✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 10. Bölüm: Geleceğe Bakış, Geçmiş Bilinci – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsirinin 10. Bölümü. “Geleceğe Bakış, Geçmiş Bilinci” diye adlandırılan bu bölümde Yusuf Suresi 6. ayet konu ediliyor.

Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 10. Bölümden bir kesit:

“İşte böylece Rabbin seni seçecek, sana olayların yorumunu öğretecek ve daha önce iki atan İbrahim ve İshak’a nimetini tamamladığı gibi sana ve Ya’kub soyuna da nimetini tamamlayacaktır. Çünkü Rabbin çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.”

“Bak. Sen İbrahim’in (a.s) soyundan geliyorsun. Ve Allah İbrahim (a.s) üzerindeki nimetini onun soyunu bereketlendirerek tamamladı. Ama onun soyunu onu en büyük zorluklardan geçirdikten sonra bereketlendirdi değil mi? Ve en sonda, o zorlukların ta en sonunda, İbrahim’e (a.s) verilen en son nimet, onun nimetinin tamamlanması, ona verilen en son şey, oğlu İshak idi. En küçük oğlu. En sonda veriliyor. Orası da İsrail mirasının başladığı yer. Yani öğreniyoruz ki İbrahim (a.s) ona verilen nimetleri tüm o zorlu sınavlardan önce almadı. Sen de o aileden geliyorsun o yüzden hazırlıklı ol zorluklara. Tebrikler, sen de İbrahim’in trenindesin.” Aşağı yukarı ona söylediği şey bu.

Ama bir duralım ve buradaki söylenen şeyle ilgili çok güçlü bir şeyi öğrenelim. Bu genç çocuk, tüm hayatı boyunca, oldukça zehirli bir çevrede yaşayacak. Hemen buradan sonra babasından aldığı manevi aydınlık etkisi artık olmayacak. Hayatında çok sonralara kadar babasını göremeyecek artık.

Sonra ona zarar veren kardeşleri, bitmeyen bir kuyunun yılan da barındırabilecek olan dehşet verici derinlikleri, o kuyuda bir gece kalması, sonra bir karavanın gelip onu çıkarması oradan, sonra ona bir ticaret eşyası gibi davranmaları. Gömleksiz vücudunu çekiştirmeleri, çünkü gömleği alınmıştı değil mi? İleri geri bu çocuğu atıp durmaları. Buraya muhtemelen düşmüş ve ailesinin de onu aramaya gelecek olmasından dolayı birinin onu bulacağından dolayı korkmaları. Çünkü böyle bir çocuğu buraya kimse bırakmaz böyle.

O yüzden hızlıca satıyorlar onu indirimli fiyata. Nereye gideceğini bilmiyor. Babasını bir daha ne zaman göreceğini bilmiyor. Belirsizlik içinde yaşıyor. Ve bunların hepsinden geçerken, olumsuz bir çevre, korku dolu bir çevre, desteği olmayan bir çevrenin içinde. Hayatında sürekli bir olumsuzluk var. Ama bu ayete göre onun gücü olan iki şey var. Biri Allah’ın ona söz verdiği geleceğe bakması.

“Sende öyle iyi bir şey var ki Allah sana “La ilahe illallah”’ı vermek istemiş…”

Allah seni sınavlardan geçirecek çünkü sende bir şey görüyor. Burada birisi gelip de bana “Üstad Numan, iyi de o bir Peygamber Allah onu seçmiş” diyebilir. Değil mi? “Bu benimle alakalı değil. O bir Peygamber. Allah onu bu mükemmeliyet için seçmiş en sonda da işleri yoluna girecek zaten. Bütün bunlar neden benimle alakalı olsun ki?”. Hac Suresi. Allah her bir Müslümana seslenerek bakın ne diyor: “Huvectebakum”. Aynı kelime, yectebike, bir amaçtan dolayı seni seçti. “O sizin hepinizi seçti”. “Ve dine sizin için herhangi bir zorluk koymadı”.

Sonra Allah diyor ki, sana ve bana diyor, Yusuf’a değil sana ve bana, “Siz babanız İbrahim’in dinindensiniz” Yakup ne demişti? Yusuf’a. Allah seni seçti. Sonra ne diyor? Aynı kimin üzerindeki nimetini tamamladığı gibi? Baban İbrahim. Şimdi de Allah kendisi, Yakup değil, Allah’ın kendisi kime söylüyor? Sana ve bana “Sizin hepinizi seçti ve sizler babanız İbrahim’in dinindensiniz” diyor. “Sizi Müslüman olarak adlandıran odur”. “Huvesemmekumulmuslimin”. O sizi Müslüman olarak isimlendirdi.

Şunu görmeniz lazım ki, Allah seni seçmiş ve tüm zayıflıklarına, eksiklerine, insanların iyi olmadığını söyledikleri şeylere rağmen, sende öyle iyi bir şey var ki Allah sana “La ilahe illallah”’ı vermek istemiş, çünkü bu birine verilecek ucuz bir hediye değil. Sana bunu vermiş olması senin bir amacının olduğu ve kafandaki, kalbindeki veya dışarıda hayatındaki tüm bu engellerin üzerinden geçip tırmanacağın ve tırmanmaya devam edeceğin anlamına gelir.

Yusuf Suresi Tefsiri 10. Bölüm: Geleceğe Bakış, Geçmiş Bilinci – Nouman Ali Khan
pdf dosyası

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun. Herzamanki gibi cok güzel anlatmış, herkesin dinlemesi gereken bir video

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu