Davet - Tebliğİlham Verenler

Şeyh Halid el-Huseynan

1966′da Kuveyt’te dindar bir ailede doğan el-Huseynan ilk dini eğitimine de bu ülkede başladı. 1986′da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki İmam Muhammed bin Suud Üniversitesi’nde Şeriat Fakültesi’nde eğitim görmeye başlayan el-Huseynan, üniversite eğitiminin yanı sıra uzun süre ünlü İslam alimleri Muhammed bin Salih el-Useymin (1929-2001) ve Süleyman bin Nasır el-Ulvan’ın (1969-) özel derslerine devam etti, İslami ilimlerde ihtisas sahibi oldu.
Eğitimini tamamladıktan sonra Kuveyt’e geri dönen el-Huseynan burada davet ve eğitim çalışmalarını sürdürdü. Dini konularda aralarında Türkçe’ye çevrilmiş “Bir Günde 1000 Sünnet” kitabının da bulunduğu pek çok eser kaleme aldı.
Cihad hareketlerine verdiği destek nedeniyle 11 Eylül sürecinde baskı ve tutuklamalara uğrayan el-Huseynan, 2007 yılında direniş faaliyetlerine katılmak üzere Afganistan’a gitti.
Afganistan’da savaşlara bizzat katılan, dini, ahlaki ve siyasi konuları ele aldığı videoları ile 2009′dan bu yana uluslararası çapta üne kavuşan ve önemli bir takipçi kitlesine sahip olan el-Huseynan’ın ABD önderliğindeki koalisyon tarafından özellikle hedef alındığı biliniyordu.
El-Huseynan’ın Aralık ayının sonunda Pakistan’ın Afganistan sınırındaki eyaleti olan Kabileler Bölgesi’nin Kuzey Veziristan ilinde ABD insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybettiği belirtiliyordu.
İslami sitelerde el-Huseynan’ın ölümünden sonra çekilen fotoğrafları yayımlandı. El-Huseynan’ın ABD insansız uçak saldırısında hayatını kaybettiği ifade edildi. 
Yayınlanmış Türkçe Eserleri:
– Hanımlar İçin 1000 Fetva (Polen Yay.)
– Bir günde 1000 Sünnet (Guraba Yay.)

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu