadı desteklemek için yeterli bir meblağdır. Bunun hepsi sadece pepsi kola gününde artırılacak paradır. Şimdi müslümanlar haftada bir gün kendilerini meşrubattan mahrum edip ona verecekleri parayı Afganistan’a gönderiyorlar mı? Hayır. Kendilerini bu zevkten asla mahrum etmiyorlar ve Afganistan’a böyle bir meblağ göndermiyorlar. Suud’un bir günlük pepsi kola masrafı bu kadarsa haftanın tüm günlerinin masrafı 56 milyon dolar etmektedir. Bu meblağ ise değil ki Afganistan’ı kurtarmak Rusya’yı bile mağlup etmek için yeterli bir meblağdır.”Bazen Müslümanlar kendilerini aldatarak derler ki; “biz malımızla cihad ediyoruz.” Hâlbuki böyle söyleyenler mallarıyla da cihad etmemektedir.

Kardeşlerim! Cihadın tüm Müslümanlara farz-ı ayn olduğu bu gibi hallerde mallara ilişkin şer’i hüküm nedir? Bu gibi hallerde mallara ilişkin şer’i hüküm; hiçbir kimsenin bir dirhem veya bir riyal dahi biriktirmesi caiz olmamasıdır. İslâmî cihadın mala ihtiyacı bulunduğu sürece kişi ne kadar büyük tacir olursa olsun bir riyal dahi bankada biriktirmesi caiz olmaz. Milyarlarca geliri olsa dahi cihadın buna ihtiyacı bulunduğu sürece bundan hiçbir şeyi biriktiremez.Sevgili kardeşlerim! Sizlere, mallarınızla, canlarınızla cihad-da bulunmanız farz-ı ayndır. Cihadın buna ihtiyacı bulunduğu hallerde hiçbir surette maddi birikimlerde bulunmak caiz olmaz.

Yine Cihad Dersleri kitabının bir başka bölümünde Şeyh şunları söylüyor:

Ey cihada katılmayan müslüman kardeşim! Allah aşkına söyle bana. Şayet sen 10.000 dirhem verip küçük bir dükkân alsan, hiç onu bir yıl boyu ziyaret etmeden bırakır mısın? Peki, küçük bir dükkân senin onu görüp kontrol etmen olmaksızın ve onu yürütmeye katkıda bulunmaksızın yürümezken, yüce Mevlâ’nın dinini hâkim kılmak nasıl yürüyecektir? Farz et ki Allah’ın dini senin küçük dükkânın kadar değerli, hiç olmazsa bu dine de o dükkânına verdiğin önem kadar değer ver. Buna da ona harcadığın kadar harca. Eğer senin oğlunun ya da kızının kalp kapakçığı arızalı olsa şayet paran varsa onu alır neredeyse bütün devletleri gezdirirsin. Farz et ki İslâm da senin küçük çocuğun gibi. Şu an İslâm sadece rahatsız edilmeye değil, kesilmeye, kökünden koparılıp atılmaya maruz kalmıştır. Hiç olmazsa İslâm’a da küçük çocuğuna gösterdiğin kadar ihtimam göster. Şu an müslümanlar Afganistan cihadına küçük çocuklarına ve kızlarına harcadıkları kadar infakta bulunmuş olsalar Afgan meselesi tamamen farklılaşır, dengeler değişir. Bizler kalkıp çocuklarımıza yazlık, kışlık, bayramlık, seyranlık çeşitli elbise ve ayakkabılar alıyoruz. Bir o kadarını da Afgan yardım sandığına atalım ve oradaki cihada gönderelim. Hatta müslümanlar içmiş oldukları Pepsi Cola ve portakal suyu gibi meşrubatlara verdiği paraların yedide birini dahi Afgan cihadına gönderecek olsalar dengeler değişir.
Meselâ ben şu an size Arap Yarımadası’nda yaşayan Suudlular’ın örneğini vereyim. Şu an Arab Yarımadası’nda yaklaşık yedi milyon veya biraz daha fazla insan yaşamaktadır. Farz edelim ki burada yaşayan insanlardan her biri günde bir kutu portakal suyu içiyor. Bunun anlamı odur ki onlar her gün yedi milyon dirhem harcıyorlar. Farz edelim ki bunlar her perşembe günü oruç tutsunlar ve portakal suyuna verecekleri yedi milyonu Afgan cihadına göndersinler. Bu takdirde her ay 28 milyon dirhem yani yedi milyon dolar, buranın parası ile 140 milyon rupi göndermiş olacaklardır. Bunun manası da şudur: Afganistan konusunda her şey değişir, dengeler bozulur. Bu sadece haftada bir gün, kutu meşrubatı içmemekle gerçekleşecek olan bir durumdur.

Durum böyle iken aziz ve celil olan Allah’ın Müslümanlara yardım etmesi nasıl beklenebilir? Hatta on yıldan beri silahsız sineleri, bomboş cepleri, sırtlarına yapışmış karınları ve yalın ayakları ile durmadan savaşa girişen fakir Afgan Müslümanları bile Müslümanların eleştirilerinden kurtulamamışlardır.”

Peki Gazze için ne yapabiliriz?

Bu öneriden sonra, bugünden itibaren canımız çektiği için aldığımız (Kola, cips, çikolata v.b) her boykot ürününün ücretini bir kumbaraya atalım. Etrafımıza, arkadaşlarımıza da bu uygulamayı duyuralım. Ve biriken paraları Gazzeli kardeşlerimize gönderelim.
Unutmayalım ki nefislerimizden fedakarlık yapmadan Allah’ın yardımını göremeyiz.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu