✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 17. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 17. Bölümü. Bu derste 21. ayetin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 17. Bölümden bir kesit:

“تَأْو۪يلِ الْاَحَاد۪يثِۜ”‘in sadece düş yorumu olarak açıklanması ayetin konumuyla uyuşmuyor. Ayette, her çeşit sözü öğrenmesi için azizin evine yerleştirilmesi, onun danışmanlığında bütün görüşmeleri analiz edebilme becerisini kazanması şeklindedir. En güzel kısmı burası, Allah bize kendisinin ona öğrettiğini söylüyor. Allah bize, Allah öğretiyor diyor. Ama baktığımız zaman burada danışman kim dedik? Mısır Azizi. Yani teknik olarak ona bu analizleri, yorumu öğretip ona bu eğitsel imkanları sağlayan kişi Mısır azizi. Ama Allah buradaki o niteliği Mısır azizinden alıp kendine atfediyor. Bu bize ne öğretiyor. Bazen dünyada bir şeylerin nasıl olduğuna dair bir şeyler öğreniriz. Mesela biri ekonomi, siyaset, sosyoloji gibi alanlar üzerinde çalışıyordur ya da üniversite okuyordur veyahut kamu çalışanıdır vs. Bu şekilde belli bir alana, bilime dair öğrenim gerçekleştiriyor ve bütün bunları dünyevi bilimlerdir, dini değil.

Allah’ın bize öğrettiği bir şey üzerinde düşünecek olursak aklımıza her zaman Kur’an, hadis gibi manevi şeyler gelir. Ama o azizden manevi bir şey öğrenmiyor. Siyaset, ekonomi öğreniyor. Verilen dönütlerin işleyişini, entrikacı insanlarla nasıl başa çıkılacağını – politikacılar bu tarz şeylerle uğraşır hep değil mi?- bunları öğreniyor hep. Sonuç olarak tamamen dünyevi şeyler, İslami olmayan aleme dair şeyler öğreniyor. Ve Allah bize ona bütün bunları kendisinin öğrettiğini söylüyor.

Bu çok önemli çünkü bazen çok hevesli genç kardeşler yanıma gelip “İslam’ı öğrenmek istiyorum, dünyayı değil. Sadece ahireti istiyorum.” diyorlar. Çok güzel, bu harika. İşte şimdi sana çok öğrenmek istediğin Kur’an’dan bir şey söyleyeyim: “هُوَ اَنْشَاَكُمْ مِنَ الْاَرْضِ وَاسْتَعْمَرَكُمْ ف۪يهَا” “Sizi yeryüzünde yaratıp orayı imar etmenizi dileyen O’dur.” (Hud, 61) Yeryüzünü imar et derken? Ders halkaları mı? Evet onlar da önemli ama yolların, altyapının, siyasetin, tıbbın, hastanelerin de gelişmesi önemli. Bunlar da dindir. Bunlar da Allah’ın öğrettiği şeylerdir.

Yusuf Suresi Tefsiri 17. bölüm pdf: 

PDF indir

Benze Yazılar

3 Yorum

  1. Çok şükür , Yusuf Süresi 17.bölüme kavuştuk vesilenizle … Rabbim razı olsun emeği geçenlerden .

  2. Sizlere çook duacıyım. Allahım hizmetlerinizi arttırarak herkese ulaştırsın inşallah
    Rabbim yolunuzu açık ecrinizi bol etsin…

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu