KitapYazılar

Ya Tahammül Ya Sefer – Mustafa Kutlu

Ya Tahammül Ya Sefer

Mustafa Kutlu
Dergah Yayınları
Herşeyiyle bize rehber olan Rasul’ün hayatına baktığımızda üç ana bölüme ayrıldığını görürüz. Hira, Mekke ve Medine. Hira, karakter eğitimi dönemidir. Vahye,sorumluluklara ve mücadeleye hazırlıktır. Mekke sabır ve direniş, Medine ise sabrın yeşerip meyvelerini verdiği dönemdir.
İşte, Mustafa Kutlu hiradaki eğitime hiç başlamamış/yada o eğitimi yarım bırakmış olanların küfürle,hayatla,statükoyla olan savaştaki yenilgilerini anlatıyor.
Hira, her müslümanın katılması gereken bir okuldur. Hira, vazgeçilmezdir.
Hira, savaşçının(müslüman) düşmanlarına (şeytan+nefs) karşı savaşı boyunca (dünya hayatı) cephanelik (iman) biriktirmesidir.
Hira, imanın kalesidir.
Rasulullah ve Raşid halifelerden sonra yaşanan hızlı değişme/bozulma hiraya verilen önemin yok olmasındadır. Sağlam bir iman olmadan yapılan işlerin sonu hep hüsran olmuştur. Sloganlara,pankartlara,havalı nutuklara indirgenen davalar gün gelir villalarla,takım elbiselerle, diplomalarla yıkılıverir. İslam bizden büyük işler yapmamızı istemez, sağlam bir imanla
birlikte az da olsa samimi/istikrarlı ameller ister.
Ya Tahammül Ya Sefer kesinlikle okunması gereken harika bir kitap diye düşünüyorum. İlk okuduğumda birbirinden kopuk,mantıksız hikayeler zinciri diye düşünmüştüm. Fakat iki sene sonra tekrar okuduğumda her satırında ürperdim diyebilirim…
Ve bir paragraf zıplıyor halen zihnimde:
“durduğumuz noktada inaçlarımızın eskidiğini,yabacılaştığını hiç tecrübe etmediniz mi? En acı kayıp budur: gerilemiş ruhların mütemadiyen tavizler vererek hayatla,zaruretle uyuşmaları…”
En acı kayıp budur…
Merve Kuntoğlu

Merve Kuntoğlu

Site Yazarı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu