MultimedyaVideo

Unutulan Hasletler – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan “Unutulan Hasletler” dersinde, büyüklüğünün ve öneminin çok farkında olmadığımız değerleri bizlere hatırlatıyor.

Selamun aleykum demek demek ne anlama geliyor? “Sizler için huzur ve eman diliyorum.” “Allah’ın selamının sizin üzerine olması, meleklerin selamı sizlerine üzerine indirmesini temenni ediyorum ve emin olun ki sizler için esenlikten başka bir şeyim yok. Yani ben başka yerlerde kullanmak maksadıyla evinize gelip mahrem bilgilerinizi edinmek için gelmedim.” anlamına geliyor. Sonrasında “Evlerine gittiğimde ne gördüm biliyor musun?” diyorsanız, o zaman güvenilir değilsiniz demektir. Bir kere selam verdiyseniz araştırıcı gözlerle orada değilsiniz demektir. Soruşturmak onlara herhangi bir zarar vermek için orada değilsiniz. Bilirsiniz bazı arkadaşlar vardır ya da aynı çevreden insanlardır ama aslında içten içe birbirlerinden nefret ediyorlardır. Ama hala aynı düğünlere giderler. Hala aynı masalarda otururlar. Ve “Aaa selamun aleykum!” falan demeye devam ederler. Ve aslında “Senden ölümüne nefret ediyorum, seni görmeye dayanamıyorum!” Ama hala tatlı tatlı selamlar, birlikte fotoğraf çekmeler. Ve sonra “Falanca ne giymişti biliyor musun? Filanca ne diyordu, şu kişi kiminle oturmuştu biliyor musun?” Aman Yarabbi! Savaş meydanındaki düşmanlar gibiler ama her şeyi mesaj metinlerinde, sohbetlerin bitiminde gerçekleşiyor.

Birinin ailesine selam verdiğiniz an -İster bir düğünde olsun, ya da bir akikada yahut iftarda olsun- Selam verdiyseniz, dilinizden -yanlarındayken veya arkalarından-, gözlerinizden ya da düşüncelerinizden hiçbir şey onlar için zararlı olamaz. Allah diyor ki eğer niyetin bu değilse evlerine bile girme. Birincil olarak, eğer isteniyorsanız girin ikisinci olarak da o aile için bir güven kaynağı olduğunuzdan onları emin kılın ve Selamun aleykum diyerek bunu beyan edin.

“Selam büyük bir şeydir…”

Selam büyük bir şeydir. Verdiğiniz bir sözdür Ve size hatırlatırım ki, Allah’ın Kur’an’da son emirlerinden biri de şudur, Maide Suresi’nde Allah “Ey iman edenler! Akitlerinizi (Anlaşmalarınızı) yerine getirin.” (Maide/1)  diyor. Hatırlamamız gerekiyor ki “Esselamu aleykum” demek bağlayıcı bir sözleşme yapmaktır. Bağlayıcı bir sözleşmedir. Birine selam verdiğiniz zaman diyorsunuz ki “Açıkça ifade ediyorum ki sana zarar vermeyeceğim, sana kötülük yapma niyetinde değilim. Benden emin ol.” Tıpkı Peygamberimizin hadisinde olduğu gibi: “Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” (Nesâî, Îmân, 8.) ” سَ لمَ ” kelimesi selam kelimesiyle aynı kökten geliyor. Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. Müslüman kelimesi dahi yerden geliyor. Müslüman demek, huzur ve güven veren demektir. Yani sosyal aktivitelerimizde yeni bir hassasiyet türü geliştirmemiz gerekiyor. Eğer bu tarz buluşmalara katılacaksanız, ki bu ev halkı arasında dönen bir eleştiri de olabilir, onun bir parçası olamazsınız. Çünkü Allah’a söz verdiniz. Kur’an’daki ayeti hayatınıza geçirdiniz.

Unutulan Hasletler video pdf dosyası: 

PDF İNDİR

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Selam. Unutulan Hasletler Nouman Ali pdf indir dediğimde bakara suresi 15.bölüm çıkıyor . Acaba bende mi bir sorun var !?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu